از ساعت به مدت

رادیو سلامت

60-30

80 درصد حوادث جاده ای خوزستان، در سی كیلومتری شهر ها

بررسی شش ماهه ی نخست سال جاری نشان می دهد كه بیش از 80 درصد حوادث جاده ای استان خوزستان در محدوده سی كیلومتری شهرها رخ داده است .

1397/11/07
|
14:16

در این استان سالانه 600 تا 700 نفر در جاده ها كشته می شوند و در این بین محور اهواز_ آبادان و بالعكس ، بالاترین میزان سرعت رانندگی در جاده های كشور را به نام خود ثبت كرده است .

برنامه پویش شصت سی رادیو سلامت هر هفته با بررسی جاده های كشور ، به دنبال شناسایی نقاط پرحادثه و سی كیلومتری های خطرناك است . این هفته و در هفتمین روز از بهمن ماه مقصد شصت سی ، استان خوزستان بود. استانی كه با وجود وسعت جغرافیایی ، آب و هوای گرم ، استقرار كارخانجات مختلف در محدوده شهرها و نیز جاده های بدون جاذبه ، تفاوت معناداری نسبت به سایر جاده های كشور دارد.
فرماندهی پلیس راه استان خوزستان با تاكید بر اینكه استان خوزستان از بعد حوادث جاده ای پرحادثه است در برنامه شصت سی رادیو سلامت گفت : وضعیت جاده های استان خوزستان و تاثیر آن بر بروز حوادث جاده ای با سایر استان های كشور تفاوت فاحشی دارد، این استان به علت جلگه ای بودن و ارتفاع بالاتر از سطح دریا و همسایگی با استان چهار محال و بختیاری دارای گردنه های خطرناك و جاده های پر ترافیك است به عنوان مثال جاده ی ایذه_ دهدز كه محل عبور خودروهای ترانزیتی است ،جاده كم عرض كوهستانی بوده كه به رغم سرعت پایین خودروها در این جاده تصادفات اغلب مرگ بار است .
سرهنگ دولتشاهی افزود: جاده اهواز_ اندیمشك نیز با وجود داشتن تابلو ،مسیر خط كشی و علائم هشدار دهنده از محورهای پرحادثه ی استان خوزستان به شمار می رود.
فرماندهی پلیس راه استان خوزستان گفت : به علت آب و هوای گرم استان خوزستان ، رانندگان در طول مسیر جاده ، برای فرار از گرما سرعت خودرا افزایش می دهند از سویی دیگر به علت نبود جاذبه های بصری در طول جاده های استان و مسیر یكنواخت جاده ای، راننده خسته شده و در این شرایط حادثه رخ می دهد.
سرهنگ دولتشاهی با بیان اینكه سالانه 600 تا 700 نفر در جاده های استان خوزستان كشته می شوند تاكید كرد: بررسی شش ماهه ی نخست سال جاری نشان می دهد كه بیش از 80 درصد حوادث جاده ای استان خوزستان در محدوده سی كیلومتری شهرها رخ داده است .
به گفته فرمانده پلیس راه استان خوزستان ، محور اهواز_ آبادان و بالعكس ، بالاترین میزان سرعت رانندگی در جاده های كشور را دارد كه فقط با استقرار دوربین گشت می توان از این مسئله جلوگیری كرد.

برنامه شصت سی هر یكشنبه راس ساعت 9:05 با بررسی وضعیت جاده ای شهرها و استان های كشور مخاطبان را با نقاط پرحادثه آشنا می كند . هدف این برنامه كاهش حوادث جاده ای در سی كیلومتری شهرهاست .
بخش های این برنامه شامل : جاده شناسی ، ایستگاه پلیس ، گفتگو با مصدومان حوادث جاده ای ، معرفی اعضاء پویش شصت سی ، گفتگو با مدیران راهداری كشور و طرح یك مسابقه .
این برنامه به تهیه كنندگی حسین فنایی ، مشاور و سردبیری فاطمه شهبازی ، گویندگی فیروزه آدابی ، هماهنگی حمید ترحمی ، صدابردار رضا شایانی و البته همكاری گزارشگران استان های كشور تقدیم شنوندگان می شود.

نویسنده: فاطمه شهبازی

دسترسی سریع
60-30