صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 07:05 به مدت 80 دقیقه

سرپرست وزارت بهداشت :
منطقی تر کردن هزینه ها و مدیریت منابع در نظام سلامت ،گذر از بحران کمبود اعتبارات

سرپرست وزارت بهداشت یکی از بزرگترین ضعف های راهبردی وزارت بهداشت را اجرا نشدن سیستم ارجاع دانست و در برنامه به زندگی سلام کن رادیو سلامت گفت : یکی از بزرگترین ضعف های موجود که از تکالیف قانونی برنامه پنجم و ششم توسعه بوده و هنوز به درستی ارجاع نشده است، پزشک خانواده ، سیستم ارجاع ،تدوین راهنماهای بالینی و پرونده الکترونیک است .
به گزارش رادیو سلامت، دکتر سعید نمکی یکی از اشکالات عمیق ساختاری وزارت بهداشت را تکالیف قانونی به جا مانده برشمرد و افزود: این امر منجر به افزایش هزینه های نظام سلامت شده است .
سرپرست وزارت بهداشت درتشریح برنامه های خود تاکید کرد: اولین گام ما اجرای سیستم ارجاع ،پزشک خانواده ،تکمیل راهنماهای بالینی و پرونده الکترونیک است .
وی همچنین اجرای محکمتر و منطقی تر طرح تحول سلامت ،کاهش هزینه های کمرشکن از دوش مردم، تهیه داروهای اساسی بیماران خاص و حضور طیب در مناطق محروم را از مهمترین برنامه های وزارت بهداشت برشمرد .
دکتر نمکی در گفتگو با رادیو سلامت درخصوص افزایش بودجه نظام سلامت نیز گفت : در سال های اخیر با توجه به تاکیدات رئیس جمهور و اولویت ایشان به حوزه سلامت، تلاش شده تا بودجه سلامت افزایش یابد اما باید در نظر داشت که منابع کشور محدود است هرچند در سه سال اخیر بودجه سلامت رشد 350 تا 400 درصدی نیزداشته است .
سرپرست وزارت بهداشت افزود:امیدواریم در سال های آتی با منطقی تر کردن هزینه ها و مدیریت منابع در نظام سلامت از آنچه که داریم بهترین بهره را ببریم ضمن اینکه با هماهنگی نمایندگان مجلس شواری اسلامی و دولت در بخش های که نیاز به افزایش بودجه باشد شاهد تغییراتی خواهیم بود.
وی دیگر برنامه این وزارت خانه را تمرکز بر اصلاح شیوه زیست غلط مردم دانست و افزود: امروز ه بیماری های غیر واگیر چون سرطان، دیابت ،چاقی ؛حوادث جاده ای بیماری های قلبی و عروقی و نیز شیوه زیست غلط مردم سلامت آنها را تهدید می کند بنابراین با کمک رسانه ها بر کاهش این بیماری ها و حوادث سرمایه گذاری خواهیم کرد .
دکتر نمکی با بیان اینکه رادیو سلامت ابزار اساسی در توسعه آموزش مردم درراستای زندگی بهتر و سالم تر است تاکید کرد:توسعه ورزش همگانی ،تغذیه مناسب،کاهش ناهنجاری های رفتاری در جهت ارتقای سلامت جامعه رویکردی است که وزارت بهداشت ،کمک رسانه ها را می طلبد.

نویسنده: فاطمه شهبازی

مرتبط با این خبر

  • پیگیری رادیو سلامت در خصوص چرایی انحصار ویژه فروش تجهیزات پزشکی به یک شرکت

  • به زندگی سلام کن و تعامل با مخاطبان

  • گرامیداشت اربعین حسینی و شهدای عاشورای حسینی در "به زندگی سلام کن"

  • اهمیت قبول مسئولیت در مقابل اشتباهات

  • من هم یک روز پیر میشوم.....(به مناسبت روز سالمند)

  • اهمیت وفاداری در دوستی...در "به زندگی سلام کن" بشنوید

  • بخشش و سخاوت امام حسین (ع) در "به زندگی سلام کن"

  • اهمیت از خود گذشتگی و ایثار در روز عید قربان از رادیو سلامت