فرزند من شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 16:30 به مدت 25 دقیقه

رادیو سلامت

فرزند من

آموزش همدلی به نوجوانان در "فرزند من"

همدلی قلب چیزی است که انسان با آن معنا پیدا میکند. پایه و اساس اخلاق عملی است و برای ارتباطات، مهربانی، عشق و دوست داشتن و برای رسیدن به موفقیت ضروری است.

1397/06/24
|
11:36

همدلی فرزندان را به کارهای درست تشویق میکند. زیرا یک شخص همدل تاثیر آزار عاطفی را بر دیگران تشخیص میدهد و با دیگران بی‌رحمانه رفتار نمی‌کند.
زمانیکه والدین عشق و محبت را به طریقی پرمعنا به کودک و نوجوان انتقال می‌دهند. موجب می‌شود کودک و نوجوان احساسات منفی خود را بیرون بریزد و التیام یابد و رفتارهای همدلانه را یاد میگیرند.
– همدلی عامل مهمی در ایجاد رفتارهای نوع‌دوستانه محسوب می‌شود به همین دلیل کودکانی که همدلی بیشتری دارند با دیگران مهربانتر و رفتارهای مراقبتی بیشتری دارند، حساس و نگران آسیب رساندن به دیگران هستند
– همدلی با رفتارهای اجتماعی، پذیرش همسالان و خودپنداره در ارتباط است و در گسترش رفتارهای اجتماعی مناسب تاثیرگذار است
– همدلی رفتارهای پرخاشگری کلامی، جسمی و خشونتهای بین فردی را کاهش میدهد

در آموزش ضروری است بدانید؛ همدلی چیست و چگونه رشد می‌کند و چطور تفاوت حالات هیجانی را در خود و دیگران تشخیص دهید و چگونه به طور مثبت به دیگران پاسخ دهید تا درک و مهارت همدلانه تقویت شود.
برای شناخت کودک از رفتارهای همدلانه تلاش والدین لازم و ضروری است، از کودک بپرسید: امروز چه چیزی مورد علاقه خود را یادگرفته است؟ سخت‌ترین قسمت روز کی بوده است؟ اگر می‌توانست بر همه چیز کنترل داشته باشد، روز خود را چطور می‌گذارند ؟ دوست مورد احترام او کیست؟ چرا باید به دوست احترام گذاشت؟
گفتگو و بیان استدلال با کودک و نوجوان درباره اثر رفتار آنها بر دیگران نه تنها همدلی را در آنها آموزش می‌دهید، بلکه به آنها کمک می‌کنید تا درباره پیامدهای رفتار خود بیندیشند. درباره اهمیت مهربانی و سهیم کردن آنها در رفتارهای مانند خوش رفتاری میتوانند در رفتارهای همدلانه اجتماعی تاثیر بسزایی داشت باشید.
زمانیکه والدین الگوی مناسبی از رفتارهای همدلی هستند مانند رفتارهای مراقبتی از کودکان و دیگران بویژه در حضور کودک و نوجوان، رشد نگرشها و رفتارهای اجتماعی و همدلانه آنها را تحت تاثیر قرار میدهید.
هنگامی که والدین کودک و نوجوان را تشویق به گفتگو در مورد احساسات و مشکلات خود می‌کنند. چنین گفتگوهای رفتارهای همدلانه را در آنها رشد میدهد.


به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "فرزند من" کاری از گروه بهداشت و تندرستی 24 شهریور ماه با حضور خانم دکتر طاهره باغانی(روانشناس و مشاور نوجوان) به موضوع آشنایی با شیوه‌های تربیت نوجوانان دارای رفتار همدلانه می پردازد.

دسترسی سریع
فرزند من