نیم نگاه (گروه بهداشت روان) شنبه ها، از ساعت 12:30 به مدت 40 دقیقه

رادیو سلامت

نیم نگاه گروه سلامت روان

اخبار و رویدادهای منفی با سلامت ما چه می کنند؟/کاهش اندوه و افزایش شادی در جامعه

ایران از آن کشورهایی است که خبرهای منفی زیادی دارد و اتفاقات ناگوار در آن از حوادث طبیعی تا سهوی، فراوان است و احساس ناامنی در انسان به وجود می آورد. بنابراین، باید به جای پرداختن به رویدادهای منفی کشور، طراحی شادی داشته باشیم.

1396/11/07
|
16:06

دکتر صفاری نیا، روانشناس اجتماعی در گفت و گو با برنامه« نیم نگاه » گروه بهداشت روان رادیو سلامت با بیان اینکه خبر را می توانیم به دو بخش منفی و مثبت تقسیم کنیم گفت: افراد، بیشتر به دریافت خبرهای منفی تمایل دارند؛ چون اخبار منفی برای انسان ماهیت تکاملی دارد و انسان را از آسیب دیدن و مردن حفظ می کند. مولفه ای در شناختِ انسان وجود دارد به نام گوش به زنگی؛ یعنی اینکه انسان تمایل به پیگیری اخبار و رویدادها دارد؛ اما اگر اخبار درست از طریق رسانه های رسمی مخابره نشود، این خط وجود دارد که از کانال های مختلف و نامعتبر اخبار را کسب کند.
وی با بیان اینکه گوش به زنگی بر اساس جنسیت می تواند متفاوت باشد، ادامه داد: گوش به زنگی براساس سن و شخصیت و شوق و ... می تواند متفاوت باشد. مثلا گوش بزنگی در آقایان بیشتر است.
صفاری نیا، با بیان اینکه در انتشار خبرهای مثبت و منفی، تعادل را رعایت نمی کنیم، تاکید کرد: در رویدادهای منفی، جنبه های انسان دوستانه و ایثارگری ها پر رنگ نمی شود؛ در حال حاضر، خبرهای مثبت در کشور، کمتر اطلاع رسانی می شود و بیشتر انتقال خبرهای منفی، صورت می گیرد. اخباری که انسان ها را ناامید می کند. ما می توانیم خبرها و رویدادهای مثبت متعددی را انعکاس دهیم و به لحاظ روانشناسی باید به رویکرد مثبت رویدادها بیشتر بپردازیم.
وی در ادامه بیان کرد: انسان ها می توانند مثبت رفتار کنند. در حال حاضر، فضای مثبت وجود ندارد و بروز ناهنجاری ها بیشتر شده است. با انعکاس ندادن خبرهای مثبت در کنار خبرهای منفی می خواهیم به درماندگی کمک کنیم که خطاست.
ایران از آن کشورهایی است که خبرهای منفی زیادی دارد و اتفاقات ناگوار در آن از حوادث طبیعی تا سهوی، فراوان است و احساس ناامنی در انسان به وجود می آورد. بنابراین، باید به جای پرداختن به رویدادهای منفی کشور، طراحی شادی داشته باشیم و این طراحی ممکن است هزینه های بیشتری نسبت به عزاداری داشته باشد. ما باید فضا را به سمت شاد کردن ببریم و مردم احساس شادی کنند و مراسم شاد بیشتری برگزار کنیم .
صفاری نیا با بیان اینکه اگر جامعه را به رسانه های رسمی و غیر رسمی تقسیم کنیم قطعا باید رسانه های رسمی خبرها را پوشش بدهند؛ اظهارداشت: با ترویج و تصویر نوع دوستی، گذشت و مفاهیم انسانی دیگر، باید بتوانیم از بار منفی اخبار بکاهیم؛ ولی متاسفانه چون ما از اسطوره ساختن می ترسیم این فضاها را ایجاد نمی کنیم. دولت هم باید عمل به قول هایش را اعلام و با این کار، جامعه را امیدوار کند.

دسترسی سریع
نیم نگاه گروه سلامت روان