مخاطب خاص شنبه ها از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو سلامت

مخاطب خاص

درمان رایگان حدود 17 هزار كودك بی بضاعت

مدیر موسسه بین المللی حمایت از كودكان مبتلا به بیماریهای مادرزادی (زنجیره امید) از درمان رایگان حدود 17 هزار كودك زیر 18 سال بویژه در مناطق محروم كشور كه دچار بیماری‌های مادرزادی هستند، خبر داد.

1403/04/20
|
12:15

مریم مرعشی روز سه شنبه در یك نشست خبری با بیان اینكه این درمان‌ها توسط تیم پزشكی مجرب در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاههای علوم پزشكی كشور انجام می‌شود، افزود: از مجموع حدود 18 هزار كودك درمان شده بیش از چهار هزار كودك از اتباع افغان هستند و بیشتر این بیماران از روستاهای استانهای سیستان و بلوچستان، همدان، شهریار و كرمان به این موسسه مراجعه می كنند.

وی ادامه داد: این گروه از كودكان پس از تایید بی بضاعت بودن آنها، مدتی را در اقامتگاه موسسه امید بیمار همراه مادر ساكن شده و روند درمان انجام می شود و از خدمات رفاهی نیز بهره مند می شوند.

وی تصریح كرد: البته روند درمان بیماران سه تا چهار سال به طول می انجامد و بیمار همراه مادر مجبور است در سال چندین مرتبه مراجعه كرده و در اقامتگاه ساكن شود.

مرعشی با بیان اینكه تمام هزینه های بیماران توسط خیرین پرداخت می شود، اظهار داشت: یك تیم پزشكی خارجی نیز برای درمان كودكان بر اساس تعامل و همكاری از طریق این موسسه به كشور آمده و با كمك پزشكان ایرانی اقدام به جراحی می كند.

همكاری 106 تیم بین المللی برای درمان كودكان
مدیر موسسه بین‌المللی حمایت از كودكان مبتلا به بیماریهای مادرزادی با بیان اینكه، بیشترین جراحی كودكان در زمینه ارتوپدی است، گفت: كودكانی كه بیماری مادرزادی داشته و دچار فلج عضلات باشند از طریق این موسسه توسط تیم پزشكی با همكاری دانشگاه علوم پزشكی تهران در مركز طبی كودكان درمان می شوند.

مرعشی با اشاره به انجام جراحی پیوند انگشت پا به دست توسط متخصصان اطفال كشور، تصریح كرد: سالانه حدود 15 تا 17 هزار كودك در كشور با بیماری قلبی مادرزادی متولد می‌شوند، كه توانستیم با انجام جراحی، حدود 18 درصد از مرگ و میر كودكان با این بیماری جلوگیری كنیم.

وی افزود: هر شب 32 مادر و كودك از یك هفته تا یك ماه اقامت داشته و خدمات توانبخشی نیز بعد از انجام جراحی و حتی بازگشت به محل زندگی خود دریافت می كنند و همچنین علاوه بر وجود پزشكان مجرب داخل كشور 106 تیم بین المللی نیز برای درمان كودكان به ایران آمدند.

وی با ابراز ناخرسندی از اینكه اوقاف حكم تخلیه این موسسه را داده است، بر حمایت این سازمان برای پایداری این موسسه و جلوگیری از سرگردانی مادران و بیمارانی كه برای درمان آمدند، تاكید كرد.

مرعشی همچنین بر ضرورت حمایت دولت از ساخت بیمارستان فوق تخصصی كودكان تاكید كرد و اظهار داشت: در سال 96 زمینی از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشكی برای ساخت بیمارستان بیش از 500 تختخوابی در اختیار این مركز قرار گرفت تا نخستین مركز درمانی فوق تخصصی كودكان احداث شود ولی به علت شیوع بیماری كرونا و افزایش نرخ ارز متوقف شد.

دسترسی سریع
مخاطب خاص