حریم آرامش پنجشنبه ها از ساعت 22:15 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

سبك زندگی سالم و جوانی جمعیت

یك متخصص طب ایرانی، بر اهمیت رعایت سبك زندگی سالم و ارتباط آن با درمان ناباروری تاكید كرد.

1402/03/01
|
09:56

الهام اختری، با بیان اینكه پایه و اساس طب ایرانی بر اصلاح سبك زندگی بنا شده است و توصیه‌هایی در جهت ارتقای سلامت زوجین قبل از بارداری دارد، گفت: دستورات حفظ سلامتی از دیدگاه طب ایرانی دارای 6 بخش عمده است و آنچه در زندگی امروز تا حدود زیادی قابل مدیریت است؛ نحوه‏ خوردن و آشامیدن افراد، ورزش روزانه و خواب است.

وی افزود: امروزه مبحث آب و هوا آن‏چنان پیچیده شده است كه به نظر می‌رسد تا حدود زیادی مدیریت آن از دست زوجی كه قصد بارداری دارند، خارج شده است. به طور كلی زوجین باید توجه ویژه ای به دستورات سبك زندگی سالم داشته باشند كه در كاهش شیوع ناباروری بسیار مؤثر است.

این متخصص طب ایرانی، با اشاره به اینكه خواب یكی از اساسی‌‏ترین مباحث برای زوجین جهت حفظ قدرت باروری در سنین جوانی است، تصریح كرد: شب بیداری از جمله مشكلاتی است كه فرد را دچار ضعف اعضای اصلی، كاهش حافظه، چاقی شكمی، بدی رنگ و رو و… می‏‌نماید. عادت به بیداری تا نیمه‏‌ی شب و سپس خوابیدن تا نزدیك ظهر دردسرساز می‏‌شود و افراد را در درازمدت از دایره صحت خارج می‌كند. توصیه اكید به خانواده‏‌ها رعایت خواب خوب در ساعت مناسب در سال‏‌های كودكی و نوجوانی و جوانی است.

اختری در ادامه با بیان بایدها و نبایدهایی درباره عادات غذایی و مضرات افزایش وزن بیان كرد: سبك خوردن و سبك نوشیدن آن‏چنان با ادامه‏ سلامتی افراد گره خورده است كه از جمله مهم‌ترین اركان حفظ سلامتی نحوه‌‏ی خوردن و آشامیدن است.

وی تصریح كرد: در طب سنتی درهم خوری و روی هم خوردن بسیار نهی شده است و از عوامل مهم ضعف اعضای اصلی بدن برشمرده شده است. ساده‌‏ترین و مشخص‌‏ترین عارضه‏‌ی این نوع خوردن چاقی است! و چاقی از عوامل شایع ضعف اسپرم و تخمك در زوج است. زوج چاق در معرض ناباروری هستند و چاقی ارتباط تنگاتنگی با افزایش شیوع ناباروری دارد.

این متخصص طب ایرانی با اشاره به چاقی تدریجی برخی زوجین پس از ازدواج، بیان كرد؛ باید نسبت به عوارض این افزایش وزن هوشیار بود. بیمارانی كه به درمانگاه طب سنتی با شكایت ناباروری مراجعه می‏‌كنند و مثلاً عنوان می‏‌شود كه 10 سال، 3 سال، 7 سال است در حال درمان هستند و اضافه وزن قابل توجهی نیز دارند؛ اولین موردی كه به ذهن پزشك می‏‌رسد این جمله است كه در این سال‌ها چرا برای اضافه وزن خود كاری نكرده‌‏اند.

اختری ركن دیگر حفظ قدرت باروری را ورزش عنوان كرد و افزود: زوجی كه پرخوری نمی‏‌كنند، در ساعات مشخصی از روز و هفته به پیاده‌‏روی، بازی‏‌های دو نفره یا چند نفره مثل بدمینتون و والیبال می‏‌پردازند و كوه‏پیمایی می‌‏كنند از گزند آفات باروری در امان خواهند بود.

وی با تاكید بر اهمیت پیشگیری در طب ایرانی عنوان كرد: حواس‏مان باشد كه اصول حفظ سلامتی از نگاه طب سنتی ایرانی همین چیزهایی است كه هر لحظه با آن‌ها سروكار داریم و آنچنان به ما نزدیك هستند و در تار و پود زندگی ما سرشته شده‏‌اند كه یادمان می‏‌رود و غافل می‌مانیم كه تأثیر این موارد در طب پیشگیری آن چنان ارزشمند است كه در دفتر كار هیچ پزشكی و در قفسه‏‌های هیچ داروخانه‏‌ای پیدایشان نخواهیم كرد.

دسترسی سریع
حریم آرامش