صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یكشنبه ها از ساعت 09:05 به مدت 45 دقیقه

بررسی شش ماهه ی نخست سال جاری نشان می دهد که بیش از 80 درصد حوادث جاده ای استان خوزستان در محدوده سی کیلومتری شهرها رخ داده است .

در این استان سالانه 600 تا 700 نفر در جاده ها کشته می شوند و در این بین محور اهواز_ آبادان و بالعکس ، بالاترین میزان سرعت رانندگی در جاده های کشور را به نام خود ثبت کرده است .

برنامه پویش شصت سی رادیو سلامت هر هفته با بررسی جاده های کشور ، به دنبال شناسایی نقاط پرحادثه و سی کیلومتری های خطرناک است . این هفته و در هفتمین روز از بهمن ماه مقصد شصت سی ، استان خوزستان بود. استانی که با وجود وسعت جغرافیایی ، آب و هوای گرم ، استقرار کارخانجات مختلف در محدوده شهرها و نیز جاده های بدون جاذبه ، تفاوت معناداری نسبت به سایر جاده های کشور دارد.
فرماندهی پلیس راه استان خوزستان با تاکید بر اینکه استان خوزستان از بعد حوادث جاده ای پرحادثه است در برنامه شصت سی رادیو سلامت گفت : وضعیت جاده های استان خوزستان و تاثیر آن بر بروز حوادث جاده ای با سایر استان های کشور تفاوت فاحشی دارد، این استان به علت جلگه ای بودن و ارتفاع بالاتر از سطح دریا و همسایگی با استان چهار محال و بختیاری دارای گردنه های خطرناک و جاده های پر ترافیک است به عنوان مثال جاده ی ایذه_ دهدز که محل عبور خودروهای ترانزیتی است ،جاده کم عرض کوهستانی بوده که به رغم سرعت پایین خودروها در این جاده تصادفات اغلب مرگ بار است .
سرهنگ دولتشاهی افزود: جاده اهواز_ اندیمشک نیز با وجود داشتن تابلو ،مسیر خط کشی و علائم هشدار دهنده از محورهای پرحادثه ی استان خوزستان به شمار می رود.
فرماندهی پلیس راه استان خوزستان گفت : به علت آب و هوای گرم استان خوزستان ، رانندگان در طول مسیر جاده ، برای فرار از گرما سرعت خودرا افزایش می دهند از سویی دیگر به علت نبود جاذبه های بصری در طول جاده های استان و مسیر یکنواخت جاده ای، راننده خسته شده و در این شرایط حادثه رخ می دهد.
سرهنگ دولتشاهی با بیان اینکه سالانه 600 تا 700 نفر در جاده های استان خوزستان کشته می شوند تاکید کرد: بررسی شش ماهه ی نخست سال جاری نشان می دهد که بیش از 80 درصد حوادث جاده ای استان خوزستان در محدوده سی کیلومتری شهرها رخ داده است .
به گفته فرمانده پلیس راه استان خوزستان ، محور اهواز_ آبادان و بالعکس ، بالاترین میزان سرعت رانندگی در جاده های کشور را دارد که فقط با استقرار دوربین گشت می توان از این مسئله جلوگیری کرد.

برنامه شصت سی هر یکشنبه راس ساعت 9:05 با بررسی وضعیت جاده ای شهرها و استان های کشور مخاطبان را با نقاط پرحادثه آشنا می کند . هدف این برنامه کاهش حوادث جاده ای در سی کیلومتری شهرهاست .
بخش های این برنامه شامل : جاده شناسی ، ایستگاه پلیس ، گفتگو با مصدومان حوادث جاده ای ، معرفی اعضاء پویش شصت سی ، گفتگو با مدیران راهداری کشور و طرح یک مسابقه .
این برنامه به تهیه کنندگی حسین فنایی ، مشاور و سردبیری فاطمه شهبازی ، گویندگی فیروزه آدابی ، هماهنگی حمید ترحمی ، صدابردار رضا شایانی و البته همکاری گزارشگران استان های کشور تقدیم شنوندگان می شود.

نویسنده: فاطمه شهبازی

مرتبط با این خبر

  • در برنامه شصت سی رادیو سلامت مطرح شد:کاهش حوادث جاده ای استان کهگیلویه و بویر احمد منوط به نصب دوربین سرعت سنج

  • استان البرز محدوده پرخطر در سی کیلومتری شهر تهران

  • شصت سی و تلاش برای کاهش حوادث جاده ای در استان های البرز ،گلستان ،خراسان رضوی و یزد

  • افزایش 35 درصدی حوادث جاده ای

  • بررسی علل تصادفات جاده ای در برنامه "30-60"