مثبت تربیت سه شنبه از ساعت 09:10 به مدت 45 دقیقه

رادیو سلامت

مثبت تربيت

ترس كودك از مدرسه را چگونه مهار كنیم/علائم اضطراب جدایی از والدین

متخصص روانپزشكی كودك و نوجوان، در آستانه بازگشایی مدارس، توصیه هایی برای والدین داشت كه چگونه ترس از مدرسه را از فرزند خود دور كنند.

1401/07/02
|
11:33

امین ماهورام اظهار كرد ترس از مدرسه یكی از مشكلات شایع در دوران تحصیل است كه به ویژه در سال‌های ابتدایی دبستان بیشتر دیده می‌شود.

وی با اشاره به اینكه بسیاری از كودكان هنگام جدا شدن از والدین مضطرب می‌شوند به والدین هشدار داد: جلوگیری از هرگونه تماس كودك با محیط خارج، این پیام را به كودك می‌دهد كه محیط بیرون خطرناك است.

فوق تخصص روانپزشكی كودك و نوجوان با بیان اینكه هراس از مدرسه، ترس بیش از حدی است كه در مورد برخی كودكان در خصوص رفتن و ماندن در مدرسه وجود دارد، افزود: این كودكان ممكن است در مكان‌های دیگر بتوانند دوری از مادر را تحمل كنند.

وی خاطر نشان كرد: ترس از مدرسه می‌تواند از بخش خاصی از مدرسه، عملكرد تحصیلی، محیط مدرسه یا در اثر تجربه اتفاق‌های ناخوشایند، مانند آزار دیدن از دوستان در مدرسه یا مشكلاتی در مسیر خانه تا مدرسه باشد، در این موارد پی بردن به علت هراس، برای مداخلات درمانی ضرورت دارد.

ماهورام با اشاره به اینكه برخی كودكان هنگام جدا شدن از مادر اضطراب شدیدی تجربه می‌كنند، توضیح داد: در مواردی هم كودك حتی در خانه هم مانند سایه مادرش را دنبال می‌كند تا به این وسیله بر اضطراب خود غلبه كند. چنین كودكانی به جدا شدن از مادر (یا هركدام از والدین) و خانه، تمایلی نشان نمی‌دهند، چون به شدت وابسته‌اند.

وی با تاكید بر اینكه اضطراب جدایی می‌تواند به صورت‌های گوناگون، حتی شكایات جسمی مانند دردهای شكمی، حالت تهوع، بی اشتهایی، مشكلات خواب، سردرد و كابوس‌های شبانه خود را نشان دهد افزود: در صورت بروز علائم اضطراب جدایی در نوجوانان، باید بررسی و درمان جدی‌تر باشد، زیرا در برخی موارد علائم اولیه افسردگی نوجوانان همین اضطراب جدایی است.

فوق تخصص روانپزشكی كودك و نوجوان به والدین توصیه كرد: كودك به جزئیات همه قوانین و مقررات مدرسه واقف نیست و تهدید و ترساندن آن‌ها می‌تواند مشكل‌آفرین باشد، بنابراین هرگز او را از معلم نترسانید، مثلاً به او نگویید اگر غذا نخوری به معلمتان خواهم گفت.

ماهورام تاكید كرد: برای آن كه بتوانید استرس و نگرانی شروع مدرسه فرزندان‌تان را كاهش دهید باید به سراغ روش تمرین و تكرار بروید، یعنی باید تغییرات روزمره‌ای را كه بعد از شروع سال تحصیلی در زندگیشان رخ می‌دهد پیش از آن زمان كم‌كم ایجاد كنید تا خود را به آنها عادت دهند. برای مثال شما می‌توانید از چند روز قبل از شروع مدرسه، فرزند خود را صبح زود بیدار كنید.

وی ادامه داد: تعداد زیادی از والدین عادت دارند كه تا لحظه آخر در كنار فرزند خود بمانند و خیال كودك خود را راحت كنند، در حالی كه این كار باعث می‌شود جدایی كودك از والدین سخت‌تر شود. بهتر است والدین بصورت تدریجی از كودك دور شوند تا هم برای كودك قابل تحمل باشد و هم بتوان پس از مدتی ترس از جدایی را از بین برد.

ماهورام به والدین یادآوری كرد: اگر كودك شما دچار مشكلات جدی و یا اختلالات مشخصی نباشد، می‌تواند یاد بگیرد كه خودش را با شرایط جدید و رفتن به مدرسه تطابق دهد. علاوه بر آنكه مهم است به ترس‌ها و نگرانی‌های فرزند خود توجه كنید و آنها را نادیده نگیرید، به فرزند خود بگویید در كنار او هستید و می‌توانید با كمك یكدیگر آمادگی لازم را برای این مرحله تازه از زندگی او ایجاد كنید.

دسترسی سریع
مثبت تربیت