فرزند من شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 16:30 به مدت 25 دقیقه

رادیو سلامت

فرزند من

بررسی علل خودنمایی در نوجوانان

یکی از ابزارهای قدرت،رسانه است و هم اکنون مهم ترین و تاثیرگذارترین ابزارهای نوین ارتباطی در دستان همین نوجوانان است.

1397/06/03
|
11:46

یکی از ابزارهای قدرت، رسانه است و هم اکنون مهم ترین و تاثیرگذارترین ابزارهای نوین ارتباطی در دستان همین نوجوانان است. آنها فارغ از دغدغه های معمول و روزمره زندگی و خط قرمزهای سلیقه ای، وقت زیادی را برای به روز ترین و تاثیرگذارترین ابزارهای ارتباطی و رسانه ها می گذارند و به همین دلیل در استفاده و به کارگیری از این ابزارها مهارت دارند.

قبل از این هم جمعیت نوجوان ایران خود را نشان داده بود؛ یکی از مهم ترین عرصه های خودنمایی نوجوانان در ایران را می توان واکنش ها به درگذشت مرتضی پاشایی دانست. خواننده ای جوان که ترانه های او همزمان با کانال های رسمی، به صورت غیررسمی در اختیار شمار زیادی از نوجوانان و جوانان در شهرهای کوچک و بزرگ ایران قرار گرفت و آنها را به تجمع در خیابان ها و پارک ها برای واکنش و ابراز احساسات به درگذشت پاشایی کشاند.

این حادثه بزرگی بود اما حوادث کوچکتری هم در این روزها و ماه ها روی دادند که نشانه های نسل دهه هفتادی و هشتادی است. از جمله می توان به اعتراضات اخیر دانش آموزان به سختی چند امتحان نهایی اشاره کرد که همزمان در چند شهر ایران برگزار شد و واکنش آموزش و پرورش را برانگیخت. دانش آموزان از طریق شبکه های اجتماعی موبایلی باهم هماهنگ کننده و خواسته عمومی را مطرح کرده بودند.

از دیگر اتفاقاتی که بخشی از آن نشانه این خودنمایی و قدرت نمایی است می توان به انتخابات ریاست جمهوری 92 و انتخابات مجلس 94 اشاره کرد. در این دو انتخابات بخش عمده فعالیت ها برای بررسی اصل شرکت در انتخابات، انتخاب کاندیدا یا کاندیداهای مناسب و حمایت از او یا آنها در فضای مجازی روی داد که بخش مهمی از قوی ترین بازیگران آن نوجوانان و "تازه جوانان" هستند.
دهه هفتادی ها و هشتادی های ایران با ابزار مهم وپرقدرت رسانه های نوین به ایفای نقش و بازیگری در دنیای امروز می پردازند و روز به روز بر سطح کمی و کیفی این تاثیرگذاری افزوده می شود. باید بیش از پیش به آنها اهمیت داد و منتظر دیگر خودنمایی ها و قدرت نمایی های آنها بود.به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "فرزند من" کاری از گروه روان سوم شهریور ماه با حضور خانم دکتر طاهره باغانی (روانشناس و مشاور نوجوان) به موضوع دلایل خودنمایی در نوجوانان می پردازد.

دسترسی سریع
فرزند من