از ساعت به مدت

رادیو سلامت

نیم نگاه گروه سلامت روان

كودك آزاری بلای جان سوز این روزها

كودك آزاری شامل رفتارهایی است كه توسط افراد دیگر ، خصوصا بزرگسالان ، نسبت به كودكان انجام می گیرد و به نوعی به سلامت جسمی و روانی آنان آسیب می رساند.

1397/04/02
|
14:10

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت دكتر خانم دكترشهین علیایی زند (روانشناس وهیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی) در گفتگو با برنامه نیم نگاه در مورد موضوع آشنایی با دلائ لتغییروضعیت كودك آزاری گفت: اگر بخواهیم تعریف مشخصی از كودك آزاری ارائه دهیم باید بگوییم ،هر گونه ارتباط با كودك به منظور كسب لذت ،كودك آزاری محسوب می شود.با توجه به اینكه در اكثر جوامع سن 18 سال را ،سن قانونی می دانند ،اگر فردی در سنین كمتر از این سن مورد آزار قرار بگیرد ،می توان به آن عنوان كودك آزاری جنسی اطلاق كرد. اما نكته ای كه باید به آن توجه كرد این است كه هر چه سن فرد آسیب دیده كمتر باشد ،میزان تاثیر این اتفاق شوم بر زندگی آن فرد بیشتر است ،مضاف بر اینكه اگر این آسیب از جانب نزدیك ترین اشخاص زندگی فرد به او وارد شده باشد ،افرادی نظیر پدر ،مادر ،خواهر و یا برادر میزان آسیب وارد شده به مراتب بیشتر خواهد بود .
وی در ادامه افزود: یكی از دلایلی كه در چند سال اخیر شاهد افزایش این آسیب بوده ایم این است كه والدین بخصوص مادران ،حضور كمتری در كنار فرزندان دارند و این غیبت ،فرصت مناسبی را برای افراد سودجو مهیا كرده است تا به انجام این عمل غیر اخلاقی كه به شدت می تواند موجب آزار روحی و روانی فرد شود ،بپردازند. ناگفته نماند كه مقصود از حضور والدین تنها حضور فیزیكی آنها نیست،به دلیل استفاده بیش از حد نیاز از شبكه های اجتماعی ،والدین حتی زمانی كه در منزل حضور دارند نیز از توجه به فرزند خود غافل می مانند كه این امر آسیب بسیار جدی را به كودكان وارد میكند. یكی دیگر از دلایل ایجاد این آسیب بی قراری افراد جامعه است ، به طوری كه در چند سال اخیر به وفور شاهد این آسیب جدی بوده ایم ،به شكلی كه حتی شاهد بوده ایم كهآزار جنسی به قتل فرد آسب دیده نیز منجر شده است واین نشان از عدم وجود سلامت روان در برخی افراد است.
اگر والدین سعی كنند آموزش های لازم را به فرزندان خود رائه دهند و حضور بیشتری در كنار فرزندان خود داشته باشند ،می توان تا حد بسیار زیادی از بروز این آسیب ها جلوگیری به عمل آورد.

دسترسی سریع
نیم نگاه گروه سلامت روان