از ساعت به مدت

رادیو سلامت

نیم نگاه گروه سلامت روان

یار سلامت روان در نیم نگاه "رادیو سلامت"

بررسی اهمیت اجرایی شدن اصولی طرح «همتایاران سلامت‌روان» در دانشگاه‌های علوم پزشكی، در پیشگیری از بروز اختلالات روانی.

1397/03/13
|
10:44

در راستای اجرای سیاست‌های كلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری "طرح همتایاران" مبنی بر افزایش آگاهی، مسؤلیت‌پذیری، توانمندی و مشاركت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تامین، حفظ و ارتقاء سلامت با استفاده از ظرفیت نهادها و سازمان‌های فرهنگی شكل گرفت.
زمینه‌سازی و ارتقاء انگیزه روحیه و مشاركت دانشجویان و دانشگاهیان در ارتباط با حوزه سلامت روان یكی از اهداف شكل‌گیری همتایاران است .طرح همتایاران برای پیشگیری از شیوع آسیب‌های روانی و اجتماعی و كمك به ارتقاء سلامت روانی اجتماعی دانشجویان شكل گرفت. از اهداف اختصاصی می‌توان به شكل‌گیری همتایاران، فعال‌سازی رفتاری دانشجویان، تقویت برنامه‌های مشاركتی برای كاهش آسیب‌های اجتماعی، تقویت روحیه، مددرسانی و تعاون به منظور ارتقاء و بهبود زندگی دانشجویی، ترویج سالم زیستی، تلاش برای ایجاد احساس مسؤلیت جمعی، افزایش مهارتهای فردی و اجتماعی، تسهیل هویت یابی اجتماعی ازطریق تجربه‌اندوزی و ایفای نقش‌های فعال اجتماعی بین دانشجویان اشاره كرد.
از شرح وظایف همتایاران در حوزه سلامت روان می‌توان به برقراری رابطه خوب و حسنه با دانشجویانی كه نیازمند خدمات در حوزه مشاوره هستند، شناسایی دانشجویان در معرض آسیب و آسیب دیده، مشاركت در ارائه خدمات در زمینه هدایت‌های تحصیلی، آموزشی ، شغلی و توانبخشی، مشاركت در پایش وضعیت روانشناختی دانشجویان، تهیه و توزیع جزوات اطلاع‌رسانی، برگزاری كارگاه‌های آموزشی، تشكیل گروه‌های پرورش تفكر خلاق و ایده‌پردازی، فعالیتهای مرتبط با توانبخشی و مجموعه فعالیتهایی در حوزه سلامت روان اشاره كرد.

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "نیم نگاه "كاری از گروه سلامت روان در روز 13 خرداد ماه راس ساعت 12:00 به بررسی اجرایی شدن طرح همتایاران سلامت و نقش آنان در پیشگیری از اختلالات روانی می پردازد.

دسترسی سریع
نیم نگاه گروه سلامت روان