پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

دیسك كمر چیست و چه راه‌های درمانی دارد؟

عبارت دیسك دارم را بارها از اطرافیان خود شنیده‌ایم و در این خبر درباره دیسك كمر و راه‌های درمانی آن توضیحاتی داده‌ایم.

1401/04/01
|
09:25

ستون فقرات انسان‌ها از 24 مهره متحرك ایجاد شده كه یك بافت سكه‌ای شكل از جنس غضروفی_ژلاتینی بین بدنه آن‌ها قرار دارد و عملكرد آن در حركت مهره‌ها و فشار روی ستون فقرات مانند بالشی است و در كنار تحمل فشار، حركات را نیز در ستون فقرات نرم می‌كند و در مجاور هر دیسك، ریشه‌ای عصبی خارج می‌شود كه به تمام ارگان‌های اطراف عصب‌دهی می‌كنند.

بهتر است بدانید كه این مهره‌های متحرك موجود در ستون فقرات، در سه قسمت از این ستون قرار گرفته‌اند كه شامل هفت مهره گردنی، دوازده مهره پشتی و پنج مهره كمری است كه در انتها به مهره‌های غیرمتحرك خارجی متصل شده‌اند. از لحاظ ساختار دیسك كمر مانند یك چرخ اتومبیل است و ستون مهره‌های كمر نیز به منظور اینكه بتوانیم حركات مختلف را در طول زندگی خود انجام دهیمبه صورت یكپارچه ساخته نشده‌اند و این مهره‌ها به صورت قطعاتی همانند دانه‌های تسبیح به هم وصل شده‌اند.

در همین راستا بسیاری از حركات روزمره نظیر خم و راست شدن، چرخیدن و نشست و برخاست ما مستلزم حركت نرم و راحت مهره‌های كمری روی دیسك‌های بین آن‌ها است و ریشه‌های عصبی كه از بین مهره‌های كمری خارج شده وارد پاها می‌شوند و این عملكرد موجب می‌شود تاعصب به پوست و عضلات اندام‌های تحتانی داده شود و این امر بسیاری از علائم آسیب دیسك‌های كمری در پاها را ایجاد می‌كند و در ادامه خبر به برخی از راه‌های درمانی این بیماری اشاره شده كه می‌توانید مشاهده كنید.

1-استفاده از داروهای ضدالتهاب و دیسك كمر

2-استفاده از داروهای شل كننده عضلانی

3- گرما درمانی

4 - سرما درمانی

5 - ماساژ كمر

6 - طب سوزنی

7 - استفاده از كشش كمری

8 - بی حركت كردن ستون فقرات ( استفاده از كمربند طبی)

8 - تزریق در داخل مفاصل ستون مهره ها یا فضای اپیدورال

9- كم كردن فشار دیسك با سوراخ كردن آن و ایجاد یك حفره در وسط آن توسط اشعه لیزر

روش‌های نامبرده از جمله روش‌هایی هستد كه می‌توانیم با آن‌ها این بیماری را درمان كنیم، ناگفته نماند كه بیمار در مرحله اول باید به پزشك متخصص مراجعه كند و با تشخیص پزشك دیگر مراحل درمانی را در پیش بگیرد تا در آینده دچار مشكل نشود. برخی از بیماران هستند كه بدون جراحی این بیماری را درمان می‌كنند، اما اگر بیماری بدون جراحی بهبود پیدا نكند باید سراغ مرحله آخر كه جراحی است برویم تا این بیماری را درمان كنیم.

دسترسی سریع
پاسخگو