روی خط خبر چهارشنبه ها از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو سلامت

روي خط خبر

غربالگری شنوایی نوزادان اجباری می شود

یك متخصص شنوایی شناسی گفت: برنامه غربالگری كم شنوایی و شنوایی برای نوزاد به صورت اجباری در دستور كار است.

1401/08/08
|
07:37

مریم صادقی‌جم، با اشاره به‌این‌كه كم شنوایی‌ها به سه دسته كلی تقسیم می‌شوند اظهار كرد: كم‌شنوایی‌هایی كه منشأ آنها گوش خارجی و میانی است، اصطلاحاً به كم‌شنوایی انتقالی معروفند.

وی با اشاره به اینكه كم شنوایی‌های كه علت بروز آن اختلالاتی در گوش داخلی و عصب شنوایی است، در دسته كم شنوایی حسی و عصبی می‌گنجند، ادامه داد: كم‌شنوایی‌های تركیبی با عناوین میكس یا آمیخته تشخیص داده می‌شوند.

صادقی‌جم با اشاره به اینكه اگر بیماری دارای كاهش شنوایی باشد، اولین اقدام ارزیابی شنوایی است خاطرنشان كرد: با این ارزیابی‌ها نوع اختلال كم‌شنوایی بررسی می‌شود.

وی گفت: اگر كم شنوایی در زمره كم‌شنوایی‌های انتقالی و آمیخته باشد، با نظر متخصص گوش و حلق و بینی در پروسه درمانی قرار می‌گیرد.

وی، دارو درمانی و در برخی موارد جراحی را از جمله درمان كم‌شنوایی‌های آمیخته عنوان كرد و افزود: در كم‌شنوایی‌های حسی و عصبی در شرایطی‌كه گوش میانی و خارجی را درگیر نكرده باشد و اعصاب شنوایی و یا سلول‌های مویی حلزون آسیب دیده باشند، درمان‌های دارویی و جراحی‌ها كارایی ندارد و درمان‌ها به سمت وسایل و ابزار كمك شنوایی سوق داده می‌شود.

دكترای تخصصی شنوایی شناسی گفت: از میان وسایل كمك شنوایی سمعك، متداول‌ترین است.

صادقی‌جم با تاكید بر اینكه مبتلایان به بیماری كاهش شنوایی حسی و عصبی باید از سمعك استفاده كنند، ادامه داد: اگر فردی به هر دلیلی نتواند از سمعك استفاده كند، ممكن است سمعك‌های قابل كاشت در گوش داخلی میانی و یا در مواردی كاشت حلزون انجام شود.

وی با یادآوری اینكه كم شنوایی انواع مختلفی دارد كه با توجه به نوع و شدت آن تقسیم بندی می‌شود، ادامه داد: از لحاظ شدت، كم شنوایی‌ها متفاوتند، این موضوع به این دلیل است كه قست‌های مختلفی از سیستم شنوایی درگیر می‌شود.

وی افزود: اگر میزان كم‌شنوایی محدود باشد در زمره كم‌شنوایی خفیف و ملایم می‌گنجد، كم‌شنوایی اگر متوسط باشد عنوان كم‌شنوایی میانه تا شدید را دارد و اگر كم شنوایی بیش از 70 تا 80 درصد باشد كم‌شنوایی عمیق به آن گفته می‌شود.

صادقی‌جم افزود: در كم‌شنوایی‌های شدید و عمیق، فرد بدون استفاده از وسایل كمك شنوایی قادر به شنیدن نیست و حتماً باید از این وسایل استفاده كند.

این متخصص شنوایی شناسی با بیان اینكه در ایران نیز برنامه غربالگری كم‌شنوایی و شنوایی نوزادان در تمام بیمارستان‌ها اجرا می‌شود، افزود: در این برنامه غربالگری هر نوزادی كه متولد می‌شود، قبل از مرخص شدن از بیمارستان (در 24 تا 48 ساعت اول تولد) انجام می‌شود.

وی درباره درمان نوزادان مبتلا به كم‌شنوایی توضیح داد: میزان كم‌شنوایی و اینكه در هر فركانسی چه میزان مشكل شنوایی وجود دارد تا قبل از سه ماهگی باید در نوزادان بررسی شود.

وی به والدین توصیه كرد: در صورت ابتلای نوزاد به كم‌شنوایی، نوزاد برای انجام تست‌های تشخیصی به مراكز درمانی تخصصی ارجاع داده شود چرا كه قبل از شش ماهگی انجام اقدامات درمانی ضرورت دارد.

صادقی‌جم با بیان اینكه اقدامات درمانی برای نوزادان كم‌شنوا متنوع است، توضیح داد: تشخیص زودهنگام كم‌شنوایی در اثربخشی درمان‌ها به میزان قابل توجهی اثربخش است، چرا كه اگر دوره بحرانی یادگیری زبان طی شود و كودك در این دوره مواردی را كه باید از محیط صوتی یاد بگیرد از دست بدهد، به درستی نمی‌تواند با زبان مادری ارتباط برقرار كند.

دكترای تخصصی شنوایی شناسی تاكید كرد: جنین از 28 هفتگی شروع به شنیدن می‌كند، زمانی كه در رحم مادر است صدای قلب مادر و در زمان تولد صدای محیط و اطراف به رشد او كمك می‌كند.

صادقی‌جم با بیان اینكه كودكان از بدو تولد، یادگیری را آغاز و اولین كلمات را آرام آرام از یك سالگی به بعد می‌گویند، افزود: اگر كودكان كم شنوا درمان نشوند و آموزش‌های لازم از سنین پایین آغاز نكنند، گفتار و زبان آموزی از طریق محیط به تأخیر می‌افتد و روند رشد دچار اختلال می‌شود.

وی با تاكید بر اینكه برنامه غربالگری شنوایی نوزادان، به صورت جهانی اجرا می‌شود خاطرنشان كرد: تست شنوایی باید به صورت الزامی در سراسر بیمارستان‌های كشور اجرا شود.

صادقی جم در ادامه درباره كاشت حلزون نیز توضیح داد: كاشت حلزون با كمك اعمال جراحی به افراد كم شنوا كمك می‌كند، افرادی‌كه به هر دلیلی نتوانند از سمعك استفاده كنند به شرط اینكه كاندیدای درمان با كمك كاشت حلزون باشند می‌توانند به مراكز بیمارستانی كاشت حلزون مراجعه كنند و در صورت دارا بودن شرایط این اقدام درمانی انجام می‌شود.

دكترای تخصصی شنوایی شناسی با بیان اینكه سن طلایی كودكان برای كاشت حلزون یك تا دو سالگی است، افزود: وسیله‌های كاشت حلزون نیز از چند قسمت تشكیل می‌شود كه با تشخیص پزشك مورد استفاده قرار می‌گیرد، كاشت حلزون در واقع گوش را دور می‌زند و مستقیماً صداها از طریق تحریك الكتریكی در نزدیكی اعصاب شنوایی به مغز می‌رسد.

وی توانبخشی شنوایی را یكی از اصلی‌ترین مراحل كاشت حلزون عنوان كرد و گفت: بدون انجام دوره‌های توانبخشی شنوایی انجام عمل كاشت حلزون معنا ندارد، در این دوره مغز آموزش داده می‌شود كه هر آن‌چه سایرین می‌شنوند فردی‌كه كاشت حلزون و یا سمعك دارد نیز بشنود.

صادقی‌جم در پاسخ به این سوال كه آیا با كاشت حلزون شنوایی كامل می‌شود یا خیر توضیح داد: در كودكان و یا افرادی‌كه به غیر از كم شنوایی مشكلات پردازشی، شناختی و دركی نداشته باشد، كاشت حلزون تقریباً شنوایی نرمال را به ارمغان می‌آورد.

وی درباره محدودیت‌های حركتی و یا ورزشی افرادی‌كه تحت درمان كاشت حلزون قرار گرفته‌اند اشاره كرد و افزود: ممكن است برخی از اقدامات مثل تصویربرداری‌ها اعمال شود ولی تقریباً محدودیت حركتی به استثنای ورزش‌های سنگین برای این افراد منعی ندارد.

این دكترای تخصصی شنوایی شناسی به مهمترین نیازهای جامعه ناشنوایان اشاره كرد و افزود: این افراد نیاز به درك شدن دارند، ناشنوایان هیچ تفاوتی با سایر افراد جامعه ندارد، آنها "منهای نیازهای اجتماعی، شغلی و تحصیلی" نیاز به درك شدن دارند، نباید به این افراد نگاه متفاوت داشته باشیم، تنها تفاوت این است كه ممكن است سطح صدای كه افراد عادی می‌شوند را این افراد كمتر بشنوند.

وی در پایان یادآوری كرد: جامعه ناشنوایان تفاوتی با سایر افراد جامعه ندارند و همانند سایر افراد نیازهای معمول دارند.

دسترسی سریع
روی خط خبر