صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

سکته مغزی یکی از علل اصلی ناتوانی جسمی در جهان است وبیماریهای روانی نیز هر ساله ده ها میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.

سکتة مغزی سومین علت مرگ می باشد و 5/5 میلیون نفر در دنیا مبتلا به آن هستند. هر قدر سن امید به زندگی بالاتر می رود، میزان بروز سکتة مغزی نیز افزایش می یابد. پس از سکتة مغزی، عملکرد جنسی، فعالیت جنسی و میزان رضایت از روابط زناشویی، دستخوش تغییرات عمده می شود. علت اختلال جنسی پس از سکتة مغزی مجموعه ای از عوامل جسمی و روانی می باشند.
معمولاً افرادیکه دچار سکتة مغزی می شوند، یک عده علل زمینه ای، مانند فشارخون، دیابت، و بیماری قلبی- عروقی، دارند و ممکن است قبل از سکتة مغزی، داروهای متعددی نیز مصرف نمایند. وجود بیماریهای زمینه ای منجر به سکتة مغزی و استفاده از برخی از داروها، از عوامل مستعد کنندة بروز اختلال جنسی هستند، بنابراین درصد مهمی از افراد مبتلا به سکتة مغزی، از قبل دارای درجاتی از اختلالات جنسیخواهند بود، که عوارض ناشی از سکتة مغزی، مزید بر علت شده و مشکلات عملکرد جنسی بیمار را بیشتر و شدیدتر می نمایند.
حدود 48 درصد مردانی که دچار سکتة مغزی می شوند، دارای درجاتی از اختلال در نعوظ می باشند، که در یک سوم آنها، اختلال نعوظ شدید است. تمایلات جنسی این افراد تقریباً طبیعی است، ولی چون توانایی جنسی آنها مختل شده است، بنابراین از نظر روحی خیلی تحت فشار قرار می گیرند.

باورهای بی‌پایه بسیاری در مورد فعالیت جنسی پس از حمله قلبی یا سکته مغزی بر سر زبان‌هاست. یکی از شایع‌ترین باورها این است که تجدید فعالیت جنسی در این بیماران به حمله قلبی،‌ سکته مغزی یا مرگ ناگهانی می‌انجامداین باور کاملا بی‌اساس است. دلیلی وجود ندارد که بازماندگان از حمله قلبی یا سکته مغزی نتوانند فعالیت جنسی معمول‌شان را به محض کسب آمادگی جسمی از سر گیرند. اگر در این مورد نگرانی دارید،‌ با پزشکتان صحبت کنید.
ترس در مورد کارکرد جنسی و افسردگی این بیماران ممکن است تمایل یا توانایی جنسی آنها را کاهش دهد. بیماران قلبی یا بازماندگان از سکته مغزی ممکن است پس از دوره بهبودی احساس افسردگی کنند اما این افسردگی، طبیعی است ‌و در 85 درصد موارد در طول 3 ماه برطرف می‌شود. این افسردگی ممکن است مشکلات جنسیقبلی زوجین را تشدید کند. شما و همسرتان می‌توانید به چند طریق پس از دوره بیماری آماده فعالیت جنسی شوید؛ اول اینکه می‌توانید وضعیت جسمی و بهداشت شخصی‌تان‌ را بهبود ببخشید و دوم اینکه نسبت به عواطف‌تان تحمل بیشتری به خرج دهید. البته نوسان‌های خلقی در دوره پس از بیماری شایع هستند.
برای احیای رابطه جنسی‌تان پس از سکته قلبی باید زمانی را انتخاب کنید که استراحت کرده‌اید، ‌آرامش دارید و عاری از استرس‌های روزانه هستید و پس از خوردن یک وعده غذای کامل باید 1 تا 3 ساعت به بدنتان وقت بدهید تا غذا خوب هضم شود. بهتر است محیطی آشنا و آرام‌بخش را انتخاب کنید که عاری از عوامل مزاحم باشد و در صورتی که دکترتان تجویز کرده،‌ داروهای تقویت توانایی جنسی را پیش از رابطه جنسی‌تان مصرف کنید. اما پس از سکته مغزی و فلجی ناشی از آن ممکن است به‌طور کلی احساسات‌تان نسبت به بدنتان تغییر کند. در این صورت، پزشکان توصیه می‌کنند که حین رابطه جنسی، برای آن نیمه از بدنتان که دچار فلج شده، با بالش تکیه‌گاه درست کنید.


به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "حریم آرامش" کاری از گروه بهداشت و تندرستی به تهیه کنندگی سیما غفاری و با اجرای لیلا علوی 31 خرداد ماه در ساعت 23:20 با حضور دکتر صفری نژاد(متخصصا ورولوژی) به موضوع تأثیر سکته مغزی بر سلامت جنسی و توصیه های مربوط به آن می پردازد.

مرتبط با این خبر

  • اهمیت صمیمیت عاطفی زوجین

  • اختلال در عملکرد جنسی

  • جدایی جنسی زوجین در "حریم آرامش"

  • جدایی جنسی زوجین

  • رفتار شناسی جنسی در زنان

  • اهمیت ابراز عواطف بین زوجین در "حریم آرامش"

  • تقسیم وظایف در خانه و حفظ زندگی مشترک

  • اهمیت شناخت عواطف و احساسات زوجین از یکدیگر

  • اهمیت شناخت مهارت های ارتباط عاطفی در زوجین

  • تاثیر داروهای نیروزا بر سلامت جنسی مردان