حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

اهمیت صمیمیت عاطفی زوجین

برقراری رابطه جنسی میان زوجین از اهمیت خاصی برخوردار است و اگر آن ها این امر را ترك كنند آسیب های زیادی به رابطه زناشویی خود وارد كرده اند برقراری این نوع رابطه نشان دهنده صمیمیت زیاد این دو به یكدیگر است.

1397/08/28
|
09:29

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، خانم دكتر سمیه شاه مرادی ، روانشناس و مشاور خانواده در گفتگو با برنامه "حریم آرامش" در مورد موضوع اهمیت صمیمیت عاطفی زوجین گفت:
صمیمیت در لغت به معنای یگانگی یكرنگی یكدلی است .
در جوامع امروز زندگی انسان ها در تمامی ابعاد دستخوش تغییرات سریع و شگرفی شده است. ازدواج و زندگی زناشویی نیز از این قاعده مستثنی نیست. هرچند ازدواج به عنوان نهادی جهانی باقی مانده است، ولی اهداف و انتظارات و نحوه شكل گیری آن بر اثر تغییرات مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در طول زمان تغییر كرده است. در گذشته، همسران به وسیله والدین انتخاب می شدند و ازدواج قرارداد بین خانواده ها بود.
یكی از راه های بالا بردن میزان صمیمیت میان زوجین ،برقراری رابطه جنسی زوجین با یكدیگر راهی است تا عشق و علاقه خود را به یكدیگر بیشتر از همیشه نشان دهند و نهایت لذت با هم بودن را تجربه كنند. از این رو، طبیعی است كه فقدان این رابطه در زندگی زناشویی می‌تواند مخاطرات متعددی به همراه داشته باشد. مگر اینكه زوجین هیچ‌كدام علاقه‌ای به این كار نداشته باشند و یا از فقدان رابطه رضایت كامل را داشته باشند.
اگرچه برخی از زوجین بدون داشتن رابطه جنسی یا با حداقل رابطه جنسی برای مدت‌های طولانی با هم زندگی كرده‌اند، ولی با این حال باید این حقیقت را پذیرفت كه همیشه نوعی فقدان رضایت از زندگی زناشویی برای این افراد وجود خواهد شد و این مساله با افزایش حساسیت در روابط بین‌فردی همراه شده و زوجین ممكن است نسبت به مسائل مختلف واكنش‌های نامناسبی نشان دهند و مشكلات متعددی در روابط عاطفی و بین‌فردی‌شان ایجاد شود.
بسیاری از مشكلات و تعارضات زناشویی زوجین ریشه در مشكلات جنسی آنها دارد كه البته به شكل‌های مختلف خود را نشان می‌دهد. معمولا زمانی كه زوجین با شكایت‌های متعدد در زمینه‌های مختلف به متخصصین مراجعه می‌كنند، بعد از بررسی‌های صورت گرفته مشخص می‌شود، مشكلات جنسی زوجین به عنوان مهم‌ترین مشكل در بروز دیگر مشكلات دامن زده است. بنابراین شاید بتوان گفت كه اگرچه صرف داشتن رابطه جنسی برای زندگی زناشویی موفق كافی نیست و هرچند ممكن است زوجین در این خصوص مشكلاتی چندانی را با هم تجربه نكنند اما با این حال رضایت كامل از زندگی اتفاق نمی‌افتد و آنها به‌نوعی عدم رضایت از زندگی مشترك را به‌خصوص در مواقعی كه درخصوص دیگر مسائل به مشكل برمی‌خورند، احساس خواهند كرد.
لازمه‌ی صمیمیت جنسی، نیاز به ارتباط و در میان گذاشتن احساس‌ها، آرزوها و هوس‌هایی است كه ماهیت جنسی و جسمی دارند. هدف صمیمیت جنسی ارضاء تمایلات جنسی است از طریق فعالیت‌های جنسی مانند تماشای فیلم‌های عاشقانه تا خواندن مطالب عاشقانه با همسر كه این كارها مقدمه برانگیختگی جنسی هستند.
فعالیت‌هایی مانند آمیزش جنسی، لمس كردن و در آغوش گرفتن و لذت و رضایت جنسی جزء صمیمت جنسی هستند.

دسترسی سریع
حریم آرامش