مثبت تربیت سه شنبه از ساعت 09:10 به مدت 45 دقیقه

رادیو سلامت

مثبت تربيت

چطور كودك خود را تنبیه كنیم ؟

تشویق كردن كودكان نقش بسیار مهم و موثری در پیشبرد اهداف متعالی تربیتی دارد، اما گاهی اوقات برای اینكه الزامات رفتاری و اخلاقی برای كودكان ثبات بیشتری به خود گیرد، نیازمندیم تنبیهاتی را در نظر گیریم.

1401/09/01
|
10:51

تربیت فرزند یكی از مهمترین كارهای والدین در طول زندگی است. كار سخت و ظریفی كه باید با نهایت صبر و حوصله صورت گیرد و در پی یك سلسله اقدامات و مهارتهایی، چنان كودك دلبندتان را تربیت كنید تا بتوانید یك عمر محصول خوب و پر ثمری را برداشت كرده و مورد استفاده خود و جامعه قرار دهیم.

دنیای كودكان دنیای لطیف و پر فراز و نشیبی است كه در آن احساس و هیجان و شوق تجربه كردن موج می‌زند. در عصر حاضر با توجه به گسترده شبكه‌های ارتباطی و تعاملات زیاد مجازی، داشتن مهارت تعامل با كودكان و فرزندان امری لازم و ضروری است.

البته تشویق كردن كودكان نقش بسیار مهم و موثری در پیشبرد اهداف متعالی تربیتی دارد اما گاهی اوقات برای اینكه الزامات رفتاری و اخلاقی كودكان ثبات بیشتری به خود گیرد نیازمندیم تنبیهاتی را در نظر گیریم.

البته منظور از تنبیه نه به معنای نگاه قهری و تحكم آمیز و همراه با خشونت و برخورد فیزیكی است بلكه استفاده از روش‌هایی خارج از این قواعد مزموم است كه در عین حال كه آسیب جسمی و روحی به كودك وارد نمی‌شود، اما می‌تواند او را در قبال اشتباه و ارتكاب به كاری غیر معمول، متنبه سازد.

در گزارش پیشرو به شما مخاطبان گرامی آموزش می‌دهیم كه چطور فرزندان خود را تنبیه كنید؛ با ما همراه باشید.

برخی از والدین زمانی كه به هیچ نحو قادر به كنترل فرزند خود نیستند، ممكن است سراغ تنبیه بدنی بروند؛ اما سعی كنید خونسردی و دیدگاه مثبت خود را حفظ كنید؛ زیرا تنبیه بدنی عواقبی همچون غیر اجتماعی شدن،خشونت، جراحت و اختلال در سلامت ذهنی كودك را در پی خواهد داشت.

تنبیه بدنی هیچ جنبه كاربردی و موثری ندارد. زمانی كه كودك شما كار خوبی انجام می‌دهد او را تشویق كنید.كودكان به دنبال تایید شما هستند.

جایگزین تنبیه بدنی كودكان توسط والدین

آماده باشید

اگر جایی می‌روید كه ممكن است فرزندتان در آنجا بیش از حد شیطنت كند، یكی از اسباب بازی‌های او را همراه داشته باشید. اگر فكر می‌كنید گرسنگی موجب بد خلقی او می‌شود، غذای مورد علاقه او را همراه داشته باشید.

اگر بی خوابی او ممكن است مشكل ساز باشد، قبل از رفتن به مهمانی او را بخوابانید. همیشه پیشگیری از بروز یك رفتار بد، بهتر از كنار آمدن با آن است.

قانون وضع كنید

شما باید قانون داشته باشید. هرچه اعضای خانواده بیشتر این قوانین را درك كنند و بدانند كه عدم رعایت آنها چه عواقبی را در پیش دارد، مدیریت خانواده بهتر خواهد بود. در برخی موارد، استثنا قائل شدن به خصوص با فرزندان بزرگ تر اشكالی ندارد، اما وضع قوانین معقول و تعیین تنبیه الزامی است. قوانین و عواقب رعایت نكردن آنها را بنویسید و بر روی یك دیوار نصب كنید. این كار به ثبات قوانین كمك می‌كند.

ثابت قدم باشید

اگر قانون منزل شما می‌گوید بچه‌ها باید قبل از غذا دست‌های خود را بشویند، از انجام آن در هر بار اطمینان حاصل كنید. اگر اجرای قوانین مستمر نباشد، ادامه نخواهد یافت. بچه‌ها باید بدانند كه قوانین و تنبیهات تعیین شده تغییری نخواهد كرد.

پیامد رفتار غلط را دنبال كنید

فرزند شما باید بداند كه رفتارهای بد، تنبیهاتی مانند منع تماشای تلویزیون، استفاده از تلفن همراه یا بازی در حیاط را به همراه خواهد داشت. بچه‌ها باید بدانند كه شكستن قوانین، پیامدهای خود را به همراه دارد. لازم نیست كه به آنها گوشزد كنید؛ اجازه دهید تا خود تنبیه، قضیه را برای او روشن كند. در این مسیر جدی و مقاوم باشید.

گوش نكنید

گاهی بی اعتنایی به برخی از رفتارهای غلط، یك نوع تنبیه است. این واكنش در مقابل كودكان كم سن، به خوبی عمل می‌كند. در برابر كودكان كه دائما به دنبال جلب توجه هستند، گاهی نادیده گرفتن بهترین واكنش است. شما می‌توانید گاهی در مقابل برخی از رفتارهای بد او كه آسیبی در پی ندارد و فقط آزار دهنده است با بی اعتنایی به او نشان دهید كه رفتار او هیچ تاثیری بر روی شما ندارد.

به او وقت فكر كردن بدهید

این عمل، یك ابزار موثر تربیتی است. به ازای هر یك سال سن، یك دقیقه به او وقت بدهید. او باید در این زمان، ساكت در یك گوشه یا روی یك صندلی بنشیند. طی این زمان با او حرف نزنید، این یك بخش بزرگ از تنبیه است؛ سپس به یك عذرخواهی كوچك از جانب او اكتفا كنید و موضوع را فراموش كنید.

زمانی را به خود اختصاص دهید

زمانی كه خیلی عصبانی شده‌اید، دست نگه دارید. با یك بزرگسال دیگر یا یك دوست تماس بگیرید، تا 10 بشمارید و یا هر كار دیگری انجام دهید تا زمانی برای آرام شدن داشته باشید. بدین ترتیب دفعه بعد بهتر تصمیم می‌گیرید. شوخ طبعی نیز راه دیگری برای از بین بردن عصبانیت است.

تغییر مسیر

یك راه خوب برای جهت بخشیدن به اشتباه یك كودك بدرفتار، تغییر توجه اوست. مثلا كودك شما در میهمانی اسباب بازی فرزند دوستتان را می‌خواهد؟ توجه او را به یك عروسك دیگر جلب كنید. یا اگر در حال زد و خورد یا كشمكش هست، او را به اتاق یا محیط دیگری هدایت كنید.

بالغانه رفتار كنید

زمانی كه كودك بیش از حد شیطنت می‌كند شما باید نقش فرد بالغ را بازی كنید، باید تمایل تنبیه بدنی را در خود سركوب و خونسردی خود را حفظ كنید. بدانید كه با تنبیه بدنی كودكان توسط والدین ممكن است دیگر قادر به كنترل او نباشید.

مهربان باشید

با كودكان خود ارتباط دوستانه برقرار كنید. این روش در منزل نیز موثر است. در مقابل رفتار غلط كودك خود، برخوردی توام با آرامش، شفاف و معقول پیش گیرید.

او را در آغوش بگیرید

كودكان رفتار غلط از خود نشان می‌دهند؛ زیرا آنها فقط كودك هستند، ولی والدین خوب فرزند خود را تادیب می‌كنند، اما این كار نباید منفی تلقی شود. تادیب به منزله آموزش رفتار درست است. پس از این آموزش، یك آغوش گرم به كودك نشان می‌دهد كه هنوز برایتان دوست داشتنی است.

مطمئن شوید كه او حرف شما را می‌فهمد

هنگام تادیب كودك خود شفاف صحبت كنید. در چشم‌های او نگاه كنید و با خونسردی و شمرده صحبت كنید. به او بگویید كه چه كاری را باید انجام دهد ” غذای داخل بشقاب را بخور”، نگویید چه كاری نباید انجام دهد ”با غذای داخل بشقاب بازی نكن”. اگر همچنان به حرف شما گوش نمی كند، پیامدهای احتمالی را برای او توضیح دهید.

مذاكره كنید

زمانی كه فرزند شما به سن مناسبی رسیده است، در مقابل او انعطاف پذیر باشید و درباره قوانین و تنبیهات با او مذاكره كنید. خواستن نظر بچه‌ها برای تعیین قوانین به قضاوت اخلاقی آنها می‌افزاید. سعی كنید با نگاه مهربانه و به دور از جنجال و هیاهو درباره رفتار او با كودك خود مذاكره و بحث كنید.نگاه مشفقانه شما در این حالت بسیار موثر خواهد بود.

دسترسی سریع
مثبت تربیت