مثبت تربیت سه شنبه از ساعت 09:10 به مدت 45 دقیقه

رادیو سلامت

مثبت تربيت

چطور با دروغگویی كودك برخورد كنیم؟

دروغگویی كودكان موضوع مهمی است كه همواره والدین را نگران می كند؛ اما باید بدانیم هیچ الگویی بهتر از پدر و مادر برای بچه‌ها وجود ندارد. دروغ نگویید تا شاهد دروغ گفتن كودك خود نیز نباشید.در این گزارش همراه ما باشید تا مهارت مواجه با دروغگویی

1401/08/03
|
08:52

دغدغه راستگویی فرزندان و پرهیز از گفتن دروغ توسط آنها از مهمترین دغدغه‌های والدین در زندگی است؛ چرا كه سنگ بنای درست شخصیت كودك در خانواده شكل می‌گیرد و اگر كودك در خانواده با دروغگویی والدین مواجه نشود، این سوء رفتار را به عنوان روش تربیتی فرا نمی‌گیرد.

كودك دروغگو قطعا آن چیزی نیست كه والدین در جریان تربیت كردن فرزندشان به‌ دنبالش هستند. دروغگویی كودكان معمولا والدین را خیلی نگران می‌كند. البته والدین باید نسبت به دروغ گفتن كودك خود حساس باشند؛ اما نباید فراموش كنند كه این مشكل نیز مانند بسیاری از مشكلات رفتاری دیگر در دوران كودكی قابل حل شدن است.

در این گزارش سعی داریم به شما مهارت مقابله با دروغگویی كودكان را بیاموزیم و راههای مواجه با چنینی حالتی را آموزش دهیم.

قدم اول؛ شناسایی دلایل راستگو نبودن كودك است. بعد از آن است كه می‌توانید به‌ دنبال راه‌ حلی برای مشكل بگردید. در ادامه راهكارهای طلایی برای مواجهه با كودك دروغگو را با هم بررسی می‌كنیم.

همه ما می‌دانیم كه هیچ كودكی از ابتدا دروغگو متولد نمی‌شود؛ بلكه در طول زندگی است كه سروكله این خصوصیت رفتاری ناهنجار در او پیدا می‌شود. محیطی كه او در آن زندگی می‌كند به‌ عنوان مهم‌ترین عامل اثرگذاری در دروغ گفتن كودك به شمار می‌رود.

كودك شما تا قبل از 3 سالگی در حال واكاوی محیط پیرامون خود است. در این مدت او هنوز از دیدن بسیاری از پدیده‌ها پیرامون خود سردرگم می‌شود. از این جهت بسیاری از رفتارهایی كه در این بازه سنی از او سر می‌زند، غریزی است.

دروغگویی كودكان بین سه تا هفت سالگی بیشتر ریشه در خیال‌پردازی آنها دارد. كودك در این سال‌ها خیلی در رؤیا سیر می‌كند و همین مسئله باعث می‌شود كه خیلی از مواقع راستگو نبودن كودك صرفا به دلیل گرفتار شدن او بین خیال و واقعیت باشد.

از سن شش یا هفت سالگی به بعد كودك شما كاملا تفاوت بین حقیقت و دروغ را درك می‌كند. با توجه به این نكات بیایید نگاهی به دلایل دروغگویی كودكان بیندازیم.

دلایل دروغ گفتن كودك

كودك دروغگو گاهی اوقات دلایلی برای این رفتار خود دارد كه واقعا والدین را متحیر می‌كند. والدین برای آنكه بتوانند واكنش مناسبی در برابر دروغگویی كودكان از خود نشان دهند، باید به‌ خوبی دلایل این رفتار را بشناسند.

برخی از مهم‌ترین دلایل راستگو نبودن كودك عبارت‌اند از:‌

یاد گرفتن دروغگویی از بزرگ‌ترها (به‌ویژه والدین)

نگرانی از سرانجام و عواقب پذیرفتن مسئولیت

نداشتن شناخت و آگاهی مناسب از ارتباطات اجتماعی

تمایل به حضور در یك جمع دوستانه یا جلوگیری از طرد شدن از آن

كمك كردن به شخص مورد علاقه

خیال‌پردازی كودكانه

دور زدن قوانین سخت‌گیرانه والدین در خانه

كنجكاوی برای تجربه نتیجه دروغ گفتن

نحوه برخورد مناسب والدین با كودك دروغگو

حال كه با مفهومی به نام كودك دروغگو آشنا شدیم و دلایل دروغ گفتن كودك را با هم مرور كردیم، وقت آن است كه به دنبال راهكارهای مناسب برای مواجهه با این رفتار از سوی كودكان باشیم.

دسترسی سریع
مثبت تربیت