مثبت تربیت سه شنبه ها از ساعت 9:10 تا 9:50 به مدت 40 دقیقه

رادیو سلامت

مثبت تربيت

درد دل‌ والدین با «مثبت تربیت»

درد دل‌ والدین با «مثبت تربیت» پیرامون مسائل خصوصی كودكان
«مثبت تربیت» درباره تابو‌ها و زندگی خصوصی كودكان و نوجوانان صحبت می‌كند تا والدین را با مقوله‌های تربیتی فرزندشان آگاه كند.

1402/02/09
|
14:16

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، «مثبت تربیت» به پاتوق والدینی تبدیل شده كه اگر نگرانی یا سوالی درباره سلامت جنسی فرزندانشان دارند، با برنامه در میان می‌گذارند و از طریق مشاوران «مثبت تربیت» راهنمایی می‌شوند. به قول لیلا علوی، كارشناس مجری برنامه بیشتر نگرانی‌های والدین درباره تابو‌های مسائل جنسی است كه به علت فرهنگ جامعه امكان گفتگو درباره‌اش را ندارند.
«لیلا علوی»، كارشناس مجری برنامه «مثبت تربیت» رادیو سلامت درباره این برنامه با محوریت تربیت جنسی كودكان و نوجوانان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ما به خانواده توصیه می‌كنیم كه اگر قرار است فرزندی داشته باشند، باید از همان ابتدای ازدواج و پیش از ازدواج برنامه‌ریزی همه جانبه برای پرورش فرزندشان داشته باشند و زندگی جنسی فرزند یك جنبه از این پرورش است.
علوی با بیان اینكه زندگی جنسی یك فرد از همان لحظه انعقاد نطفه شروع می‌شود و آن فرد می‌خواهد در آینده یك زن و یك مرد با هویت منطبق با بیولوژی‌اش شود، افزود: حالا ما این موارد را در مراحل رشد بررسی می‌كنیم. باید فرهنگسازی شود كه منظور از زندگی جنسی مسئله‌ای كه ذهن مخاطب را با خود می‌برد، نیست.
كارشناس مجری برنامه «مثبت تربیت» در پاسخ به این سوال كه در این برنامه به چه جنبه‌هایی از هویت جنسی پرداخته شده، توضیح داد: ما سعی می‌كنیم درباره امور جنسی زندگی بچه‌ها به تفكیك صحبت كنیم. اینكه در دوران بارداری خانم‌ها چه اتفاقاتی می‌افتد.
وی ادامه داد: بعد از اینكه فرزند به دنیا آمد و شیرخوار است، كنجكاوی برایش پیش می‌آید. بعد از اینكه كودك بزرگتر شد، آیا می‌داند كه باید پوشش بدنش را حفظ كند؟ كدام رفتار‌های كودك نگران‌كننده است؟ كدام رفتار طبیعی و كدام غیر طبیعی است. چه زمانی باید حریمش را متوجه شود؟ چگونه باید از آسیب‌ها پیشگیری كنیم؟ چكار كنیم كودك دچار آسیب و سوء استفاده جنسی نشود و ... را در برنامه مطرح می‌كنیم.
علوی افزود: كارشناسان ما تاكید می‌كنند حتی تا 12 سالگی بچه‌ها را طولانی تنها نگذاریم. به عنوان مثال، باید 30 دقیقه یكبار به اتاق بچه سر زده شود و دید كه او چكار می‌كند. از طرفی، وقتی به موضوع آزار‌های جنسی می‌رسیم می‌بینیم بیشترین آمار از سمت نزدیكترین كسانی است كه با بچه در ارتباطند.
كارشناس مجری برنامه «مثبت تربیت» در پاسخ به این سوال كه بیشتر نگرانی‌های والدین حول چه موضوعاتی است، تصریح كرد: بیشتر نگرانی‌ها درباره آزار‌های جنسی، فضای مجازی و تابو‌های والدین است. به عنوان مثال، نگران این هستند اگر با فرزندشان درباره دوران بلوغ صحبت كنند، روی بچه باز می‌شود.
وی تصریح كرد: با این حال، ما طبق چارچوب رسانه‌ای یكسری محدودیت درباره این موضوعات داریم و نمی‌توانیم به‌راحتی درباره‌اش صحبت كنیم. هرچند كه در علم سلامت جنسی این موضوعات طبیعی است.
علوی در پاسخ به این سوال كه آیا مخاطبین برنامه والدین هستند یا نوجوانان هم می‌توانند سوالات جنسی خود را از برنامه بپرسند، توضیح داد: مخاطب ما والدین است و معمولاً در برنامه متذكر می‌شویم كه فقط والدین «مثبت تربیت» را گوش كنند. از آنجایی كه ماهیت رسانه این است كه شما هر مخاطبی دارید، پیش آمده نوجوان برنامه را گوش كرده و از طریق مشاور ما پیگیر مشكلاتش شده است.
گفتنی است، برنامه «مثبت تربیت» سه‌شنبه هر هفته از ساعت 9:10 دقیقه روی آنتن شبكه رادیویی سلامت می‌رود و فقط مخاطبان بزرگسال خود را دعوت به شنیدن می‌كند. مشاوران برنامه هم دكتر «زهره كشاورز» دارای دكترای بهداشت باروری و فلوشیپ پزشكی جنسی و دكتر «عفت السادات مرقاتی خویی» با دكترای سلامت جنسی است.

دسترسی سریع
مثبت تربیت