روی خط خبر چهارشنبه ها از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو سلامت

روي خط خبر

واكسن آنفلوانزا برای مبتلایان به نارسایی قلبی نجات بخش است

یك مطالعه جدید نشان می‌دهد افرادی كه با نارسایی قلبی دست و پنجه نرم می‌كنند لازم است واكسن آنفلوانزا تزریق كنند.

1401/08/29
|
08:19

به گفته محققان، این واكسن‌ها نه تنها به پیشگیری از آنفلوانزا در این گروه پرخطر كمك می‌كند، بلكه می‌تواند عفونت‌های ذات الریه و عوارض قلبی را نیز كاهش دهد.

دكتر «مارك لوب»، محقق ارشد از دانشگاه مك مستر كانادا، می‌گوید: «اگر نارسایی قلبی دارید، باید واكسن آنفلوانزا دریافت كنید زیرا می‌تواند جان شما را نجات دهد. ما دریافتیم واكسن آنفلوانزا می‌تواند مردم را از مرگ قلبی عروقی نجات دهد.»

در این مطالعه، محققان بیش از 5000 بیمار مبتلا به نارسایی قلبی را در 10 كشور در سراسر آفریقا، آسیا و خاورمیانه ردیابی كردند. تعداد كمی از مردم در این مناطق به طور منظم واكسن آنفلوانزا دریافت می‌كنند.

بیماران سالانه بین ژوئن 2015 تا نوامبر 2021 واكسن آنفلوانزا یا دارونما دریافت كرده بودند.

طبق این مطالعه، طی یك سال، واكسن‌های آنفلوانزا، پنومونی (ذات الریه) را تا 40 درصد و بستری شدن در بیمارستان در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را تا 15 درصد كاهش دادند. در فصل پاییز و زمستان، مرگ و میر تا 20 درصد كاهش یافت.

این مطالعه اولین كارآزمایی بالینی اثربخشی واكسن آنفلوانزا در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی است.

به گفته محققان، واكسن آنفلوانزا باید بخشی از روش استاندارد در افراد مبتلا به نارسایی قلبی باشد. اجتناب از بروز یك ششم مرگ و میرهای ناشی از بیماری قلبی و جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان، آن را بسیار مقرون به صرفه می‌كند و می‌تواند یك تأثیر مهم بر سلامت عمومی و بالینی باشد.

دسترسی سریع
روی خط خبر