از ساعت به مدت

درمان دیسك كمر چیست؟

استاد طب فیزیكی و توانبخشی مهمترین موارد مربوط به بیماری دیسك در ناحیه گردن ،كمر و علل بروز و روش درمان آن را تشریح كرد.

1401/03/30
|
08:51

سید منصور رایگانی، استاد طب فیزیكی و توانبخشی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در پاسخ به این پرسش كه «دیسك كمر و گردن چه بیماری است؟»، بیان داشت:‌قاعدتا همه افراد دیسك را در این مناطق دارند؛ یعنی فضای ژلاتینی بین دو مهره چه در كمر و چه در گردن و پشت؛ یعنی بین دو مهره كه استخوانی بوده و بافت قابل انعطاف ژلاتینی وجود دارد كه از قسمت حلقه خارجی دیسك و قسمت درونی دیسك تشكیل شده است.

وی ادامه داد:‌كار این فضای ژلاتینی این است كه مهره‌ها را روی هم نگه می‌دارد و به خاطر انعطاف‌پذیری كه دارد باعث می‌شود حركات ستون فقرات صورت گیرد كه باید این حركات به صورت خیلی ملایم و نرم باشد و اجازه دهد دیسك كمر، گردن یا پشت خم و راست شود كه در مجموع این را دیسك گویند.

استاد طب فیزیكی و توانبخشی خاطرنشان كرد:‌به صورت مصطلح شایع است دردهایی كه منشأ دردها،‌ دیسك است را بیماری دیسك كمر یا گردن می‌گویند؛ یعنی همان بیماری دیسك كمر و گردن است.

رایگانی ادامه داد: این بیماری در مراحل،‌سنین و انواع مختلف متفاوت است؛به طوری كه برخی اوقات این ژلاتین بین مهر‌ه‌ای به علت ضربه و تصادف به صورت پشت خروج پیدا می‌كند و این خارج شدن باعث می‌شود روی ریشه‌های عصب كه عصب گردن،‌كمر و نخاع است مشكلاتی به وجود آورد كه تحت عنوان علائم بیرون‌زدگی دیسك كمر و گردن آن را می‌نامیم.

وی ابراز كرد: در نتیجه بیماری دیسك كمر و گردن به علت مختلف از جمله ضایعه حركتی،‌ تصادف، ضربه، كار سنگین، نشستن طولانی مدت و عفونت‌ها بیرون زدگی ایجاد كرده و التهاب ایجاد می‌كند و باعث می‌شود عصب تحت فشار قرار گرفته و درد ایجاد كند.

استاد طب فیزیكی و توانبخشی افزود:مشخصه دردهایی كه به علت بیماری دیسك گردن هستند این است كه درد غیر از گردن و كمر به اندام‌ها نیز سرایت و اصابت می‌كند؛ یعنی دیسك گردن اگر دچار بیماری شود به غیر از دیسك گردن در ناحیه كتف، بین شانه‌ها و بازو، ساعد و انگشتان این درد حالت انتشاری پیدا می‌كند كه همراه با گزگز، كرختی و مورمور شدن است.

رایگانی تصریح كرد: اگر درد دیسك در ناحیه كمر باشد درد به لگن، باسن، مچ پا، روی ران، رو و پشت پا و انگشت سرایت می‌كند كه همراه با درد، گزگز و مورمور شدن است.

وی درباره «چگونگی درمان دیسك كمر»، گفت: اولین اقدام این است كه نوع آن مشخص شود؛ به طوری كه 90 درصد بیرون‌زدگی دیسك احتیاج به جراحی ندارد و با استراحت،تجویز دارو و فیزیوتراپی و توانبخشی قابل درمان است.

استاد طب فیزیكی و توانبخشی ابراز كرد: البته اگر به این موارد جواب ندهد با روش‌های مداخله‌ای قابل درمان است؛ اگر به این روش‌ها نیز جواب ندهد جراحی صورت گرفته و بعد از آن اقدامات توانبخشی صورت می‌گیرد.

دسترسی سریع
پاسخگو