مثبت تربیت سه شنبه از ساعت 09:10 به مدت 45 دقیقه

رادیو سلامت

مثبت تربيت

چه زمانی درباره بلوغ با بچه ها صحبت كنیم؟

اگر از این دست والدین هستید كه فكر می كنید همه این مباحث تابو است و نباید درباره اش صحبت كرد، بدانید كه قبل از اینكه به فكر شما برسد بچه ها با هم در این رابطه صحبت می كنند

1401/07/27
|
11:12

اگر از این دست والدین هستید كه فكر می كنید همه این مباحث تابو است و نباید درباره اش صحبت كرد، بدانید كه قبل از اینكه به فكر شما برسد بچه ها با هم در این رابطه صحبت می كنند، بنابراین بهتر است كه آموزش ها را شما خودتان به طریق صحیح به بچه هایتان در سن بلوغ بدهید. بهترین سن برای صحبت با فرزندان درباره علائم بلوغ سن 9 سالگی است یعنی زمانی كه بچه به یك درك و شعور درستی در این زمینه رسیده است.

نگذاریم نشانه های اولیه و ثانویه بلوغ برای بچه بروز كند و بعد با ترس و وحشت با آنها روبه رو شود یا اینكه نداند، چه كار باید بكند بنابراین این را یك اتفاق طبیعی در بدن بچه توصیف كنیم و برایش خیلی عادی و بدون مشكل توضیح دهیم، البته توصیه می شود كه همه این مسائل از سوی والد همجنس صورت بگیرد چرا كه این امر در اعتماد به نفس بچه ها اثرگذار است.

در خصوص تربیت جنسی نوجوان، اولیاء دو وظیفه كلی و اساسی دارند. یكی این كه او را با حقایق صحیح جنسی بیولوژیك آشنا كنند تا او بداند دستگاه‌های جنسی چگونه كار می‌كنند و تأمین بهداشت آنها چگونه امكان دارد. دیگر اینكه یاد بدهند، نوجوان چگونه میل جنسی خود را با توجه به ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی جامعه خود ارضاكند و از انحراف و در نتیجه پیدایش اضطراب و عوارض روانی دیگر در امان باشد.

پدر و مادرها می توانند برای صحبت كردن با فرزندانشان در مورد تربیت جنسی از نكات آموزشی زیر استفاده كنند: درباره‌ بلوغ و تغییراتی كه نوجوانان در این سن دچار آن می‌شوند ، اطلاعات كافی به فرزندانتان (به‌ویژه دختران) بدهید . برای فرزندتان شرح دهید كه تمام این تغییرات كاملا عادی و طبیعی است و جای هیچ‌گونه اضطراب و تشویشی نیست . بلوغ می‌تواند روابط حاكم بر والدین و كودكان را به هم بریزد . گاهی تغییرات خلقی دوران بلوغ ، آشفتگی‌ها و نابسامانی‌های بی‌شماری در خانواده ایجاد می‌كنند. ارتباط بین والدین و بچه‌ها كه قبلا نزدیك ، صمیمانه گرم بود ، گاهی دچار سردی ، جدایی و گفت‌و‌گو‌های مشاجره‌آمیز می‌شود.

دخترها معمولا احساسات و عواطف خود را به راحتی بروز می‌دهند و پسرها گاه دچار عصبیت‌‌ها و پرخاشگری‌های شدید می‌شوند. یكی از علل این نوسانات خلقی تغییرات هورمونی است كه در بدن آن‌ها ایجاد می‌شود. در چنین شرایطی اگر والدین با آرامش ، صبوری و ملایمت با نوجوانشان رفتار كنند ، بهتر می‌توانند راه‌های ارتباط كلامی را با آن‌ها حفظ كنند. پایداری روابط خانوادگی و ایجاد فضایی دوستانه و صمیمی ، نقش مهم و اساسی در حل مشكلات عاطفی – هیجانی نوجوانان دارد . حمایت ، ایجاد امنیت روانی و حضور دایم در كنار نوجوان می‌تواند مانع از بروز بسیاری از انحرافات ، كجروی‌ها ، بزهكاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی شود.

به حریم خصوصی فرزندتان ، در عین آن كه سعی می‌كنید رابطه‌ای نزدیك و صمیمانه با او داشته باشید ، احترام بگذارید. برای نوجوانتان توضیح دهید كه تغییرات دوران بلوغ هر فردی متفاوت است .تذكر این نكته به نوجوان ضروری است كه تغییرات جسمانی بدن او همراه با تغییرات عاطفی ، شناختی و رفتاری خواهد بود و تمام این حالات ، هیجانات و احساسات او كاملا طبیعی و سالم است . ارتباط مهم بین احساس جنسی و هیجانات عاطفی سالم (مثل علاقه ، محبت و ...) را برای نوجوانتان شرح دهید.

در گذشته كم بودن فاصله بین بلوغ جنسی و ازدواج خود بسیاری از مشكلات والدین با فرزندان نوجوانشان را حل می‌كرد و مشكلی به عنوان چگونگی برخورد با نیازهای جنسی نوجوانان تقریباً مطرح نمی‌بود اما حال شرایط تغییر كرده است.

در نهایت باید این نكته را بدانیم كه طبق گفته اسلام غریزه جنسی از كودكی در وجود انسان وجود دارد اما هدف و مقصد آن مشخص نیست تا زمان بلوغ. اگر بتوانیم آن را به خوبی به بچه هایمان آموزش دهیم فطرت آنها را به مسیر صحیح هدایت كردیم. پرورش و شكوفاسازی فطرت كودك، باعث می شود وی از انحرافات فطری و گرایش به نابهنجاری‌های اخلاقی و معنوی و از جمله انحرافات جنسی مصونیت پیدا كند. در آیات و روایات تصریح شده كه كودكان با فطرتی معنوی و خدایی متولد می‌شوند و تمایل به خداپرستی از ابتدای تولد با آنها وجود دارد. این والدین كودكان و یا عوامل محیطی دیگر هستند كه با تربیت نادرست چه بسا آنها را از فطرت اولیه منحرف می‌كنند.

دسترسی سریع
مثبت تربیت