روی خط خبر چهارشنبه ها از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو سلامت

روي خط خبر

صدور گواهینامه رانندگی به شرط سلامت روان

مصوبه مجلس شورای اسلامی درخصوص سنجش سلامت روان متقاضیان اخذ گواهینامه به نیروی انتظامی ابلاغ شده است.

1398/07/28
|
11:54

رئیس سازمان نظام روانشناسی با اعلام این خبر در برنامه روی خط خبر رادیو سلامت گفت: هدف ما از اجرای این تست و سنجش، شناسایی مشكلات و اختلالات روان افراد و معرفی آنها به مراكز مشاوره و انجام مداخلات روانشناسی است.

دكتر محمد حاتمی افزود: فردی كه بار اول در این تست مردود شود، بعد از آموزش و تائید صلاحیت از سوی روانشناس، امكان دریافت گواهینامه را خواهد داشت.

به گفته وی نظر سازمان نظام روانشناسی براین است رانندگان به هنگام تمدید گواهینامه رانندگی نیز به مراكز سنجش سلامت روان مراجعه كنند.
رئیس سازمان نظام روانشناسی بابیان اینكه مراحل عملیاتی این مصوبه باید هرچه زودتر اجرا شود ، ساختار سازی را اولین گام این مصوبه دانست و گفت: در سراسر كشور به ویژه در شهرهای بزرگ باید مراكزی برای انجام این تست ها ایجاد شود، خوشبختانه سازمان نظام روانشناسی به علت تعدد مراكز مشاوره روانشناسی می تواند این مراكز را در اختیار نیروی انتظامی قرار دهد .

حاتمی مرحله دوم این سنجش را طراحی پرسش نامه هایی دانست كه هم اكنون با همكاری نیروی انتظامی و سازمان نظام روانشناسی در مرحله طراحی است.

رئیس سازمان نظام روانشناسی درپاسخ به این سئوال كه از چه تست های روانشناسی دراین سنجش استفاده خواهد شد به برنامه روی خط خبر گفت: متقاضیان رانندگی افرادی با تحصیلات كم تا استاد دانشگاه هستند با در نظر گرفتن این فرض باید تست های روانشناسی مختلفی را مطالعه كنیم تا درنهایت به یك تست تلفیقی برسیم، تست و پرسشنامه ای كه از اعتبار و روایی لازم برخوردار باشد.

دكتر حاتمی در تایید اجرای سلامت روان رانندگان در كشورهایی چون آلمان افزود: قبل ازورودبه فازاجرایی این مصوبه، مطالعات تطبیقی باید انجام شود چه بسا استفاده از تجربه سایر كشورها می تواند فرایند سنجش ما را كامل كند.

به گفته رئیس سازمان نظام روانشناسی با آماده شدن تست ها و پرسش نامه ها، تفاهم نامه مشترك نیروی انتظامی و سازمان روانشاسی منعقد و مراحل عملیاتی آغاز می شود.
برنامه "روی خط خبر" را چهارشنبه ها ساعت 20 از رادیو سلامت، موج اف ام ردیف 102 بشنوید.

تهیه و تنظیم: فاطمه شهبازی

دسترسی سریع
روی خط خبر