روی خط خبر چهارشنبه ها از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو سلامت

روي خط خبر

احتمال ورود موج جدید ویروس كرونا از اواخر پاییز

رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینكه حدود 30 مورد مرگ و میر آنفولانزا از ابتدای امسال تاكنون داشته‌ایم، خبر از احتمال ورود موج جدید ویروس كرونا از اواخر پاییز داد.

1401/08/18
|
09:38

شهنام عرشی رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی امروز (سه شنبه 17 آبان ماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه در ستاد مركزی این وزارتخانه به آخرین وضعیت اپیدمی كووید-19 در كشور و آمار مبتلایان و قربانیان آن اشاره و اظهار كرد: بر اساس استانداردهای جهانی و گزارش های ارائه شده، تمام موارد اعلامی كرونا بر مبنای آزمایش مثبت پی سی آر و تست اعلام می شود و به همین علت در آمارهای اعلام شده و آمار حقیقی مبتلایان تفاوت هایی وجود دارد.

وی با بیان اینكه تعداد موارد بستری و مرگ و میر كووید-19 به حداقل رسیده است، افزود: بر اساس آمارهای رسمی هیچ شهر قرمزی در نقشه كرونایی كشور وجود ندارد و اكنون استان فارس و شهر شیراز در صدر مبتلایان كرونا قرار دارند.

عرشی با اشاره به نمودارهای موجود وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی درباره آمارهای ابتلا و مرگ و میر كرونایی كشور گفت: در پیك هفتم باتوجه به آمار بالای واكسیناسیون، قدرت ویروس كاهش و ایمنی جمعی افزایش داشته و به همین جهت ابتلا و مرگ و میر به مراتب كاهش یافته است.

احتمال ورود موج جدید ویروس كرونا از اواخر پاییز امسال

عرشی به سویه جدید كرونا شایع شده در دو كشور آلمان و فرانسه اشاره كرد و افزود: با توجه به اینكه عمدتا سویه های جدید با یك ماه تاخیر به كشور می رسد همچنان نگرانی های ما پایدار است و پیش بینی می شود در اواخر پاییز و اوایل زمستان پیك جدید نه به شدت پیك های قبلی در كشور بوجود بیاید.

وی بیان كرد: باتوجه به ریشه كن نشدن ویروس كرونا و وجود سویه های جدید توصیه وزارت بهداشت همچنان مبنی بر استفاده ماسك و رعایت فاصله های اجتماعی است.

رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت مطرح كرد: طبق اعلام مجامع جهانی به دلیل كاهش رعایت پروتكل های بهداشتی همچنان پیش بینی خاصی به جهت اتمام ویروس كرونا نداریم اما به جهت آمار بالای واكسیناسیون روند پیك در كشور به حالت كنترل رسیده است.

عرشی به آمار واكسیناسیون در كشور اشاره و تصریح كرد: حدود 155 میلیون دُز واكسن نزریق شده است و 90 درصد از گروه سنی بالای 12 سال دُز نخست و 85 درصد از همین گروه سنی دُز دوم را دریافت كرده اند.

وی در ادامه درباره شیوع آنفولانزا در كشور، شیوع آن را از نظر تناسب زمانی زودتر از سالیان گذشته دانست و خاطرنشان كرد: آمار آنفلوآنزا نوع A تقریبا از اواخر مهرماه و 4 هفته زودتر از حد معمول افزایش یافت.

رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: در طول سال بین هزار تا 2 هزار نمونه از سراسر كشور به جهت بررسی بیماری جمع آوری می‌شود تا روند آنفلوآنزا نوع A، مورد بررسی قرار گیرد.

عرشی ابراز خرسندی كرد كه تا این لحظه اتفاق غیر مترقبه‌ای به نسبت آمارهای ابتلا و مرگ و میر ده سال اخیر در كشور رخ نداده است و به سیاق سال‌های پیشین روند شیوع آنفلوآنزا در كشور به وقوع پیوسته است.

وی با بیان اینكه حدود 30 مورد مرگ و میر آنفولانزا از ابتدای امسال تاكنون داشته‌ایم، گفت: علی رغم اینكه امسال آنفولانزا نوع A زودتر از گذشته رخ داده همچنان انتظار است كه تا بهمن ماه و یا اسفندماه ادامه داشته باشد بنابراین واكسیناسیون برای ایمنی در برابر آنفولانزا بسیار موثر است كه بهترین زمان تزریق واكسن نیز مهرماه و آبان ماه است.

واكسیناسیون همزمان كرونا و آنفلوانزا مشكلی ایجاد نمی‌كند

عرشی در پاسخ به پرسشی مبنی بر میزان تزریق واكسن آنفلوانزا در كشور و عوارض این واكسن گفت: ما سالانه حدود 500 هزار دوز واكسن آنفلوانزا را در سیستم‌های بهداشتی و درمانی و مراكز بهداشت و برای تزریق به زنان باردار توزیع می‌كنیم و به میزان 3 تا 4 میلیون دوز نیز در داروخانه‌ها توزیع می‌شود كه خود بیماران مزمن به داروخانه مراجعه و واكسن را خریداری می‌كنند‌. در سال جاری حدود 250 هزار دوز از واكسن آنفلوانزا تاكنون تزریق شده است.

رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ادامه داد: عوارض واكسن آنفلوانزا شامل درد محل تزریق و عوارض معمول است البته ممكن است هر واكسنی عارضه حاد نیز به دنبال داشته باشد و واكسیناسیون همزمان كرونا و آنفلوانزا مشكلی ایجاد نمی‌كند.

مراقبیم سویه های خطرناك پرندگان وارد اجتماع انسانی نشودرییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به بیماری آنفلوآنزای پرندگان نیز اشاره كرد و گفت: ویروس آنفلوآنزای پرندگان در سال 96 بسیار وسیع شیوع یافت اما خوشبختانه امسال درگیری خاصی را شاهد نبودیم و مهار شده است. هرچند كه همواره مراقبیم سویه های خطرناك پرندگان وارد اجتماع انسانی نشود چرا كه این ویروس به شدت قوی است.

رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره عدم رعایت استفاده از ماسك و رعایت فاصله اجتماعی در ناوگان حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوس گفت: ما درهیچ مرحله ای از پاندمی بر عدم رعایت و نیاز پروتكل های بهداشتی صحبت نكردیم و كما فی السابق بر استفاده از ماسك در فضاهای بسته توصیه جدی داریم. چراكه افراد در صورت عدم رعایت، خود و دیگران را به ورطه بیماری می اندازند.

عرشی در خصوص آخرین وضعیت شیوع بیماری وبا در كشور نیز گفت: امسال به دلیل شیوع زودهنگام وبا در كشور خصوصا از مرزهای غربی و كشور عراق بسیار نگران بودیم اما خوشبختانه با مراقبت های گسترده از سوی همكاران ما در حوزه دانشگاه ها، بیماری مهار شد و 380 مورد بیماری نیز در كشور شناسایی شد.

وی افزود: همكاران ما در حوزه بهداشت محیط و مبارزه با بیماری ها به خوبی مبتلایان را رصد كردند و موفق شدند از وقوع یك پاندمی مرگبار جلوگیری كنند چراكه اگر بیماری شیوع می یافت هزاران نفر درگیر و ده ها نفر كشته برجای می گذاشت.

دسترسی سریع
روی خط خبر