روی خط خبر چهارشنبه ها از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو سلامت

روي خط خبر

تاثیر خواب منظم بر طول عمر و جلوگیری از بیماری‌های قلبی

مطالعات نشان داده است كه ساعات خواب منظم طول عمر را افزایش داده و مانع از بروز بیماری قلبی می‌شود.

1401/12/07
|
10:48

یك مطالعه جدید در آمریكا نشان داده است كه داشتن ساعات كافی و منظم خواب از وقوع بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری و در نتیجه عمر را طولانی می‌كند.

طبق مطالعه‌ای كه توسط دانشگاه هاروارد آمریكا تهیه شده است، رعایت 5 عادت خوب هنگام خواب شبانه، نزدیك به 5 سال به میانگین امید به زندگی مردان و نزدیك به دو سال و نیم به عمر زنان اضافه می‌كند.

دكتر فرانك كین، یكی از نویسندگان این مطالعه و یكی از همكاران دانشكده پزشكی هاروارد، گفت: اگر افراد همه این رفتار‌های ایده آل را هنگام خواب داشته باشند، می‌توانند عمر طولانی تری داشته باشند.

فرانك كین در بیانیه‌ای گفت: اگر بتوانیم خواب را به طور كلی بهبود بخشیم و به طور خاص اختلالات خواب را شناسایی كنیم، ممكن است بتوانیم از وقوع برخی از مرگ‌های زودرس جلوگیری كنیم.

این محقق با بیان این كه لازم است هر شب 7 تا 8 ساعت كامل بخوابیم، افزود: اما نباید این خوابیدن، صرفا دراز كشیدن در رختخواب باشد؛ بلكه باید بیشتر این تایم را خواب بی‌وقفه و آرام داشته باشید.

وی ادامه داد: این یعنی آنكه نباید شما در طول شب از خواب بیدار شوید یا این كه به سختی بخوابید. همچنین باید حداقل 5 روز در هفته كه از خواب بیدار می‌شوید احساس راحتی كامل داشته باشید و در نهایت اینكه برای خواب راحت از دارو استفاده نكنید.

دكتر راج داسگوپتا، متخصص خواب و دانشیار پزشكی بالینی در كالج كك در USC نیز افزود: ما فقط در مورد كیفیت و ساعات خواب صحبت نمی‌كنیم، بلكه به منظم بودن و داشتن همان خواب خوب شبانه نیز صحبت می‌كنیم.

وی ادامه داد: مطالعات اخیر نشان داده است كه طول و مدت خواب نامنظم با اختلالات متابولیك و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است. تشویق به حفظ برنامه خواب منظم با دوره‌های خواب ثابت ممكن است بخش مهمی از توصیه‌های سبك زندگی برای پیشگیری از بیماری قلبی باشد.

باین مطالعه كه در نشست سالانه كالج آمریكایی قلب و عروق ارائه شد، داده‌های بیش از 172000 نفر را كه بین سال‌های 2013 تا 2018 به پرسش‌نامه‌های خواب پاسخ دادند، به عنوان بخشی از بررسی سلامت ملی تجزیه و تحلیل كرده است.

چهار سال بعد، محققان نمرات شركت كنندگان را با ركورد‌های شاخص ملی مرگ مقایسه كردند تا ببینند آیا رفتار‌های خواب آن‌ها در مرگ زودرس ناشی از بیماری یا هر علت دیگری نقش دارد یا خیر.

سپس این تیم علل احتمالی دیگری را برای خطر بالاتر مرگ، مانند مصرف الكل، وضعیت اجتماعی-اقتصادی پایین و شرایط پزشكی موجود شناسایی كردند.

در این مطالعه آمده است: در مقایسه با افرادی كه فاكتور‌های خواب مساعد صفر تا یك داشتند، افرادی كه هر پنج عامل را داشتند 30 درصد كمتر به هر دلیلی جان خود را از دست دادند، 21 درصد كمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی و 19 درصد كمتر در معرض خطر مرگ با سرطان قرار داشتند و 40 درصد كمتر احتمال دارد كه به دلایلی غیر از بیماری قلبی یا سرطان بمیرند.

دسترسی سریع
روی خط خبر