روی خط خبر چهارشنبه ها از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو سلامت

روي خط خبر

وقتی خدمه اتاق عمل كار زیبایی انجام می‌دهند!

رئیس و اعضای هیأت مدیره انجمن جراحان پلاستیك و زیبایی به تشریح مهم‌ترین مسائل و چالش‌های مبتلا به رشته جراحی پلاستیك در كشور پرداختند.

1402/02/27
|
12:34

بابك نیكومرام رئیس انجمن جراحان پلاستیك و زیبایی ایران، در حاشیه برگزاری كنگره جامعه جراحان ایران در مركز همایش‌های رازی، با عنوان این مطلب كه حق بیمار است بداند پزشك او چه كسی است و آیا آموزش‌های لازم در خصوص اعمال جراحی زیبایی را دیده است یا خیر، گفت: مرجع رسمی تأیید مدارك پزشك، وزارت بهداشت است.

وی با اشاره به انجام كارهای پزشكی توسط افراد غیر پزشك، ادامه داد: ژل و بوتاكس جزو امور پزشكی است و انجام آن در آرایشگاه‌ها ممنوع و مصداق دخالت در امور پزشكی است.

نیكومرام افزود: بارها دیده ایم كه بیمار بدون اینكه پزشك خودش را دیده باشد، عمل زیبایی را انجام داده و بعداً به خاطر ایجاد عارضه و مطالعه پرونده مشخص شده كه عمل او توسط تكنسین انجام شده است. بنابراین، تاكید و توصیه ما به مردم این است كه حتماً پزشك خود را قبل از عمل ببینید و از مرتبط بودن رشته تخصصی و فوق تخصصی او با عمل مربوطه اطمینان كامل پیدا كنند و حتماً راجع به توانمندی جراح خود نیز تحقیق كند و صرفاً به مشاوره‌های فضای مجازی و یا تبلیغات اعمال زیبایی كه با قیمت‌های نازل پیشنهاد می‌شود، اعتماد نكنند. حتماً بیماران نام پزشك مربوطه را در سایت نظام پزشكی جستجو كرده و از تخصص مربوط اطلاع حاصل كنند. اگر بیمار برای اعمال جراحی زیبایی صورت برای مثال به دنبال جراح پلاستیك می‌گردد، می‌بایست در سایت نظام پزشكی از بودن عنوان پلاستیك در پروانه مطب پزشك مربوطه اطمینان حاصل كنند و صرفاً به تبلیغات فضای مجازی كه از عناوین غیر واقعی استفاده می‌كنند، اكتفا نكنند.

وی به گردشگری سلامت اشاره كرد و گفت: متأسفانه حضور دلالان در این حوزه باعث صدمات و ایجاد عوارض جسمی بعضاً غیرقابل جبران به این بیماران گردیده كه می‌تواند تبلیغ منفی برای توریسم سلامت در ایران گردد.

نیكومرام افزود: وزارت بهداشت باید سختگیری‌های لازم را انجام دهد تا گردشگری سلامت در كشور تحت الشعاع حضور دلالان قرار نگیرد.

رئیس انجمن جراحان پلاستیك و زیبایی ایران، بر ضرورت محدود شدن اعمال جراحی زیبایی در كشور و تعیین انجام آن صرفاً توسط پزشكان آموزش دیده در این حوزه تاكید كرد و گفت: عمل زیبایی مثل چاه ویل است كه اگر رها شود، تبعات زیانباری برای كشور به همراه دارد. علاوه بر صدمات اجتماعی تغییر بیش از اندازه و نامتعارف قیافه‌ها، ایجاد هزینه‌های القایی بیشتر به اقتصاد سلامت گردیده و منابع انسانی و مالی مورد نیاز بخش درمان را به سوی خود می‌كشد و باعث مصارف بیش از حد منابع ارزی كشور می‌گردد. برای مثال با توجه به ارزبری پروتزهای سینه بایستی مصارف آن در كشور ضابطه مند گردیده و تنها توسط پزشكان مرتبط قابلیت سفارش و مصرف داشته باشد مانند داروی شیمی درمانی كه تنها با دستور پزشك معالج مشخص شده در گایدلاین های درمانی قابلیت تجویز دارند.

نیكومرام افزود: یكی از چالش‌های حوزه جراحی زیبایی، عدم وجود دستورالعمل‌های مربوط به اینگونه اعمال است. به طوری كه شفاف صلاحیت پزشكان مرتبط برای تمامی اعمال جراحی زیبایی تعیین شود و چگونگی نظارت و مجازات‌های بازدارنده در این حوزه به طور مؤثری تعریف گردد.

در ادامه، محمدرضا قاضی سعیدی عضو هیأت مدیره انجمن جراحان پلاستیك و زیبایی ایران، با عنوان این مطلب كه در هیچ جای دنیا بیمه‌ها هزینه‌های عمل زیبایی را پوشش نمی‌دهند و بیماران بایستی خودشان تمام مخارج را بدهند، افزود: البته همین اعمال جراحی در بخش دولتی هم انجام می‌شود كه مردم می‌توانند برای كاهش هزینه‌ها، به مراكز دولتی مراجعه كنند.

وی با انتقاد از دخالت افراد بدون تخصص در حیطه كارهای فوق تخصصی جراحان پلاستیك و زیبایی، گفت: طرف لیسانس حقوق دارد و وارد این كار شده است.

قاضی سعیدی با عنوان این مطلب كه قوانین ما به روز نیست، افزود: وقتی تخلف محرز می‌شود، فرد غیر پزشك می‌تواند با جریمه ناچیزی پرونده خود را ببندد.
و دوباره به فعالیتش ادامه بدهد. بنابراین بایستی جریمه اینگونه افراد سودجو كه در امور پزشكی دخالت می‌كنند توسط قوه قضائیه بررسی و به انواع شدیدتر و بازدارنده‌ای تبدیل شود تا این افراد نتوانند با جان و سلامت مردم بازی كنند.

وی از جراحی زیبایی بینی به عنوان شایع‌ترین عمل زیبایی در ایران نام برد و گفت: متأسفانه مورد داریم كه با مبالغ ناچیز در زیرزمین‌ها و شرایط كاملاً بد و خطرناك، جراحی لیپوساكشن انجام می‌دهند.

قاضی سعیدی تاكید كرد: به مردم توصیه می‌كنم اول پزشك خودتان را ببینید. زیرا، از این موارد زیاد داشته ایم كه بیمار در ابتدا توسط پزشك معاینه می‌شود، اما عمل او توسط تكنسین انجام می‌شود.

در ادامه، سید نجات حسینی نایب رئیس انجمن جراحان پلاستیك و زیبایی ایران، با عنوان این مطلب كه انجام جراحی فوق تخصص پلاستیك عمل بسیار پیچیده‌ای است كه نیازمند گذراندن دوره‌های فوق تخصصی است، گفت: این روزها تبلیغات فریبنده خیلی مطرح است كه كسر شأن جامعه پزشكی و جراحان است.

وی افزود: افرادی كه دوره حرفه‌ای مصوب وزارتخانه را آموزش ندیده‌اند، نباید وارد اقدامات فوق تخصصی شوند. متأسفانه افراد بی صلاحیت هم وارد حیطه كار فوق تخصصی جراحان پلاستیك شده‌اند كه با آسیب‌های زیادی همراه شده است.

نجات حسینی با اشاره به دخالت دو گروه مداخله گر پزشك و غیر پزشك در كارهای جراحان پلاستیك و زیبایی، گفت: سایر جراحان در كوریكولوم های خودشان آموزش‌های لازم در حوزه جراحی‌های زیبایی صورت را ندیده اند. انجام اینگونه اعمال جراحی فوق تخصصی بدون گذراندن دوره‌های تكمیلی مخاطره آمیز است. دوره جراحی فوق تخصص پلاستیك 8 سال است كه افراد متخصص در سایر رشته‌ها نبایستی از این عنوان استفاده كنند و با نوشتن تخصص پلاستیك باعث فریب مردم شوند.

وی با اشاره به دخالت گروه دوم كه پزشك نیستند، افزود: خدمه اتاق عمل داریم كه وارد این حیطه شده است. البته زیر پرچم یك پزشك این تخلفات را انجام می‌دهند و این یك فاجعه برای جامعه است.

نجات حسینی خطاب به مردم توصیه كرد كه برای جراحی زیبایی و پلاستیك، باید سراغ پزشك مرتبط با این اعمال از جمله فوق تخصص جراحی پلاستیك بروند كه می‌توانند پزشك مربوطه را از سایت سازمان نظام پزشكی كنترل كنند.

در ادامه، علیرضا صابری دبیر انجمن جراحان پلاستیك و زیبایی ایران، با تاكید بر این موضوع كه مردم باید بدانند غیر پزشك حق ندارد ژل و بوتاكس تزریق كند، افزود: گرایش به انجام اعمال زیبایی به خاطر درآمد آن است و توصیه ما به مردم این است كه فریب تبلیغات دروغین را نخورند و به فكر سلامت خود باشند.

وی اضافه كرد: افرادی كه دوره‌های آموزشی لازم را ندیده اند و برنامه‌های آموزشی مورد تأیید وزارت بهداشت در زمینه زیبایی را طی نكرده اند، قانونا مجاز به انجام این اعمال نیستند و تبلیغ در این موارد موجب مردم فریبی او قابل پیگرد قانونی است.

صابری به مردم توصیه كرد قبل از انجام هر كاری چه درمانی و چه زیبایی، حتماً پزشك خودشان را ببینند، تحقیق كامل انجام داده و آگاه باشند چه كسی قرار است عمل زیبایی را برای آنها انجام دهد.

دسترسی سریع
روی خط خبر