صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 07:05 به مدت 80 دقیقه

رابطه دوستی دو جزء مهم دارد: نخست محبت و دیگر مصاحبت پایدار. جزء دوم رفتاری است که فرد خود اتنخاب می کند و از این رو دارای ارزش اخلاقی مثبت یا منفی است.

دوست خوب کسی است که در حرکت انسان به سوی کمال تأثیر مثبت داشته باشد. دوست خوب باید پیش از هر چیز انسانی مؤمن و صالح باشد. علاوه بر این در روایات شرایطی برای دوست خوب بیان شده است، امام صادق(ع) فرمودند: لا تکون الصداقه الا بحدودها فمن کانت فیه هذه الحدود ای شی منها فانسبه الی الصداقة: فاولها ان یکون سریرته و علانیته لک واحدة و الثانیة ان یری زینک زینه و شینک شینه و الثالثه ان لا تغیره علیک ولایة و لا مال، و الرابعه ان لا یمنعک شیئا تناله مقدرته، و الخامسة و هی تجمع هذه الخصال ان لا یسلمک عند النکبات؛دوستی مشروط به حدودی است کسی که او در این حدود یا بعضی از آن هست او را دوست خود قرار ده: اول آن که پنهان و آشکارش در نزد تو یکی باشد دوم آن که نیکوی (آبروی) تو را نیکوی خود و عیب (بی ابرویی) تو را عیب خود بداند سوم آن که هیچ مقام و مالی او را در برابر تو دگرگون نسازد، چهارم آن که از چیزی که توان آن را دارد برای تو فروگذار نکند و پنجم آن که همه این ویژگی ها را داشته باشد و تو را در بیچارگی رها نکند.
رابطه دوستی دو جزء مهم دارد: نخست محبت و دیگر مصاحبت پایدار. جزء دوم رفتاری است که فرد خود اتنخاب می کند و از این رو دارای ارزش اخلاقی مثبت یا منفی است. ولی جزء اول به خودی خود یک فعل ارادی نیست؛ محبت حالتی نفسانی است که به اختیار انسان محقق نمی شود ولی مقدمات تحقق آن اختیاری هستند. شناخت، مهم ترین مقدمه به وجود آمدن محبت است و تحصیل آن به اختیار انسان و افعال اختیاری او بستگی دارد.
مصاحبت دوستان با یکدیگر ریشه در محبت های متنوعی دارد. بر حسب تفاوت محبت ها، دوستی اقسامی می یابد.

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "به زندگی سلام کن" کاری از گروه اجتماعی 28شهریور ماه راس ساعت 7:10 در ارتباط تلفنی با خانم دکتر پورفرخ(روانشناس) به موضوع اهمیت وفاداری در دوستی می پردازد .

مرتبط با این خبر

  • پیگیری رادیو سلامت در خصوص چرایی انحصار ویژه فروش تجهیزات پزشکی به یک شرکت

  • گفت و گوی رادیو سلامت با دکتر نمکی،سرپرست محترم وزارت بهداشت

  • به زندگی سلام کن و تعامل با مخاطبان

  • گرامیداشت اربعین حسینی و شهدای عاشورای حسینی در "به زندگی سلام کن"

  • اهمیت قبول مسئولیت در مقابل اشتباهات

  • من هم یک روز پیر میشوم.....(به مناسبت روز سالمند)

  • بخشش و سخاوت امام حسین (ع) در "به زندگی سلام کن"

  • اهمیت از خود گذشتگی و ایثار در روز عید قربان از رادیو سلامت