نیم نگاه (گروه بهداشت روان) شنبه ها، از ساعت 12:30 به مدت 40 دقیقه

رادیو سلامت

نیم نگاه گروه سلامت روان

اخبار و رویدادهای منفی با سلامت ما چه می كنند؟/كاهش اندوه و افزایش شادی در جامعه

ایران از آن كشورهایی است كه خبرهای منفی زیادی دارد و اتفاقات ناگوار در آن از حوادث طبیعی تا سهوی، فراوان است و احساس ناامنی در انسان به وجود می آورد. بنابراین، باید به جای پرداختن به رویدادهای منفی كشور، طراحی شادی داشته باشیم.

1396/11/07
|
16:06

دكتر صفاری نیا، روانشناس اجتماعی در گفت و گو با برنامه« نیم نگاه » گروه بهداشت روان رادیو سلامت با بیان اینكه خبر را می توانیم به دو بخش منفی و مثبت تقسیم كنیم گفت: افراد، بیشتر به دریافت خبرهای منفی تمایل دارند؛ چون اخبار منفی برای انسان ماهیت تكاملی دارد و انسان را از آسیب دیدن و مردن حفظ می كند. مولفه ای در شناختِ انسان وجود دارد به نام گوش به زنگی؛ یعنی اینكه انسان تمایل به پیگیری اخبار و رویدادها دارد؛ اما اگر اخبار درست از طریق رسانه های رسمی مخابره نشود، این خط وجود دارد كه از كانال های مختلف و نامعتبر اخبار را كسب كند.
وی با بیان اینكه گوش به زنگی بر اساس جنسیت می تواند متفاوت باشد، ادامه داد: گوش به زنگی براساس سن و شخصیت و شوق و ... می تواند متفاوت باشد. مثلا گوش بزنگی در آقایان بیشتر است.
صفاری نیا، با بیان اینكه در انتشار خبرهای مثبت و منفی، تعادل را رعایت نمی كنیم، تاكید كرد: در رویدادهای منفی، جنبه های انسان دوستانه و ایثارگری ها پر رنگ نمی شود؛ در حال حاضر، خبرهای مثبت در كشور، كمتر اطلاع رسانی می شود و بیشتر انتقال خبرهای منفی، صورت می گیرد. اخباری كه انسان ها را ناامید می كند. ما می توانیم خبرها و رویدادهای مثبت متعددی را انعكاس دهیم و به لحاظ روانشناسی باید به رویكرد مثبت رویدادها بیشتر بپردازیم.
وی در ادامه بیان كرد: انسان ها می توانند مثبت رفتار كنند. در حال حاضر، فضای مثبت وجود ندارد و بروز ناهنجاری ها بیشتر شده است. با انعكاس ندادن خبرهای مثبت در كنار خبرهای منفی می خواهیم به درماندگی كمك كنیم كه خطاست.
ایران از آن كشورهایی است كه خبرهای منفی زیادی دارد و اتفاقات ناگوار در آن از حوادث طبیعی تا سهوی، فراوان است و احساس ناامنی در انسان به وجود می آورد. بنابراین، باید به جای پرداختن به رویدادهای منفی كشور، طراحی شادی داشته باشیم و این طراحی ممكن است هزینه های بیشتری نسبت به عزاداری داشته باشد. ما باید فضا را به سمت شاد كردن ببریم و مردم احساس شادی كنند و مراسم شاد بیشتری برگزار كنیم .
صفاری نیا با بیان اینكه اگر جامعه را به رسانه های رسمی و غیر رسمی تقسیم كنیم قطعا باید رسانه های رسمی خبرها را پوشش بدهند؛ اظهارداشت: با ترویج و تصویر نوع دوستی، گذشت و مفاهیم انسانی دیگر، باید بتوانیم از بار منفی اخبار بكاهیم؛ ولی متاسفانه چون ما از اسطوره ساختن می ترسیم این فضاها را ایجاد نمی كنیم. دولت هم باید عمل به قول هایش را اعلام و با این كار، جامعه را امیدوار كند.

دسترسی سریع
نیم نگاه گروه سلامت روان