صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

برنامه حریم آرامش در جدیدترین قسمت این برنامه به موضوع تاثیر اختلالات ساختاری بدن بر عملکرد جنسی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت دکتر صفری نژاد،اورولوژیست در گفتگو با برنامه حریم آرامش در مورد موضوع تاثیر اختلالات ساختار بدن بر عملکرد جنسی مردان گفت: منظور از اختلالات ساختاری ،اختلالاتی است که به صورت اکتسابی و انتسابی است ،منظور از موارد اکتسابی موارد نقص عضو و یا قطع عضوی است که بر اثر جراحت و یا تصادف و یا اتفاق دیگری پیش می آید،به این مشکلات ،اختلالات ساختاری و یا آناتومیک در بدن گفته می شود. این اختلالات می تواند تمامی قسمت های بدن را درگیر کند که برای درمان این مشکلات می بایست به علل زمینه ای ایجاد این اختلالات توجه کرد.
آسیب نخاعی یکی از انواع اختلالات جنسی محسوب می شود و می توان گفت اثراتی بر فعالیت جنسی دارد. این اثرات شامل اثر بر نحوه تفکر در مورد جنسیت و همچنین انجام اعمال جنسی است. ممکن است در مرحله ابتدائی اطلاعات مربوط به مسائل جنسی برای فرد اهمیت نداشته باشد زیرا فرد با مشکلات دیگری درگیر است اما پس از گذشت مدتی سوالاتی پیرامون چگونگی انجام اعمال جنسی، پیشگیری از بچه دار شدن، اختلالات نعوظ و چگونگی بچه دار شدن برای فرد مطرح میگردد. مطالب مطرح شده دراینجا به این مسایل بطور کلی میپردازد و برای کسب اطلاعات بیشتر فرد آسیب نخاعی باید سئوالات خود را از پزشک بپرسد.
هرفرد پس از آسیب نخاع برخورد خاصی با مسایل جنسی دارد. برخی از افراد تا مدتها به آن فکر نمیکنند و برای بعضی اولین مسئلهای که به ذهن خطور میکند چگونگی ادامه فعالیت جنسی است. برای اینکه مشخص شود کدام قسمت سالم است و کدام قسمت درگیر شده است فرد باید نسبت به وضعیت بدن خویش آگاهی یابد و با وضعیت جدید آشنا شود. آسیب نخاع نیاز فرد به داشتن فعالیت جنسی ویا فرد دیگر را تحت تاثیر قرار نمیدهد و پس از آسیب نخاع هنوز بسیاری از راههای تماس جنسی مثل بوسیدن، لمس کردن، بوئیدن، و تصور کردن وجود دارد. باید توجه کرد که مهمترین اندام جنسی در انسان مغز است و مغز است که لذت را احساس میکند. تغییرات ایجاد شده پس از آسیب نخاع بر فعالیت جنسی اثر می گذارند.

در زنان و مردان آسیب نخاعی نیاز به حفظ سلامت جنسی مانند سایر افراد وجود دارد. از جمله کارها نیاز به انجام پاپ اسمیر بطورسالیانه، انجام معاینه ماهانه سینهها توسط خود شخص و گرفتن عکس ماموگرافی در زمان مقتضی است در مردان نکات مورد اهمیت شامل معاینه بیضه ها توسط خود فرد از لحاظ وجود برجستگی و یا توده و همچنین معاینات دورهای پروستات است.

مرتبط با این خبر

  • اهمیت صمیمیت عاطفی زوجین

  • اختلال در عملکرد جنسی

  • جدایی جنسی زوجین در "حریم آرامش"

  • جدایی جنسی زوجین

  • رفتار شناسی جنسی در زنان

  • اهمیت ابراز عواطف بین زوجین در "حریم آرامش"

  • تقسیم وظایف در خانه و حفظ زندگی مشترک

  • اهمیت شناخت عواطف و احساسات زوجین از یکدیگر

  • اهمیت شناخت مهارت های ارتباط عاطفی در زوجین

  • تاثیر داروهای نیروزا بر سلامت جنسی مردان