نیم نگاه (گروه بهداشت روان) شنبه ها، از ساعت 12:30 به مدت 40 دقیقه

رادیو سلامت

نیم نگاه گروه سلامت روان

دلایل روانشناختی خودكشی در مناطق زلزله زده و راه های كنترل آن

20 آذر ماه 96 ساعت 17:39 دقیقه، اتفاقی در كشور افتاد كه در آن، زمین زیر پای شهروندان سر پل ذهاب و دل همه ایرانیان فرو ریخت. . حوادث و بلایای طبیعی، حوادث خاصند و تبعات خاصی در پی دارند.

1396/10/11
|
13:50

زمان وقوع زلزله، همه با پدیده هایی روبرو می شویم كه تا به حال ندیده ایم. جدا از خسارت های مالی؛ افراد، اعضای خانواده ی خود و حتی موقیعت اجتماعی شان را از دست می دهند. این پیامدها صدمات روحی فراوانی بر زلزله زدگان وارد می كند.
دكتر مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی كشور در گفت و گو با برنامه «نیم نگاه» شبكه رادیویی سلامت در خصوص آسیب های روانی پس از زلزله و راهكارهای مقابله با آن افزود: فجایع پس از زلزله، مثل از دست دادن عزیزان، خانواده، شغل و.... استرس هایی برای زلزله زدگان به وجود می آورد. از این رو، در همان ساعات نخست، همزمان با خدمات اسكان اولیه و خدمات پزشكی باید خدمات روانشناختی نیز به مردم داده شود. مانند بعضی كشورها، افرادی كه دچار اختلال اضطرابی یا افسردگی می شوند بعد از زلزله باید درمان شوند و به آن ها خدمات روانشناختی ارائه شود.
وی در ادامه بیان كرد: در بسیاری از مطالعات، دیده شده است كه در یكی دو ماه پس از زلزله معمولا حتی در آقایان میزان خودكشی كاهش پیدا می كند. به دلیل اینكه افراد، بیشتر همدل می شوند و هدفی پیدا می كنند تا به یكدیگر كمك كنند. در حقیقت میزان خودكشی كاهش پیدا می كند؛ اما بعد از دو سه ماه ممكن است نیاز به درمان های روانشناختی، بیشتر شود. چون اگر برای افراد آسیب دیده از همان ابتدای حادثه، اقدامات روان درمانی لازم صورت نگیرد ممكن است عوارضش تا چندسال ادامه پیدا كند.
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی كشور در ادامه تاكید كرد: در حال حاضر، حدود ٥٤ تیم از گروه روانشناسان و تیم محب در مناطق زلزله زده كرمانشاه مستقرند و دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه نیز ٤٠ تیم در این منطقه مستقر كرده است.
وی با بیان اینكه باید به گروه كودكان توجه خاصی شود، افزود: حمایت از كودكان در برنامه سازمان بهزیستی قرار دارد. كمك رسانانی مانند مددكارها و روانشناسان نیز ممكن است در مواجهه با مسائل و مشكلات سخت، دچار مشكلات روحی شوند كه به آن ها نیز باید در این شرایط دشوار، توجه شود.
فرید ادامه داد: كاری كه می شود در سازمان بهزیستی برای گروه های اعزامی انجام داد، این است كه هر ١٠ تا ١٥ روز نیروهای جدید، جایگزین نیروهای پیشین شوند تا استراحتی صورت گیرد و اینگونه، افراد موثرتر در آنجا حضور پیدا كنند.
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی كشور با بیان اینكه خط ١٤٨٠ سازمان بهزیستی كشور فعال است، اظهارداشت: خط ١٢٣ اورژانس اجتماعی نیز فعال است و هر فردی مشكلی دارد یا كسی را می شناسد كه دچار مشكل شده است می تواند با این خطوط تماس بگیرد تا مشكل بررسی و رفع گردد.

دسترسی سریع
نیم نگاه گروه سلامت روان