حریم آرامش پنجشنبه ها از ساعت 22:15 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

شناسایی فاكتور پرخطر احتمالی سرطان سینه

یك مطالعه جدید از یك عامل خطر احتمالی برای سرطان سینه پرده برداشته است كه می تواند به پزشكان با دقت بیشتری برای تشخیص این بیماری كمك كند.

1402/02/13
|
11:15

در حالی كه مشخص است زنان دارای بافت سینه متراكم با خطر بیشتر ابتلاء به سرطان سینه روبرو هستند و تراكم پستان با افزایش سن كاهش می‌یابد، حال محققان شواهدی از خطر ابتلاء به سرطان سینه با كاهش تراكم پستان به طور ناموزون پیدا كرده اند.

از جمله این یافته‌ها این بود كه وقتی یك پستان كاهش آهسته تری در تراكم داشته باشد، احتمال سرطان در آن سینه به مراتب بیشتر است.

«شو جیانگ»، نویسنده مطالعه از دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، گفت: «من امیدوارم كه بتوان این كار را در اسرع وقت به استفاده بالینی رساند. می‌توان دستورالعمل‌های مختلف برای ریسك را برای نظارت بر كسانی كه كاهش بسیار كُندتری در تراكم بافت دارند، تنظیم كرد.»

این مطالعه شامل حدود 10 هزار زن در طول 10 سال پیگیری بود. زنان در شروع مطالعه سرطان نداشتند، اما 289 زن تا پایان مطالعه به سرطان مبتلا شدند. محققان آنها را با 658 زن مشابه كه دچار سرطان سینه نشده بودند مقایسه كردند.

زنانی كه در طول مطالعه به سرطان مبتلا شدند، در شروع مطالعه، تراكم پستان بالاتری داشتند.

این كشف می‌تواند یك ابزار جدید برای تشخیص باشد و این امكان را فراهم می‌كند تا پس از شروع ماموگرافی، تراكم پستان را در زمان‌های مختلف ارزیابی كند.

جیانگ خاطرنشان كرد: «خطر ابتلاء به سرطان پستان می‌تواند هر بار كه ماموگرافی جدید انجام می‌شود، به روز شود.»

دسترسی سریع
حریم آرامش