مثبت تربیت سه شنبه از ساعت 09:10 به مدت 45 دقیقه

رادیو سلامت

مثبت تربيت

چرا دانش‌آموزان باید حتما صبحانه بخورند؟

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی روز است، خوردن یك صبحانه مغذی می‌تواند به نوجوان كمك كند تا تغذیه بهتر و حتی عملكرد بهتری در مدرسه داشته باشد.

1401/07/09
|
11:04

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی روز است، اما بسیاری از كودكان و نوجوانان هر روز وعده غذایی صبح را از دست می‌دهند. خوردن یك صبحانه مغذی می‌تواند به نوجوان كمك كند تا تغذیه بهتر و حتی عملكرد بهتری در مدرسه داشته باشد.

بر اساس اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، در ادامه برخی دلایل برای اهمیت مصرف صبحانه در نوجوانان مطرح شده است:

- انرژی: صبحانه در كنار خواب و ورزش، یكی از بهترین راه‌ها برای تامین مجدد انرژی است. این یك فرصت عالی برای دریافت كربوهیدرات‌های سرشار از انرژی همچون مواد غذایی مانند نان سبوس‌دار است. با استفاده از تركیبات پروتئینی و كربوهیدرات‌هایی مانند نان و پنیر، غلات سبوس‌دار با شیر یا مغز دانه‌ها یا كره بادام زمینی، صبحانه‌ای مقوی و پر انرژی دریافت كنید. صبحانه یك راه ایده‌آل برای تقویت انرژی است و بنابراین نوجوانان در كلاس درس خواب نمی‌روند.

- افزایش تمركز: مطالعات نشان می‌دهد كه خوردن یك صبحانه مغذی باعث بهبود عملكرد مغز - به ویژه حافظه و یادگیری می‌شود. این امر برای یادگیری دانش جدید و استفاده بعدی از آن برای یك امتحان بزرگ ضروری است.

- نمرات بهتر: تحقیقات نشان می‌دهد نوجوانانی كه صبحانه می خورند عملكرد تحصیلی بهتری دارند. محققان معتقدند هستند كه صبحانه مواد مغذی ضروری برای سیستم عصبی را برای تقویت قدرت مغز تامین می‌كند. همچین صبحانه خوردن، گرسنگی را كاهش می‌دهد. نخوردن صبحانه می‌تواند باعث حواس‌پرتی شود و عملكرد تحصیلی، رفتار و عزت نفس را مختل كند.

- انتخاب‌های سالم: كسانی كه صبحانه می‌خورند، تمایل دارند غذای سالم‌تری را در طول روز انتخاب كنند كه می‌تواند بر سلامت طولانی مدت تأثیر مثبت بگذارد.

صبح را به ویژه در پاییز و زمستان، با یك كاسه دلپذیر عدسی گرم یا نان و چای و پنیر آغاز كنید. كودكان‌تان را به خوردن صبحانه تشویق كنید، اگرچه ممكن است زمان‌بر باشد، اما كمك به نوجوان شما برای خوردن صبحانه مغذی، عادات غذایی سالم را ایجاد می‌كند كه تا آخر عمر ادامه دارد.

دسترسی سریع
مثبت تربیت