حریم آرامش پنجشنبه ها از ساعت 22:15 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

آیا ازدواج برای سلامتی مفید است؟

مطالعات متعدد نشان می دهند ازدواج در افزایش طول عمر، سلامت جسم و روح و همین‌طور مقابله با بیماری ها موثر است.

1402/04/04
|
09:12

علاوه بر این كه در دیدگاه اعتقادی مسلمانان ازدواج توصیه شده است؛ فوایدی برای سلامت روح و جسم نیز دارد.

ازدواج و فرزندآوری به قدرت و پیشرفت یك كشور نیز كمك خواهد كرد.

حال با بررسی چند مطالعه به این موضوع خواهیم پرداخت كه آیا ازدواج، صرفا برای سلامتی جسم هم مفید است؟ و این مزایا برای سلامتی شامل چه مواردی می‌شوند؟

با استناد به تحقیق‌های علمی ازدواج به سادگی می‌تواند برای قلب، استخوان و سایر اندام‌های بدن مفید باشد.

به گفته محققان طول عمر متاهل‌ها از افراد مجرد هم‌سن خود بیشتر است و از خطرات جدی تا حد زیادی در امان هستند.

مطالعه‌ای در سال 2013 در مركز پزشكی دانشگاه دوك دورهام نشان داده است كه از بین افراد میانسال، 50 درصد آن‌هایی كه متاهل هستند و رابطه پایدار دارند، شانس بیشتری برای داشتن عمر طولانی نسبت به مجرد‌های هم‌سن خود دارند.

مطالعه دیگری كه در دانشگاه شیكاگو و دانشگاهی در اوانستون انجام شده است، نشان داد كه وقتی شرایط پراسترس و پرفشار است، افزایش هورمون استرس (كورتیزول) در مجرد‌ها بیشتر از متاهل‌ها است.

میزان بالای استرس، بستری برای ابتلا به بیماری‌های مختلفی چون ضعف سیستم ایمنی بدن و مشكلات گوارشی را فراهم می‌كند.

محققان بر این باورند كه ازدواج هورمون‌های استرس را كاهش می‌دهد؛ در نتیجه افراد با سلامت و قدرت ذهنی كافی می‌توانند با مشكلات رو به رو شوند.

نتیجه مطالعه‌ای كه در مجله پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق منتشر شد، نشان می‌دهد احتمال بروز حملات قلبی كشنده در متاهلین بسیار كمتر است.

پیش بینی می‌شود كه متاهل‌ها در صورت ابتلا به عوارض قلبی شرایط بهتری را تجربه كنند.

به گفته محققان دانشگاه كالیفرنیا، ازدواج برای سلامت پوست و استخوان هم مفید است.

ازدواج به بهبود تراكم استخوان كمك كرده و خطر افزایش میزان پوكی استخوان را كاهش می‌دهد.

گزارش‌هایی نشان می‌دهند كه استرس رابطه مستقیمی با پوكی استخوان دارد؛ بنابراین داشتن یك همسر حامی در كاهش میزان استرس و احتمال ابتلا به پوكی استخوان موثر است.

طبق نتایج یك مطالعه در دانشگاه نیوجرسی، افرادی كه متاهل هستند و تحت عمل جراحی قلب قرار می‌گیرند؛ 3 برابر بیشتر از مجرد‌ها، بیش از 3 ماه زنده می‌مانند.

دكتر جف بال، مدیر اجرایی مركز درمانی در غرب لس آنجلس گفته است: اگر از لحاظ عاطفی به كسی وابستگی دارید، پس انگیزه‌ای برای زندگی دارید.

محققان دانشگاه‌های هیوستون و فیلادلفیا بیش از یك میلیون نفر را در طول 20 سال بررسی كردند و مشخص شد كه احتمال فوت مردان و بانوانی كه از همسر خود جدا شده اند، در اثر خطرات غیر قابل پیش بینی شبیه به آتش سوزی، مسمومیت، استنشاق دود و ... 2 برابر بیشتر است.

دانشمندان می‌گویند ازدواج با ایجاد یك رابطه پیوسته نزدیك، طرفین را از خطرات اورژانسی حفظ می‌كند.

دكتر سالتز، استاد روانپزشكی در بیمارستان پروتستان نیویورك و مدرسه پزشكی كرونل ویل گفته است: اولین علامت افسردگی، از دست دادن خودادراكی و خودباوری است. همسرتان می‌تواند به تشخیص و جلوگیری از افسردگی در شما كمك كند.

طبق نتایج تحقیقی كه در مجله انكولوژی در سال 2013 منتشر شد، دانشمندان متوجه شدند افرادی كه متاهل و مبتلا به سرطان‌های بسیار خطرناك بودند، 20 درصد بیشتر از دیگران شانس مقابله با آن را داشتند و حتی نتایج حاصل از برخی انواع شیمی درمانی نیز موفقیت آمیزتر بود.

آن‌ها معتقدند داشتن یك رابطه پایدار به تشخیص زودهنگام سرطان و شكست دادنش كمك می‌كند.

دكتر پراكاش، استاد علوم رفتاری مركز پزشكی دانشگاه دوك گفته است: همسران می‌توانند رفتار‌های بهداشتی مناسب مانند استفاده به موقع و درست از دارو‌ها و یا مصرف كمتر دخانیات را در دیگری تقویت كنند.

در یك مطالعه 2000 خانم و آقای میانسال در فنلاند در طول 20 سال تحت نظر بودند.

نتایج حاصل نشان دادند افرادی كه با همسر خود زندگی می‌كنند، 50 درصد بیشتر از مجرد‌ها از ابتلا به جنون مصون هستند.

دانشمندان در دانشگاه میسوری در كلمبیا نیز متوجه شدند متاهل‌هایی كه احساس خوشبختی می‌كنند، كمتر به دیابت نوع 2، بیماری‌های قلبی و اسكلتی – عضلانی نسبت به مجردان مبتلا می شوند.

دكتر الیزابت لمباردو، نویسنده و محقق گفته است: هر عاملی كه استرس را افزایش دهد؛ مانند انتقاد‌های بیش از حد، خشم و كینه توزی، تاثیر بدی روی بدن می‌گذارد. بنابراین كلید رهایی از بسیاری بیماری‌های مزمن، ازدواج سالم است.

دسترسی سریع
حریم آرامش