صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

خانواده در سراسر دنیا از اهمیت زیادی برخوردار است که در کشور ما، ایران، به دلالیل فرهنگی و دینی این اهمیت دوچندان می شود.

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت خانم دکتر سمیه شاه مرادی ،دکترای مشاور خانواده و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با برنامه حریم آرامش در مورد موضوع اهمیت شناخت مهارت های ارتباط عاطفی در زوجین گفت: مشکلات و تعارض‌های حل نشده، اغلب باعث تقابل منفی در روابط زناشویی و بروز احساسات و نگرش‌های منفی در همسران می‌شود. بنابراین، یادگیری مهارت‌های حل مسأله و حل تعارض، پیامدهای منفی اختلاف سلیقه و اختلاف نظر را کاهش می‌دهد. لازمه‌ی تبحر همسران در مهارت حل تعارض، کسب مهارت‌های شناختی، ارتباطی و رفتاری است. این مهارت‌ها علاوه بر کاهش زمینه‌های تعارض، به مدیریت و حل تعارض نیز کمک می‌کنند.
وی در ادامه افزود: مهارت‌های رفتاری یعنی انجام رفتارهایی که موجب ایجاد احساس خوشایند و هیجان مثبت در همسر می‌شود. این مهارت‌ها، منجر به مبادله‌ی رفتارهای مثبت و کاهش رفتارهای منفی طرف مقابل می‌شود. افزایش تبادلات رفتاری مثبت، نیازهای عاطفی- روانی همسران را ارضا می‌کند و باعث ایجاد احساس مثبت در آن‌ها نسبت به یکدیگر می‌شود.
درگیر شدن با مشکلات زندگی و نیز کم‌اهمیت پنداشتن لزوم کسب مهارت‌های رفتاری، از عواملی است که به کاهش تقویت کننده‌های رفتاری کمک می‌کنند. از سوی دیگر، بروز تعارضات و حل نکردن آن‌ها، باعث افزایش دل‌خوری و احساسات منفی و در نتیجه عدم تمایل به انجام رفتارهای خوشایند می‌شود.
رفتارهای خوشایند طیف گسترده‌ای دارد از قبیل: انجام خدمتی به همسر، دادن هدیه، رفتار یا گفتار مثبت غیرمنتظره و... غیره . تجهیز زوجین به مهارت‌های رفتاری در وهله‌ی اول نیازمند شناخت جنس مخالف و در مرحله‌ی بعد نیازمند شناخت روحیات و خواسته‌های همسر است. مهارت‌های رفتاری نظیر تهیه‌ی غذای مطبوع برای همسر، هدیه دادن، تقدیم گل، نوشتن پیام‌های مثبت و عاشقانه و... غیره شاید در ظاهر امر از امور پیش پا افتاده محسوب شود؛ ولی آثار تربیتی ویژه‌ای دارد. برای مثال در روایات تأثیر هدیه در کینه‌زدایی مورد توجه قرار گرفته است. هرگاه فردی کینه‌ی همسرش را در دل داشته باشد، امید به سازگاری آن‌ها و ایجاد آرامش در محیط خانواده از بین می‌رود، چه بسا تقدیم هدیه، آن‌چنان معجزه کند که کینه‌ی دیرینه از رابطه رخت بربندد. چنان‌چه رسول مکرم اسلام می‌فرماید: «به یک‌دیگر هدیه دهید تا زمینه‌ساز محبت شما به هم شود. همانا هدیه کینه‌ها را از بین می‌برد»
مهارت‌های رفتاری به تقویت ارتباط عاطفی همسران می‌انجامد و سازگاری میان زوجین را افزایش می‌دهد. عدم آگاهی همسران به مهارت‌های رفتاری، به سبک زندگی آن‌ها مربوط است. به نظر می‌رسد در جامعه‌ی ما، رفتارهای لذت‌بخش روزانه‌ی همسران نسبت به یک‌دیگر، جزء عادات تربیتی در رفتار نیست و حتی نگرش‌ها و تعبیرهای منفی (مثل لوس‌بازی یا بچه‌بازی) نیز در مورد این رفتارها وجود دارد. در تبیین این موضوع، عدم شناخت دقیق همسران از یک‌دیگر و تفاوت‌های فردی در تقویت و تنبیه را نباید نادیده گرفت. بسیاری از همسران، نسبت به آنچه برای طرف مقابل تقویت یا تنبیه است، آگاهی ندارند. شاید علت این است که صراحت در بیان خواسته‌ها و انتظارات از همسر، در این ‌فرهنگ‌ها پسندیده نیست و زوجین هم‌چنان به توقع ذهن‌خوانی ادامه می‌دهند.
تجهیز همسران به مهارت‌های ازدواج، با مطالعه‌ی کتب علمی، دینی و روان‌شناسی تا حدود زیادی ممکن می‌شود؛ اما از مسئولیت مسئولان و نهادهای فرهنگی در زمینه‌ی آموزش مهارت‌های ازدواج به زوجین و به‌ویژه جوانان در سن ازدواج، نمی‌کاهد.

مرتبط با این خبر

  • اهمیت صمیمیت عاطفی زوجین

  • اختلال در عملکرد جنسی

  • جدایی جنسی زوجین در "حریم آرامش"

  • جدایی جنسی زوجین

  • رفتار شناسی جنسی در زنان

  • اهمیت ابراز عواطف بین زوجین در "حریم آرامش"

  • تقسیم وظایف در خانه و حفظ زندگی مشترک

  • اهمیت شناخت عواطف و احساسات زوجین از یکدیگر

  • تاثیر داروهای نیروزا بر سلامت جنسی مردان

  • تاثیرات منفی استفاده از روان گردان ها بر سلامت جنسی مردان