پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

بیماری‌های كبدی، علت‌ها و علائم

یك متخصص داخلی گفت: كبد نقش مهمی در سم‌زدایی و فیلتر كردن مواد زائد از بدن دارد، وقتی این عضو به دلیل یكی‌از بیماری‌های كبد خوب كار نمی‌كند می‌تواند منجر به عوارض جدی در سلامتی شود،

1401/03/31
|
09:44

به همین دلیل باید علائم مشكلات كبدی را بدانید تا بتوانید با تشخیص و درمان به موقع، این اندام حیاتی‌تان را نجات دهید.

علی هادیان‌پور، اظهار كرد: كبد شما یكی‌از سخت‌كوش‌ترین اندام‌های بدن است كه به شما كمك می‌كند غذایتان را هضم، آن‌را به انرژی تبدیل و آن انرژی را برای مصارف بعدی‌تان ذخیره كنید.

وی عنوان كرد: بیماری كبد، عبارتی كلی برای تمام عوارضی است كه بر كبد اثر می‌گذارند و به تنهایی یك بیماری نیست.

هادیان‌پور با اشاره به این‌كه علائم بیماری كبد بسته به علت اصلی می‌توانند گوناگون باشند، تصریح كرد: یك سری از علائم، تقریباً مشترك بوده و در تعدادی از عوارض كبدی دیده می‌شوند، مانند زردی پوست و چشم، تیرگی ادرار، مدفوع رنگ‌پریده یا خونی و یا سیاه، تورم قوزك پا، پا یا شكم، تهوع، استفراغ، كاهش اشتها، خستگی مداوم و مزمن، احساس خارش در پوست و به راحتی كبود شدن بدن و ...

این متخصص داخلی با اشاره به این‌كه هپاتیت ویروسی به التهاب كبد گفته می‌شود كه یك ویروس علت آن است، ادامه داد: هپاتیت مُسری است اما همیشه هم علامت ندارد، یعنی بدون اینكه متوجه شوید می‌توانید آن را انتقال بدهید یا بگیرید.

وی با اشاره به این‌كه هپاتیت از طریق تماس با غذای آلوده، آب آلوده یا ترشحات بدن مانند خون و مایع منی منتقل می‌شود، تصریح كرد: تمام عفونت‌های هپاتیت بر كبد اثر می‌گذارند و باعث تورم آن شده و اجازه نمی‌دهند عملكرد مناسب خود را داشته باشد.

هادیان‌پور با اشاره به این‌كه این عفونت‌ها ممكن است حاد یا مزمن باشند، بیان كرد: ویروس هپاتیت ممكن است سال‌ها بدون ایجاد علامتی در بدن زندگی كند، در ابتدا ممكن است فرد متوجه علائمی مشابه آنفلوانزا شود اما به مرور زمان ممكن است علائمی مانند خستگی، كاهش انرژی یا ضعف عمومی، درد عضلات و مفاصل، شكم درد، تهوع، استفراغ، كاهش اشتها، تیرگی ادرار و رنگ پریدگی مدفوع، یرقان بروز كند.

این متخصص داخلی با اشاره به این‌كه یك كبد سالم معمولاً حاوی مقدار كمی چربی است، عنوان كرد: بیماری كبد چرب زمانی روی می‌دهد كه چربی زیادی در كبد تجمع كند، كبدی كه زیاد چربی دارد، ملتهب و متورم می‌شود كه این التهاب می‌تواند باعث سیروز كبد شده و آسیب دائمی به آن بزند.

وی با اشاره به این‌كه دو نوع بیماری كبد چرب داریم، تصریح كرد: كبد چرب الكلی كه نتیجه‌ مصرف بلندمدت الكل است، و كبد چرب غیرالكلی كه علت خاصی ندارد اما تغذیه در برخی موارد نقش دارد.

هادیان‌پور با اشاره به علائم بیماری‌های ژنتیكی كبد، تصریح كرد: ژنتیك در ابتلا به برخی از بیماری‌های كبد نیز نقش دارد، عوارض معمول ژنتیكی كبد كه می‌توانند برای كبد مشكل ایجاد كنند شامل مواردی مانند هموكروماتوسیس ژنتیكی كه باعث می‌شود بدن، آهن زیادی در كبد انباشته كند، بیماری ویلسون كه باعث می‌شود كبد به جای اینكه مس را دفع كند آن را ذخیره كند، كمبود آلفا -1 است.

این متخصص داخلی بیان كرد: علائم بیماری‌های ژنتیكی كبد معمولاً مواردی مانند خستگی و افت انرژی، مفصل درد، شكم درد، كاهش اشتها، تورم شكم و پاها و یرقان است.

وی تأكید كرد: سیروز یا زخم كبد زمانی اتفاق می‌اُفتد كه كبد شما با التهاب یا تورم آسیب دیده است، بیماری‌های كبد خصوصاً كبد چرب الكلی و هپاتیت می‌توانند در نهایت منجر به سیروز شوند اما نه به سرعت.

هادیان‌پور در رابطه با علائم بیماری‌های خود ایمنی كبد، عنوان كرد: بیماری خود ایمنی بیماری است كه سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت‌های سالم بدن حمله می‌كند، ازجمله بیماری‌هایی كه باعث می‌شوند سیستم ایمنی به كبد حمله‌ور شده و سبب التهاب و زخم می‌شوند، می‌توان به كلانژیت صفراوی اولیه، كلانژیت اسكلروز اولیه و هپاتیت خود ایمنی اشاره كرد.

این متخصص داخلی در رابطه با علائم سرطان كبد، افزود: سرطان كبد به هر سرطانی گفته می‌شود كه از كبد شروع شده باشد كه معمولاً به آرامی گسترش یافته و ممكن است در مراحل اولیه متوجه علائمی نشوید، اما به محض بروز علائمی مانند كاهش اشتها، كاهش وزن بی‌دلیل، خارش پوست، یرقان، تورم شكم و پاها، تهوع، استفراغ و به راحتی كبود شدن بدن به پزشك خود مراجعه كنید.

وی بیان كرد: نارسایی كبد می‌تواند حاد یا مزمن باشد و معمولاً بعد از سیروز روی می‌دهد و عموماً در مراحل آخر بیماری كبد اتفاق می‌اُفتد، یعنی بعد از اینكه كبد بسیار آسیب دید و نمی‌تواند به عملكرد خود ادامه بدهد.

هادیان‌پور با اشاره به این‌كه مصرف زیاد استامینوفن می‌تواند باعث بروز نارسایی حاد كبد شود كه در طی یك دوره‌ چند روزه یا چند هفته‌ای اتفاق می‌افتد، نه ماه‌ها یا سال‌ها، تأكید كرد: نارسایی حاد كبد به اندازه نارسایی مزمن كبد شایع نیست، اما بسیار جدی و خطرناك است.

این متخصص داخلی بیان كرد: بیماری‌های كبدی كه بدون درمان رها شوند می‌توانند اثرات ماندگاری بر سلامتی شما داشته باشند، بنابراین اگر فكر می‌كنید بیماری كبد دارید، بهتر است در اسرع وقت با پزشك معالج خود صحبت كنید.

دسترسی سریع
پاسخگو