روی خط خبر چهارشنبه ها از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو سلامت

روي خط خبر

توصیه های رئیس سازمان اورژانس در خصوص حوادث چهارشنبه سوری

رئیس سازمان اورژانس كشور گفت: در هنگام بروز حادثه افراد باید با 115 تماس گرفته و خونسردی خود را حفظ كنند.

1401/12/23
|
09:00

جعفر میعاد فر گفت: متاسفانه چهارشنبه سوری به چهارشنبه سوزی تبدیل شده است. بیماران قلبی عروقی و سالمندان از جمله گروه‌هایی هستند كه دچار آسیب غیر مستقیم در حوادث چهارشنبه سوری می‌شوند.

به گفته وی، در سال گذشته 81 درصد از آسیب دیدگان خانم بودند. اكثر آسیب دیدگان در رنج سنی 6 تا 18سال و 33 درصد از آسیب دیدگان عابران هستند. آسیب‌های چشمی در حدود 24 درصد نسبت به سال 99 رشد داشته است و میزان سوختگی در حدود 27 درصد رشد داشته است؛ در سال جاری در آذربایجان شرقی هفت نفر فوت كرده اند.

رئیس سازمان اورژانس كشور بیان كرد: در هنگام بروز حادثه افراد باید با 115 تماس گرفته و خونسردی خود را حفظ و فرد آسیب دیده را از محیط ناسالم خارج كنند.

او اضافه كرد: اگر لباس به پوست بدن چسبیده بود نباید لباس را جدا كنند و از تركاندن تاول جدا بپرهیزند؛ در صورت بروز آسیب به چشم سعی كنید تا چشم را شست‌وشو دهند و از ابزار‌های سنتی مانند سیب زمینی و خمیر دندان برای درمان سوختگی استفاده نكرده و بیمار آسیب دیده را به دلیل شوكه بودن، گرم نگه دارند.

او افزود: عضو قطع شده را همراه خود به بیمارستان برده زیرا احتمال انجام پیوند اعضا وجود دارد.

میعادفر گفت: برای ایام تعطیلات عید نوروز 1850 پایگاه جاده ای، دو پایگاه دریایی و بیش از 50 پایگاه اورژانس هوایی در نظر گرفته شده است ، همچنین 88 دستگاه اتوبوس آمبولانس برای خدمت رسانی در ایام عید در نظر گرفته شده است.

دسترسی سریع
روی خط خبر