نیم نگاه (گروه بهداشت روان) شنبه ها، از ساعت 12:30 به مدت 40 دقیقه

رادیو سلامت

نیم نگاه گروه سلامت روان

یار سلامت روان در نیم نگاه "رادیو سلامت"

بررسی اهمیت اجرایی شدن اصولی طرح «همتایاران سلامت‌روان» در دانشگاه‌های علوم پزشکی، در پیشگیری از بروز اختلالات روانی.

1397/03/13
|
10:44

در راستای اجرای سیاست‌های کلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری "طرح همتایاران" مبنی بر افزایش آگاهی، مسؤلیت‌پذیری، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تامین، حفظ و ارتقاء سلامت با استفاده از ظرفیت نهادها و سازمان‌های فرهنگی شکل گرفت.
زمینه‌سازی و ارتقاء انگیزه روحیه و مشارکت دانشجویان و دانشگاهیان در ارتباط با حوزه سلامت روان یکی از اهداف شکل‌گیری همتایاران است .طرح همتایاران برای پیشگیری از شیوع آسیب‌های روانی و اجتماعی و کمک به ارتقاء سلامت روانی اجتماعی دانشجویان شکل گرفت. از اهداف اختصاصی می‌توان به شکل‌گیری همتایاران، فعال‌سازی رفتاری دانشجویان، تقویت برنامه‌های مشارکتی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، تقویت روحیه، مددرسانی و تعاون به منظور ارتقاء و بهبود زندگی دانشجویی، ترویج سالم زیستی، تلاش برای ایجاد احساس مسؤلیت جمعی، افزایش مهارتهای فردی و اجتماعی، تسهیل هویت یابی اجتماعی ازطریق تجربه‌اندوزی و ایفای نقش‌های فعال اجتماعی بین دانشجویان اشاره کرد.
از شرح وظایف همتایاران در حوزه سلامت روان می‌توان به برقراری رابطه خوب و حسنه با دانشجویانی که نیازمند خدمات در حوزه مشاوره هستند، شناسایی دانشجویان در معرض آسیب و آسیب دیده، مشارکت در ارائه خدمات در زمینه هدایت‌های تحصیلی، آموزشی ، شغلی و توانبخشی، مشارکت در پایش وضعیت روانشناختی دانشجویان، تهیه و توزیع جزوات اطلاع‌رسانی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، تشکیل گروه‌های پرورش تفکر خلاق و ایده‌پردازی، فعالیتهای مرتبط با توانبخشی و مجموعه فعالیتهایی در حوزه سلامت روان اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "نیم نگاه "کاری از گروه سلامت روان در روز 13 خرداد ماه راس ساعت 12:00 به بررسی اجرایی شدن طرح همتایاران سلامت و نقش آنان در پیشگیری از اختلالات روانی می پردازد.

دسترسی سریع
نیم نگاه گروه سلامت روان