پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

زمان ورود رنگ سبز به نقشه كرونایی كشور/رشد اخیر موارد كرونادر منطقه شرق خاورمیانه

دبیر كمیته اپیدمیولوژی و پژوهش كمیته علمی كشوری مقابله با كووید19 ضمن تشریح وضعیت ابتلا و مرگ ناشی از كرونا در دنیا، گفت:

1401/03/31
|
09:45

در منطقه شرق خاورمیانه كه ایران هم در آن منطقه قرار دارد، اخیراً و پس از هفته‌ها كاهش مداوم تعداد موارد، شاهد رشد موارد بوده‌ایم كه كمی جای نگرانی دارد.

دكتر مسعود یونسیان درباره مبنای رنگ‌بندی در كشور و زمان ورود رنگ سبز به نقشه رنگ‌بندی كرونایی به عنوان شهر بدون كرونا، گفت: باید توجه كرد كه تا زمانیكه حتی در یك شهر موردی از كرونا داشته باشیم، ‌ باتوجه به جابجایی‌های سریع جمعیتی كه فردی در كمتر از یك ساعت می‌تواند با هواپیما از شرق به غرب كشور برود، صحبت از شهر بدون كرونا اصلا كار محتاطانه‌ای نیست.

وی با بیان اینكه تا زمانیكه در دنیا پاندمی وجود دارد، ما هم باید حداقل آمادگی را داشته باشیم، افزود: مبنای رنگ‌بندی نقشه كرونایی هم مانند سابق بر اساس تعداد موارد جدید بر حسب جمعیت است؛ به طوری كه تعداد موارد جدید ابتلا را تقسیم‌بندی می‌كنند و بر اساس آن رنگ‌بندی اعلام می‌شود. البته شاید در ابتدا مبنای متقنی برای رنگ‌بندی پیدا نكردیم، اما نمی‌توانیم جامعه را متوقف نگه داریم تا زمانیكه یك ملاك 100 درصد عینی، قوی و متقن پیدا كنیم. با علم به محدودیت‌هایی كه این روش رنگ‌بندی دارد، تا زمانی كه مبنای مناسب‌تری به این منظور در اختیار داشته باشیم، ناچاریم از این روش استفاده كنیم و به نظر می‌رسد كه كارایی نسبتا مناسبی هم داشته است.

BA2 ساب‌واریانت غالب در دنیا
یونسیان با بیان اینكه تا زمانیكه در دنیا پاندمی كرونا كنترل نشود، باید كماكان گوش‌ به زنگ باشیم، ‌درباره وضعیت كرونا در دنیا و ایران، گفت: یكسری ساب‌واریانت با عنوان BA4 و BA5 در آفریقای جنوبی شیوع پیدا كرد كه خوشبختانه تا كنون در كشور ما گزارشی از آن ارائه نشده است و در دنیار نیز هنوز نتوانسته درصد قابل توجهی از نمونه های بررسی شده را به خود اختصاص دهد. در حال حاضر همچنان ساب‌واریانتی كه در دنیا غالب است BA2 است و بعد از آن ساب‌واریانت BA2.12.1 است. همه این موارد هم از خانواده اُمیكرون هستند.

دو دلیل كاهش موارد كووید 19
وی با بیان اینكه به تدریج تعداد توالی یابی ژنی هم در دنیا هر هفته نسبت به هفته قبل كاهش می‌یابد، گفت: همین كاهش تعداد توالی‌یابی‌ها باعث می‌شود كه دقت برآوردها و دقت ما در فراوانی هر یك از این زیر گروه‌ها كاهش یابد. با همین استدلال تعداد تست‌هایی هم كه توسط دولت‌ها انجام می‌شود، در دنیا كاهش یافته است. به عنوان مثال در آمریكا مردم به تست‌های خانگی روی آوردند و از آنجایی كه هیچ‌كجا ثبت نمی‌شوند، بنابراین یك مقدار هم باید حواس‌مان باشد كه بخشی از كاهشی كه هر هفته در تعداد موارد بیماری نسبت به هفته گذشته در دنیا شاهدیم، ناشی از كمتر انجام دادن تست در كشورهای مختلف است.

یونسیان تاكید كرد: همیشه باید یك احتیاط در گوشه ذهن‌مان باشد كه بخشی از كاهش تعداد موارد بیماری ناشی از روند واقعی كاهش بیماری است و بخشی از آن هم ناشی از این است كه تعداد تست كمتری انجام می‌شود.

وضعیت كرونا در دنیا
رشد اخیر موارد كرونادر منطقه شرق خاورمیانه

وی گفت: اگر بخواهیم در دنیا مناطق مختلف را طبق تقسیم‌بندی سازمان جهانی بهداشت به شش گروه تقسیم كنیم، از نظر تعداد موارد بیماری در كشورهای آفریقایی از اوایل ماه آپریل یك افزایشی داشتیم كه خوشبختانه طی چند هفته اخیر كاهش یافته و انگار یك قله كوچكی با ارتفاع یك‌چهارم یا یك‌پنجم موج اولیه اُمیكرون داشتند كه رو به كاهش است. در منطقه آمریكا هنوز یك روند افزایشی می‌بینیم، اگرچه آهنگش كاهش یافته و هنوز ارتفاعش نسبت به قله‌های قبلی بسیار پایین است، اما تعداد موارد با شیب آهسته‌ای در حال افزایش است. همچنین در منطقه غرب اقیانوس آرام نیز قله كوچكی بعد از كاهش سریع موارد ایجاد شد و سپس مجددا تعداد موارد رو به كاهش نهاد. در منطقه شرق خاورمیانه كه ایران هم در آن منطقه قرار دارد، اخیراً و پس از هفته‌ها كاهش مداوم تعداد موارد، شاهد رشد موارد بوده‌ایم كه كمی جای نگرانی دارد. با عنایت به اینكه در مناطق افریقا و غرب اقیانوس آرام نیز قله های كوچكی مشاهده شده و به سرعت كاهشی شده اند، باید منتظر ماند و ضمن حفظ آماده‌باش كامل، شرایط را رصد كنیم و ببینیم آیا شرایط منطقه ما و نیز منطقه امریكا هم شبیه دو منطقه فوق الذكر خواهد بود و شاهد رشد فزاینده‌ای نخواهیم بود یا اینكه ممكن است با موج جدی جدیدی مواجه باشیم. در اروپا سیر تعداد موارد جدید كماكان كاهشی است. در منطقه جنوب شرق آسیا هم آمار كاهشی است.

وضعیت مرگ‌های كرونایی
وی گفت: از نظر تعداد مرگ كرونایی تقریبا سیر در كشورهای واقع در منطقه افریقا و امریكا ثابت و در سایر مناطق كاهشی است، به جز منطقه غرب اقیانوس آرام كه افزایش مرگ نسبت به هفته های گذشته را شاهد هستند كه آن هم ناشی از تاخیر زمانی بروز مرگ‌ها نسبت به موارد ابتلا بوده است و انتظار داریم طی هفته های آینده كاهش یابد.

چه كسی می‌تواند پایان پاندمی قرن را اعلام كند؟
یونسیان درباره آینده ویروس كرونا نیز گفت: واقعا نمی‌توان درباره آینده اظهار نظر كرد. با همه كاهش‌ها ما باید گوش‌ به زنگ باشیم و هر زمان سیگنالی در هر منطقه ای از كشور خودمان مشاهده كردیم، عملكردمان را تغییر دهیم، هرچند در حال حاضر شرایط‌مان پایدار است. در مورد زمان خاتمه پاندمی تنها یك مرجع بین‌المللی كه همه دنیا را رصد می‌كند، می‌تواند درباره پایان آن هم اظهارنظر كند كه این مرجع هم سازمان جهانی بهداشت است. كما اینكه در خصوص شروع پاندمی نیز تابع همین سازمان بوده‌ایم. زمانیكه شواهد نشان دهد كه همه كشورها به كنترل مناسب و مطلوبی رسیدند، می‌توان در این زمینه اظهارنظر كرد.

وی گفت: البته متاسفانه خیلی از درون برخی كشورها همچون كره شمالی و چین و ... اطلاع نداریم و تا زمانیكه این خلاءهای اطلاعاتی وجود دارد، خیلی باید احتیاط كرد. پایان پاندمی باید بر اساس مستندات و از سوی متخصصین نخبه انجام شود و همانطور كه اعلام پاندمی را سازمان جهانی بهداشت انجام داد، پایان آن را هم این سازمان باید اعلام كند.

دسترسی سریع
پاسخگو