مخاطب خاص شنبه ها از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو سلامت

مخاطب خاص

تاثیر محدودیت های اعمال شده در کاهش ابتلا و مرگ و میر های کرونایی

دکتر ذوالفقاری رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا در برنامه مخاطب خاص به طرح جامع هوشمند محدودیت ها اشاره کرد و گفت : این طرح تنها بخشی از کار را پوشش می دهد و شاید به تعبیری می توان گفت : بخش مهمی از طرح را پوشش می دهد.

1399/09/08
|
13:30

دکتر ذوالفقاری رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا در گفتگو با برنامه مخاطب خاص گفت: امروز با توجه به روز اول اجرای این طرح سی و شش درصد کاهش تردد داشتیم و شهروندان همکاری خوبی داشتند و در مجموع راضی بودیم. ذوالفقاری گفت : امیدواریم با مشارکت مردم کار را جلو ببریم . ما باید بدانیم در شرایط عادی نیستسم ، فرمانداری ها و بسیج هم به کمک ما آمده اند تا بتوانیم لیست افرادی را که باید به ضرورت در سطح شهر تردد کنند ، داشته باشیم .
وی اشاره کرد : رسانه ها هم امروز خوش درخشیدند و از همراهی مردم گزرش ها و تصاویر خوبی ارائه کردند و همه باید با هم رعایت کنیم تا نتیجه دلخواه بدست آید. ذوالفقاری به عملکرد بعضی از کشور ها اشاره و گفت : این کشور ها با اعمال محدودیت های شدید به حالت پایداری رسیدند.
رئیس کمیته امنیتی – اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره نظارت بر اجرای محدودیت ها هم گفت : نظارت عالی تمام پروتکل ها بر عهده ی وزارت بهداشت و نظارت بر محدودیت تردد ها بر عهده ی نیروی انتظامی است ، کار بطور جدی دنبال می شود و با متخلفان برخورد خواهد شد .
وی در پایان گفت : امیدواریم در روز های آینده تعداد افرادی که سرکار حاضر می شوند ، کمتر شود.
در ادامه دکتر سوری ( اپیدمیولوژیست ) به فاصله ی اجتماعی مناسب اشاره و گفت : ما باید ارتباط مواجهه ی افراد با یکدیگر را به حداقل برسانیم تا بدین وسیله زنجیره را قطع کنیم.
وی درباره اجرای طرح امروز گفت : این طرح فعلا فقط برای ما وقت می خرد و زیر بنای طرح شهید سلیمانی است . در حقیقت با اجرای این طرح بجای تمرکز روی درمان روی پیشگیری تمرکز می کنیم. و در حال حاضر این تنها نسخه ی قابل اجرا است.
سوری افزود : اگر این طرح بطور کامل ، جامع و علمی اجرا نشود ، شاهد مرگ و میر های زیادی تا پایان سال خواهیم بود.
وی اضافه کرد : با اجرای طرح شهید سلیمانی نیازی به تعطیلی کسب و کار ها نیست و می توان شاهد کاهش مرگ و میر حاصل از کرونا و کاهش افراد بستری خواهیم بود .
در پایان این اپیدمیولوژیست گفت : طی چند روز آینده برای اطلاع رسانی در این زمینه ، رسانه ها هم همگام با ما این مسئله ی مهم را پوشش خواهند داد.
دکتر اشراقی در ادامه به همراهی سیستم های دولتی با مردم اشاره و گفت : اگر همه رعایت کنیم ، نتیجه ی بهتری خواهیم گرفت . همچنین با عنوان این پیشنهاد که پس از این دو هفته تعطیلی ، بازگشایی ها بهتر است یک هفته ای نباشد و به مرور این کار انجام شود ، گفت : در شان کشور ما نیست که با این همه انسان فرهیخته و دانشگاهی شاهد این تعداد مرگ و میر باشیم.
در پایان خانم دکتر عبدالباقی با ابراز ناراحتی از اعمال محدودیت ها گفت : متاسفانه این طرح به صورت نصفه نیمه در حال اجرا است . امروز ترافیک مانند روز های دیگر سنگین بود.
این متخصص بیماری های عفونی گفت : با اجرای دقیق این طرح به مدت دو هقته ما می توانیم شاهد کاهش آمار مراجعه به بیمارستان ها باشیم تا بدین وسیله کمی به مدافعان سلامت کمک کرده تا انرژی از دست رفته ی خود را بدست بیاورند زیرا این تعداد مرگ و میر هموطنانمان از نظر روانی هم پرسنل سلامت را تحت فشار قرار می دهد.

دسترسی سریع
مخاطب خاص