روی خط خبر چهارشنبه ها از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو سلامت

روي خط خبر

فوائد شستن گوش

متخصص گوش، حلق و بینی گفت:این تصوری كه آب نباید داخل گوش بشود اصلا تصور درستی نیست؛چراكه یك گوش سالم كه پوست، مجرا و پرده سالمی دارد، حتما باید با هر بار استحمام شسته و تمیز شود.

1401/08/21
|
09:16

پدرام برقعی، متخصص گوش، حلق و بینی در خصوص این موضوع كه آیا گوش هم سرما می‌خورد؟،گفت: نه اصلا ما چنین چیزی نداریم، البته هر كسی در بدنش می‌تواند نقاط ضعفی داشته باشد و بسته به آن نقاطی از بدنش حساس‌تر باشد، اما در سرماخوردگی‌ها نیز ما بیشتر باید از بینی و سینوس‌ها مراقبت كنیم تا درگیر عفونت نشوند و این عفونت به گوش راه پیدا نكند.

وی همچنین در خصوص باور اغلب مردم به اینكه آب نباید داخل گوش برود، توضیح داد: این تصوری كه آب نباید داخل گوش بشود اصلا تصور درستی نیست، یك گوش سالم كه پوست، مجرا و پرده سالمی دارد، حتما باید با هر بار استحمام شسته و تمیز شود. پوست مجرای گوش از جنس پوست بدن است و مثل باقی نقاط ترشحات و چربی دارد.

این پزشك متخصص همچنین یادآور شد: پس پوست مجرا نیز نیاز به شست‌وشو دارد و كسی كه گوشش سالم است باید در هر بار حمام رفتن با شامپو یا كف و صابون داخل مجرا را هم بشوید. ما تنها در مواردی توصیه می‌كنیم كه از ورود آب به گوش پرهیز شود كه یك بیماری یا عفونتی در گوش وجود دارد كه آن هم تا زمانی كه آن بیماری برطرف شود لازم است كه مثل هر زخم دیگری آب به آن منطقه نخورد.

برقعی با تأكید بر اینكه والا در باقی موارد در زمان حمام رفتن باید داخل گوش نیر با كف و آب تا نزدیك پرده گوش شست‌وشو شود، گفت: اگر آب داخل گوش نشده و این ترشحات شسته نشود، ترشحات در گوش می‌ماند و می‌تواند احساس خارش و ناراحتی كند، خیلی از بیماری‌های گوش به دلیل عادت و اعتقاد به همین موضوع است كه آب نباید داخل گوش بشود در حالیكه گوش هم مانند سایر نقاط بدن نیاز به شست‌وشو دارد.

وی در ادامه عنوان كرد: اینكه برخی از این موضوع هراس دارند به دلیل عادتی است كه به وجود آمده در حالی كه مجرای گوش خارجی یك كانال بسته است و هیچ وقت آب داخل آن نمی‌ماند، همچنین داخل مجرا را نباید با پنبه و یا گوش پاك كن دستكاری كرد اصلا ما چیزی به عنوان گوش پاك كن نداریم و آن سیستم خودكاری كه ما در مجرای گوش خارجی داریم تا خودش را تمیز نگه دارد با ورود اشیای خارجی به هم می‌زنیم و به همین خاطر اصلا توصیه نمی‌شود كه از گوش پاك كن یا هر وسیله دیگری برای تمیز كردن گوش استفاده شود.

این متخصص گوش، حلق و بینی با اشاره به اینكه مكانیسم گوش هم مانند سایر نقاط بدن اعجاب‌آور است به نوعی كه می‌تواند خودش را تمیز كرده و حتی از عفونت رها كند، اظهار كرد: مثل عفونت‌های گوش میانی در بچه‌ها كه با سوراخ شدن پرده عفونت خارج شده و بعد هم سوراخ آن خود به خود ترمیم می‌شود، لذا اگر ما فقط بهداشت آن را رعایت كنیم نیاز به معاینات سالیانه هم ندارد، ولی اگر فردی احساس كرد كه مشكلی در شنوایی دارد در آن صورت باید گوش معاینه شود.

برقعی در خصوص غربالگری‌هایی كه در طول زندگی برای گوش هر فردی انجام می‌شود، تصریح كرد: یك غربالگری شنوایی برای نوزادان در بدو تولد داریم، یك تست شنوایی در زمان ورود به مدرسه داریم و بعد هم در زمان ورود به كار متخصصان طب كار به ویژه در محل‌هایی كه سروصدای زیادی دارند یك چكاب دوره‌ای و اولیه انجام می‌دهند

این متخصص گوش بیان داشت: چكاب‌های سن بالا نیز بسته به احساسی است كه شما دارید، اگر شخصی در سن بالا شنوایی خوبی دارد نیازی به چكاب دوره‌ای نیست، اما چیزی كه به عنوان پیرگوشی متداول است می‌تواند در برخی از افراد در سنین بالای 60 سال رخ دهد و اگر این اتفاق افتاد باید ارزیابی‌های شنوایی انجام شود.

وی در خصوص استفاده مداوم از گوشی‌ها نیز هشدار داد: در مورد استفاده از گوشی‌ها هم اگر صدا از یك حدی بیشتر باشد می‌تواند به گوش داخلی آسیب بزند، نكته دیگر، رعایت بهداشت گوش است چون ممكن است كه آلودگی‌ها را به گوش برساند و دیگر اینكه رطوبت و ترشحات داخل گوش بماند و ما عفونت گوش را داشته باشیم، در نتیجه اگر بهداشت این گوشی‌ها رعایت شده و شدت صدا بالا نباشد منعی برای استفاده از آن نیست.

این پزشك متخصص در پایان نیز توصیه كرد: حتما باید زمانی كه دچار كم شنوایی یا مشكلی در گوش شدیم فورا به دكتر مراجعه كنیم چراكه خیلی از اوقات مشكلاتی كه برای گوش پیش می‌آید یك زمان طلایی دارد كه اگر آن را از دست بدهیم دیگر آسیب‌های برگشت‌ناپذیری به گوش خواهد رسید، در خصوص مراقبت از گوش هم باید تأكید كنم كه حتما از قرار گرفتن در موقعیت‌هایی با صداهای بلند بپرهیزیم و بهداشت گوش را رعایت كنیم.

دسترسی سریع
روی خط خبر