مثبت تربیت سه شنبه از ساعت 09:10 به مدت 45 دقیقه

رادیو سلامت

مثبت تربيت

با كودك لجباز چكار كنیم؟

لجبازی در كودكان و به‌ویژه خردسالان زیر 7 سال، اتفاقی كلافه‌كننده برای پدرو مادرهاست. اما باید لجبازی بچه‌ها را چطور باید مدیریت كرد؟

1401/08/15
|
10:09

لجبازی كودكان با اینكه در بیشتر كودكان دیده می‌شود، خیلی وقت‌ها ناشی از رفتار والدین است. پدر و مادر با رعایت یك سری نكات می‌توانند از لجباز شدن فرزندشان جلوگیری كنند. این گزارش راهكارهایی به پدر و مادر می‌دهد كه مانع از روی دور لجبازی افتادن كودك می‌شود.

بیشتر لجبازی بچه‌ها به خاطر حس استقلال آنهاست. پس سعی كردن در توصیه‌ كردن به فرزندتان مراقب باشید این شخصیت مستقل كودك به چالش كشیدهرنشود؛ وگرنه لجبازی مهم‌ترین ابزار برای مخالف با شما و اثبات استقلال كوچولوی شما می‌شود؛ پس توصیه به بچه‌ها را یك بار بیشتر نگید.

تكرار و پشت‌سرهم تذكر دادن، فقط رفتار غلط كودك را تثبیت می‌كند. به جای آن بی‌توجهی كنید یا بعد از فاصله گرفتن از فضای لجبازی، درخواست خود را به یه شكل دیگری مطرح كنید.

به جای اینكه با لحن دستوری با بچه‌ها حرف بزنید، آنها را خبری یا سوالی مخاطب قرار بدهید.

لحن دستوری باعث می‌شود بچه‌ها نسبت به حرف شما یاد بگیرند و شروع به لجبازی كنند.

مثلا به جای اینكه بگویید "غذاتو بخور" یا "آماده شو بریم بیرون"، بگویید "وقت ناهاره" یا "می‌شه آماده بشی بریم بیرون"؟

به بچه‌ها توجه كنید
یكی از دلایل مهم لجبازی بچه‌ها بی‌توجهی پدرمادراست؛ بچه‌ها برای جلب توجه پدر و مادر كارهایی می‌كنند كه می‌دانند صدای آن‌هارا می‌آورد! برای حل این مشكل قبل از اینكه با لجبازی محبت شما را جلب كنند، به آنها توجه كنید. البته توجه فقط به صورت كلامی نیست.

اگر بچه‌ها نیاز موجهی دارند، این نیازها را سروقت تامین كنید یا اگر كاریزمای لباس پوشیدن یا شستن دست را خودشان به تنهایی می‌توانند انجام بدهند مانع آن‌ها نشوید. در كنار این توجهات، حداقل روزی نیم ساعت با بچه‌ها بازی كنید. این نیم توجه و محبت فعال، هم لجبازی كودك را مدیریت می‌كند هم حاشیه امن عاطفی برای او می‌سازد.

سرزنش ممنوع
به هیچ عنوان بچه‌ها ‌را سرزنش نكنید. سرزنش كردن و برچسب زدن باعث می‌شود خشم بچه‌ها زیاد شود. برخی از بچه‌ها این خشم را با هیجان و لجبازی نشان می‌دهند. سرزنش كردن نه‌تنها فرزند شما در كودكی لجوج می‌كند كه ممكن است تا سالها خشم ناشی از این سرزنش را با خود حمل كند و به او و اطرافیانش هم آسیب برساند!

به بچه‌ها حق انتخاب بدهید
اگه دوست ندارید كلمه «نمی‌خوام» را از زبان بچه‌ها بشنوید، به آن‌ها حق انتخاب بدهید. اگر انتخاب بین كالاهای زیاد، دشوار است، خودتان بین دو خوراكی یا دو اسباب‌بازی به كودك اجازه انتخاب كردن بدهید.

حق انتخاب داشتن چند پیام مهم برای بچه‌ها دارد. اول به آن‌ها می‌گوید كه نظرشان مهم و باارزش است؛ پس عزت نفسشان را بالا می‌برد. دوم پدر و مادر برای حریم شخصی و استقلال او ارزش قائل است؛ پس چیزی برای ناراحت و عصبانی شدن وجود ندارد.

خودتان لج نكنید
حواستان باشد لجبازی دو سر دارد. اگر نگران لجباز شدن فرزندتان هستید، اول مراقب رفتار خودتان باشید؛ چون لجبازی درست شبیه یك مسابقه طناب‌كشی است. اگر خواسته ای از كودك دارید و اوبه هر دلیل امتناع می‌كند، پافشاری نكنید.

مثلا ممكن است كودك شما بخواهد با لباس خانه به مهمانی بیاید! برا قانع كردنش اصرار نكنید. بگذارید خودش با عواقب تصمیم‌های غلطش روبه‌رو شود. اگر می‌خواهید فرآیند لجبازی بچه‌ها متوقف شود، این مسابقه طناب‌كشی را كنار بگذارید و اگر كو طناب را محكم چیبیده، شما آن را رها كنید!

دسترسی سریع
مثبت تربیت