مثبت تربیت سه شنبه از ساعت 09:10 به مدت 45 دقیقه

رادیو سلامت

مثبت تربيت

چكار كنیم كودك «لوس»نشود؟

لوس شدن كودك از جمله مباحثی است كه بسیاری از والدین با آن دست و پنجه نرم می‌كنند. معمولا این مشكل به علت محبت افراطی پدر و مادر به وجود می‌آید كه اگر به طریقه صحیح جلوی آن گرفته نشود، سبب می‌شود تا كودك با مشكلاتی شخصیتی در آینده روبرو شود.

1401/07/20
|
13:54

لوسش نكن؛بگذار روی پای خودش باشد! هرچی گفت كه نباید سری برایش آمده كنی!این جملات مجموع كلماتی است كه بین والدین و دیگر اعضای خانواده یا حتی دوستان نسبت به فرزندان رد و بدل می‌شود.

عوامل تربیتی در لوس شدن كودك بسیار موثر بوده و برخی رفتار والدین اثرات نامطلوبی در مسیر تربیت كودك دارد و می‌تواند شخصیتی وابسته و خود شیفته‌ای برای كودك رقم زند. این نوع تربیت، فرزند را در آینده را با مشكل رو به رو می‌كند.

در این گزارش شما را با عوامل لوس شدن كودكان و نحو مقابله با بروز چنین رفتاری آشنا می‌كنیم و به شما روش‌هایی را متذكر می‌شویم تا در مسیر تربیتی دلبندتان دچار سردرگمی به ویژه زمانی كه كودك بهانه گیری‌های نامربوط دارد نشوید.

محبت افراطی

تاثیر تربیت بر لوس شدن كودكان به قدری زیاد است كه به جرات می‌توان گفت كه نحوه تربیت والدین مهمترین عامل در لوس شدن كودك به شمار می‌رود. این را همه ما می‌دانیم كه علاقه پدر و مادر به فرزندشان بی اندازه و بی نهایت است؛ اما اگر این علاقه كنترل نشود، تبدیل می‌شود به دوستی خاله خرسه!

هنگامی كه والدین به نیازهای كودك خود بیش از اندازه بها می‌دهند و تمامی خواسته‌های او را محقق می‌كنند، كودك در مسیر لوس و نُنر شدن قرار می‌گیرد. همواره باید توجه داشت كه والدینی با محبت و مهربان و در عین حال قاطع باشیم. اگر انعطاف والدین از حد معمول فراتر باشد، قطعا كودك تفكرات نامطلوب و غیر سازگاری در ذهن خود خواهد پروراند.

نبود خط قرمز

آزادی بیش از حد، موجب لوس شدن كودك می‌شود. حتما به كودك خود حد و حدودها را یادآور شوید. اینكه كودك هیچ سد و مانعی را جلوی راه خود نبیند، موجب می‌شود كه تحت هیچ قوه مدیریتی تابع نشود. اگر برای هر چیزی حد و حدود معین كنید، كودك خواهد دانست كه همه چیز در دست او نیست؛ در غیر این صورت كودك لجباز و لوس تربیت كرده‌اید.

گذشته والدین

برخی از والدین ممكن است در دوران كودكی خود دچار یك سری از كمبودها بوده باشند یا اینكه دوران سختی را گذرانده باشند؛ به همین منظور تلاش می‌كنند تا كودك خود هیچ گونه نیازی در زندگی حس نكند تا به گذشته دردناك آنها دچار نشود.

تك فرزندی

درصد عمده‌ای از كودكان بدون خواهر و برادر، لوس و به اصطلاح نُنر هستند؛ زیرا تمام توجه والدین به آنها معطوف شده و آنها دیگر احساس فرمانروایی دارند. كودكان تك، هیچ رقیبی را در زندگی خود نمی‌بینند و همچنین والدین هم به شدت مراقب آنها هستند؛ تمامی این عوامل موجب لوس شدن كودك می‌شود.

راه‌های جلوگیری از لوس شدن كودك

در این قسمت گزارش چند نكته كاربردی را برایتان بیان می‌كنیم تا در صورتی كه كودك شما رفتارهایی از نوع لوس پروری دارد و نگرانی در شما ایجاد كرده است، بتوانید از راه‌های زیر برای جلوگیری از این حالت كودكتان كمك بگیرید.

گاهی اوقات برخورد كنید

بسیاری از والدین گمان می‌كنند كه برخورد قاطع یا تنبیه كودك به روش منطقی كارساز نبوده و اثرات منفی خواهند داشت؛ در صورتی كه اگر این برخوردها به صورت منطقی و به موقع صورت بگیرند، قطعا نتایج مثبتی را به دنبال خواهند داشت.

به عنوان مثال اگر كودك لوس شما در جمع حركتی ناشایست انجام داد، می‌توانید او را به اتاق تنها برده و مجبور به عذرخواهی كنید. این محرومیت از بودن در جمع دوستان می‌تواند روی رفتار كودك تاثیر بگذارد.

از گریه كودك هراس نداشته باشید

اگر كودك متوجه شود كه گریه كردن او خط قرمز شماست، دائما از این ابزار برای پیشبرد خواسته‌های خود استفاده خواهد كرد. اگر متوجه شدید كودك می‌خواهد با گریه كار خود را پیش ببرد و اشك‌های او مصنوعی است، به هیچ عنوان به او باج ندهید؛ پس از مدتی كودك خودش آرام شده و از خواسته خود عقب نشینی خواهد كرد.

به اندازه لیاقت كودك برای او خرید كنید

از عمده ترین مشكلات با كودكان لوس بر سر خرید وسایل مورد علاقه اوست. اگر كودك شما از نظر انضباطی و رفتاری مشكل دارد، بهتر است به در خواسته‌های مادی او توجه كمتری كرده و علت آن را به كودك گوشزد كنید. جایزه دادن به كودك زمانی كه رفتارهای ناشایست خود را انجام نداد در جلوگیری از لوس شدن كودك كمك می‌كند.
به كودك نشان دهید كه از رفتار او ناراحت هستید

اگر كودك شما رفتار ناشایستی انجام داد كه نشان از لوس بودن او بود، با ترك كردن محل، بی محلی، فاصله گرفتن از كودك و كم توجهی به او نشان دهید كه از رفتار او آزرده خاطر هستید. این كار را دائم تكرار كنید تا كودك به خوبی متوجه تك تك رفتارهای اشتباه خود شود.

قانون رفتاری را به كودك یادآوری كنید

با كودك بحث و لجبازی نكنید، فقط قانون را یادآوری كنید و تنبیه متناسب با قانون شكنی را اعمال كنید.البته كودكان زیر چهار سال چیزی زیادی از قانون نمی‌فهمند و پس از آن هنوز با بهانه جویی از انجام وظایف خود طفره می‌روند، اما با آغاز شش سالگی می‌توانند مشتاقانه قوانین را دنبال و در سن نوجوانی مثل یك بزرگسال عمل كنند.

كودك باید بیاموزد خود را سرگرم كند و ساعاتی را در خلوت خود بگذراند و شما و كارهایتان را رها كند. او باید صبركردن و انتظار و زحمت كشیدن برای حصول نتیجه را بیاموزد.همچنین باید بدانید بچه‌ها رفتار شما را تكرار می‌كنند؛ پس خود اولین مجری قوانین باشید.

به قلدری كودك واكنش نشان دهید

به دلیل قلدری، قدرناشناسی و طلبكار رفتار كردن كودك، هرگز برایش هدیه نگیرید. شما با این كار به نوعی به كودك باج داده اید و این احساس را در او زنده كرده اید كه می تواند هر موقع با اتخاذ رفتاری قلدر مابانه پاداش و امتیاز مطلوب خود را دریافت كند و با این اقدام نابخردانه، رفتارهای بد او را تقویت می‌كنید.

رفتار والدین باید هماهنگ باشد

در قوانین میان همسران باید توافق نظر و همدلی وجود داشته باشد؛ وگرنه خیلی زود یك سوءاستفاده گر كوچك در خانه رشد می‌كند و بزودی باج گیری و توطئه چینی علیه والدین به سود خود را آغاز می‌كند.

كلام آخر

لوس شدن كودك از جمله مباحثی است كه بسیاری از والدین با آن دست و پنجه نرم می‌كنند. معمولا این مشكل به علت محبت افراطی پدر و مادر به وجود می‌آید كه اگر به طریقه صحیح جلوی آن گرفته نشود، سبب می‌شود تا كودك با مشكلاتی شخصیتی در آینده روبرو شود. بنابراین از راه‌ها و روش‌های اشاره شده در بالا استفاده كرده تا در آینده نوجوانی با مشكلات مختلف نداشته باشید.

دسترسی سریع
مثبت تربیت