فرزند من شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 16:30 به مدت 25 دقیقه

رادیو سلامت

فرزند من

رفتار مناسب والدین در مواجهه با رفتار مهر طلبانه نوجوان

چرا بعضی از نوجوانان برای دوستانشان از جان مایه می‌گذارند

1399/05/06
|
06:51

دکتر الهام باغانی روانشناس در برنامه فرزند من گفت:
توجه به دوستان و تبعیت از همسالان، تلاش برای همرنگی با دوستان، یکی از ویژگی‌های مراحل رشد در دوران نوجوانی است و تا حدی می تواند طبیعی باشد و همه نوجوانان در این سن گرایش زیادی نسبت به همسالان دارند. اما اگر این رفتارها شکل افراطی پیدا کنند و نوجوان همه‌ی هم و غم خود را صرف دوستانش کند به نحوی که از کارها و امورشخصی خودش باز بماند، نشان از این دارد که برای خود ارزش و چارچوبی قائل نیست. در مواردی از این دست احتمال مهر طلبی وجود دارد.
افرادی که مهرطلبی بیش از حد دارند اگر درمان نشود می‎تواند منجر به پرخاشگری شود چون در فرد یک سری توقعات و انتظارات غیرواقع بینانه ایجاد می شود و نمی تواند این احساسات را نسبت به دیگران بازگو کند، نسبت به آنها دچار احساسات منفی و خشم فروخورده می شود وباعث می شود یک شخصیت منفعل پرخاشگر در آن شکل بگیرد.
همچنین این افراد دچار اضطراب می شوند چون این افراد حاضرند از لحاظ عاطفی باج بدهند دست به هرکاری می زنند که رابطه هایشان حفظ شود، حتی مواقعی که از لحاظ روانی به شدت تحت فشارهستند حاضرنیستند رابطه را رها کنند و ودراین شرایط می بینیم که این فرد چقدر دارد اضطراب را تجربه می کند و چقدر ذهنش درگیر از دست دادن رابطه میشود و مدام مضطرب هست که رابطه را بخواهد از دست بدهد در نتیجه خشم ، سرزنش ، عصبانیت و احساس گناهی که فرد نسبت به خودش دارد باعث می شود که دچار افسردگی نیز شود.
دکتر باغانی به والدین توصیه کرد : والدین باید سبک تربیتی خود را مرور کنند و فرزند نوجوان که آسیب پذیر است را مدام تشویق و ترغیب و تحسین وتایید کنند. این کار به افزایش اعتماد به نفس در نوجوان کمک می‌کند. در عین حال باید سعی کنند مهارت های جرات مندی و نه گفتن و جسارت رادر فرزند خود بوجود بیاورند. یکی از روش‌ها برای رسیدن به این مرحله آن است که از فرزند خود بخواهند لیستی از ارزش‌های خود تهیه کند، باورهای خودش را محترم بشمارد و برای خودش چارچوب و حد و مرز داشته باشد. اگر والدین این کارها را انجام دادند و توانستند عزت نفس و اعتماد به نفس فرزندشان را ترمیم کنند نقش والدی خود را به خوبی ادا کرده‌اند.
در عین حال توصیه می‌شود والدین به هر دلیل که در رسیدن به این مرحله موفق نشدند از یک مشاور حرفه ای کمک بگیرند .اهمیت این موضوع به این دلیل است که چون فرزند نوجوان هنوز ارتباط و تعاملات صمیمانه شکل نداده و در آینده می خواهد تصمیمات مهم زندگیش را بگیرد مثلا به دانشگاه می رود و با فردی برای ازدواج آشنا شود ، برای اینکه در دام مهرطلبی نیفتد و افراد را در دام مهرطلبی خودش نیندازد ، باید حتما برای فرزند خود کمک حرفه ای بگیرید.
برنامه فرزندمن درحال حاضر در روزهای شنبه ، دوشنبه و برنامه کودک من چهارشنبه ازرادیوسلامت موج اف ام ردیف 102مگاهرتز پخش می شود.

دسترسی سریع
فرزند من