روی خط خبر چهارشنبه ها از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو سلامت

روي خط خبر

تبخال های خطرناك

یك متخصص داخلی گفت: افرادی كه ضعف سیستم ایمنی دارند همچون بیماری های دیابتی یا افرادی كه دارو مصرف می كنند، در زمان های خاص ممكن است منجر به ویروس تبخال شوند.

1401/12/16
|
11:03

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، دكتر كیوان الچیان، متخصص داخلی در گفتگو با رادیو سلامت با بیان این مطلب افزود: تبخال منشا ویروس هرپس سیمپلكس است كه در بدن انسان ممكن است، وجود داشته باشد و یا با تغییرِ سیستم ایمنی فرد، افراد ممكن است دچار عارضه تب خال شوند. گاهی وقت ها، تب خال در بسیاری از نواحی بدن از قبیل در دهان یا نواحی دیگری از پوست مثل گردن، دور مقعد و ... می تواند، عارض شود.
وی با بیان اینكه هرپس سیمپلكس، دو نوع هرپسی هستند كه، هرپس سیمپلكس نوع 1 كه معمولاً زخم های تبخال را در لبها ایجاد می‌كند، بیان كرد: ویروسی كه در اثر تماس با آلاینده ها می تواند ایجاد تبخال كند. افرادی كه تبخال دور دهان دارند، به تورم، درد و قرمزی مبتلا می شوند كه گاهی تب مختصری هم می كنند. البته بید بدانیم كه نباید تبخال را دستكاری كرد چرا كه با دستكاری بیشتر می شود.
این متخصص داخلی با بیان اینكه اگر فرد در طول یك سال، بیشتر از شش بار مبتلا به تبخال شود، باید حتما به پزشك مراجعه كند تا درمان شود، ادامه داد: دور مقعد و ناحیه تناسلی هم تبخال ایجاد می شود. در رابطه های پرخطر، ریسك مبتلا شدن به تبخال بیش تر می شود، و همراه با درد، سوزش و تب ایجاد می شود؛ و با باید درمان های سیستماتیك درمان شود. همچنین باید از رفتارها و رابطه های پرخطر دوری كنند تا به این عارضه دچار نشوند.
وی در ادامه بیان كرد: افرادی كه ضعف سیستم ایمنی دارند همچون بیماری های دیابتی یا افرادی كه دارو مصرف می كنند، در زمان های خاص ممكن است منجر به ویروس تبخال شوند. استفاده از حوله های شخصی دیگران، این ویروس را ایجاد نمی كند. فقط تنها برای كسانی كه دچار تبخال های تناسلی هستند، ایجاد می شود كه باید از این نوع كارها پرهیز كنند.
الچیان با بیان اینكه ضعف در سیستم ایمنی از قبیل استرس، خواب های بد و عفونت های شدید می تواند منجر به عارضه تبخال می شود، گفت: بیشتر از90 درصد استفاده از واكسن hpvمفید است و تا سن زیر 43 سال باید واكسن بزنند تا سرطان های دستگاه تناسلی كمتر شود. البته باید بدانیم كه جنس هرپس تبخال ها با واكسن متفاوت است.
وی با تاكید بر اینكه برای درمان تبخال، دو نوع درمان داریم، افزود: درمان های خانگی كه شامل استفاده از ایبوپروفن، استامینوفن، آب نمك، استفاده از كرم های نرم كننده، و شست شو دست ها می شود؛ اگر حس كردیم تبخال داریم می زنیم، سریعا از داروهای ضد ویروسی طی پنج روز، استفاده كنیم تا ویروس ها به سرعت از بین بروند، زیرا كه اگر تبخال ایجاد شود، دیگر دارو اثر زیادی ندارد.
این متخصص داخلی در پاسخ به این پرسش كه آیا تبخال نشانه ی عفونت در بدن می تواند باشد؟، ادامه داد: اگر فردی، ضعف سیستم ایمنی داشته باشد، ویروس می تواند تمام بدن فرد را درگیر كند؛ ولی در حالت عادی خیر. این نكته را هم بگویم كه اگر تبخال بتركد و آب آن آزاد شود، امكان مسری بودن تبخال وجود دارد، در غیر این صورت مسری نخواهد بود.
وی در پایان اظهارداشت: تغذیه مناسب، استفاده از آب میوه و سبزیجات تازه جزو اقدامات پیشگیرانه از تبخال است، و اگر طولانی مدت بیمار شدیم و تب شدید و توهم داشتیم باید به پزشك مراجعه كنیم تا عوارض منفی پیدا نكنیم ، چرا كه درحالت عادی 3 الی 4 روز درمان تبخال طول می كشد.

دسترسی سریع
روی خط خبر