حریم آرامش پنجشنبه ها از ساعت 22:15 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

نشانه‌های ارتباط سالم

ما در رفاقت با دوست‌ها، اطرافیان، همسر و خانواده همیشه باید استاندارهای لازم را رعایت كنیم تا یك ارتباط سالم داشته باشیم؛ اما ویژگی‌های این ارتباط سالم چه چیزهایی است؟ در برنامه حریم آرامش رادیو سلامت به این موضوع پرداخته شد.

1401/08/15
|
10:09

1. وجود نسبت پنج به یك در رابطه
یك رابطه سالم رابطه ای است كه در آن نسبت پنج به یك رعایت شود. طبق این قانون، زن و شوهرهای خوشبختی كه كنار هم می مانند برای هر لحظه سخت پنج لحظه خوب را تجربه میكنند. بنابراین یك روز معمولی خود را درنظر بگیرید. ممكن است چند اختلاف نظر یا بحث وجود داشته باشد. اما آیا اكثر اوقات شما با هم، لحظاتی شاد و آرام است؟ اگر چنین است، این یك نشانه عالی است كه شما در یك رابطه با ثبات قرار دارید.

2. در هنگام رابطه جنسی احساس رضایت می كنید
یكی از نشانه های زندگی با دوام و پایدار این است كه از برقراری رابطه جنسی با همسرتان احساس رضایت داشته باشید. یك رابطه درست با وجود هیجان انگیز بودن احساس امنیت و راحتی هم در شما ایجاد میكند. این نوع رابطه جنسی زمانی اتفاق میفتد كه شما كاملا به یكدیگر اعتماد دارید كه نشانه ثبات در رابطه است.

3. مهم نیست حق با چه كسی است
همه زوجین بحث میكنند و این اشكالی ندارد. اما گاهی اوقات زوجین سعی میكنند تمام تقصیرات را گردن طرف مقابل بیندازند و ثابت كنند حق با آنها است. یكی از ویژگی های رابطه سالم این است كه طرفین به این نتیجه برسند كه مهم نیست حق با چه كسی است. وقتی زن و شوهر از این رقابت خارج شوند و در جهت سالم تر تلاش كنند به درك بهتری از دیدگاه های یكدیگر میرسند. بدین ترتیب امكان حركت، درك و بینش و از همه مهمتر ارتباطات سالم را فراهم میشود.

4. دیدگاه های یكدیگر را درك میكنید
اگر وقتی در اوج بحث و مشاجره میتوانید دیدگاه های همسرتان را درك كنید و در كنار او بمانید تبریك میگویم شما در یك رابطه عاطفی سالم قرار دارید. در واقع وقتی شما حتی در میان اختلافات، قادر به درك این موضوع هستید كه چرا شریك زندگی شما به طریقی خاص فكر می كند یا واكنش نشان می دهد. این نشانه بسیار خوبی است. زیرا می توانید نسبت به شریك زندگی خود احساس همدلی داشته باشید، كه این یك كلید برای داشتن روابط پایدار و شاد است.

5. قادر به گفتگو با یكدیگر هستید
نحوه عملكرد شما پس از اختلاف نظر می تواند چیزهای زیادی را در مورد ثبات رابطه شما نشان دهد. یك علامت بزرگ برای تداوم و پایداری رابطه شما، این است كه پس از مشاجره، با یك گفتگوی صمیمی و دوستانه قادر به ترمیم شكاف های به وجود آمده، هستید. هنگامی كه شما قادر به مكالمه و برقراری ارتباط هنگام ناراحتی هستید، رابطه شما با دوام و امن است.

6. هر دو نفر شما قابل پیش بینی هستید
یكی از راه های حفظ رابطه سالم این است كه زن و شوهر هر دو ثبات اخلاقی داشته باشند. درچنین شرایطی تمام رفتارهای شما برای طرف مقابل قابل پیش بینی است. اما منظور از قابل پیش بینی بودن، خسته كننده نیست. منظور این است كه شما هر دو به یك ثبات شخصیتی رسیده اید. درواقع حتی وقتی شرایط سخت میشود، به یك سری اصول پایبند هستید. همسرتان هم این اصول را میشناسد. به طور كلی اگر شریك زندگی شما سازگاری شخصیتی را با گذشت زمان نشان داده است، پس روابط شما ممكن است پایدارتر از آن باشد كه فكر میكنید.

7. دوست دارید برای آینده برنامه ریزی كنید
یكی دیگراز نشانه های رابطه سالم این است كه پس از ناملایمات، همیشه امید دارید كه باز هم كنار هم بمانید و برای آینده برنامه ریزی كنید. درواقع برنامه ریزی برای آینده با هم، به معنای تمایل به همراهی شریك زندگی با وجود تمام پستی و بلندی ها است. این كار با گذشت زمان به شما فرصت میدهد تا یاد بگیرید چگونه رابطه پایدارتری برقرار كنید.

8. وقتی بحث و جدل پیش میاید، با صبر و حوصله برخورد كنید
افرادی كه در روابط پایدار هستند از داد زدن ، بی احترامی و سرزنش در هنگام مشاجره جلوگیری میكنند. در مقابل با استفاده از شوخ طبعی و صمیمیت اختلافات را كنترل میكنند. با انجام این كار، گام بزرگی در جهت حفظ رابطه سالم برداشته اید. شما میتوانید مقاله: 30 راه ویژه برای تشكر كردن از همسر را مطالعه كنید.

9. توجه به نیازهای طرف مقابل
توجه كنید اگر مشكلاتی در زندگیتان وجود دارد به پایان دنیا نرسیده اید. اما این مشكلات چیزی است كه شما باید به عنوان یك زن و شوهر به آن پرداخته و روی آن كار كنید. در حقیقت وقتی زن و شوهر قادر باشند به نیازهای طرف مقابل توجه كنند و برای رسیدگی به این نیازها گام بردارند، این نشانه آن است كه در مسیر درستی قرار گرفته اند. برای چنین رابطه ای لازم است هر وقت فرصت مناسبی یافتید نیازهای خود را مطرح كنید. همچنین احساسات منفی را كنار بگذارید و سعی كنید یكدیگر را بفهمید.

10. در تمام مراحل زندگی همراه همسرتان هستید
آیا شما در تمام مسائل همسرتان از جمله مباحث مالی، شغلی، دوستانه، تحصیلی و… درگیر هستید؟ اگر در یك رابطه پایدار هستید، از جزئیات زندگی شریك زندگی خود آگاه هستید. این بدان معناست كه شما برای گوش دادن به حرفهای همسرتان وقت میگذارید و همواره در كنار او هستید. فراموش نكنید برای حفظ رابطه سالم به همسرتان توجه كنید و گوش شنوا داشته باشید.

11. شما دو نفر در یك تیم هستید
گاهی ممكن است افرادی خارج از رابطه شما، برایتان مشكلاتی را به وجود آورند. اما آنچه اهمیت دارد واكنش شریك زندگی شما در برابر آنها است. اگر شریك زندگی اتان پشت شماست، آنها باید آماده باشند تا در مقابل شما دو نفر بایستند. خصوصاً اگر شخصی در زندگی با شما رفتار بدی داشته یا به شما بی احترامی كند. در این حالت این نوع رابطه نیز یك رابطه سالم و با دوام است.

12. عادات و سنتهای مشتركی را خلق كردید
زن و شوهرهایی كه در یك رابطه ناپایدار هستند، غالباً وقت و انرژی لازم برای ایجاد سنت های مشترك ندارند. بنابراین اگر شما دو نفر چند عادت مشترك دارید آن را به عنوان یك نشانه عالی در نظر بگیرید. روابط شاد، سالم و پایدار همه دارای آیین های مختلفی هستند كه زوجین ایجاد كرده اند و آنها راحفظ می كنند. این آداب و رسوم برای هر زوج متفاوت است. مثلا ممكن است طبق قرار قبلی، یك تاریخ مشخص یا یك روز خاص شام را با هم بخورید. یا شما یك عادت ثابت را برای گذراندن تعطیلات آخر هفته داشته باشید. به طور كلی تا زمانی كه هر دو نفر برای این عادت و سنت دو نفره ارزش قائل شوند، مهم نیست كه این عادت چیست. هرچه این عادات بیشتر مشترك باشد، رابطه شما پایدارتر خواهد بود.

13. می توانید زمانی را جدا از هم بگذرانید
گذراندن زمان بدون نیاز به شریك زندگی، مستقل بودن و توانایی انجام كارهای خود، یكی از كلیدهای رابطه پایدار و سالم است. این نیز نشانه این است كه همه چیز پایدار است، زیرا زوجینی كه بیش از حد به هم وابسته اند، احساس ناتوانی دارند. این احساس ناتوانی و شكنندگی میتواند روی زندگی مشترك نیز تاثیرات منفی بگذارد.

14. نیازهای شما برطرف میشود
به یاد داشته باشید اگر چه مشكلاتی در زندگیتان وجود دارد، اما همواره باید به رفع نیازهایتان توجه كنید. معمولا اگر هر دو شریك زندگی احساس كنند كه هر آنچه را كه می خواهند از شخص مقابل دریافت میكنند، رابطه احتمالاً یك رابطه پایدار است.

15. همه چیز برابر و منصفانه به نظر می رسد
لحظه ای كه قدرت یكی از شما در زندگی مشترك بیشتر از دیگری است، رابطه خود را نابرابر و ناپایدار بدانید. اما اگر در روابط خود با همسرتان احساس تعادل و تساوی می كنید و نیازهای عاطفی هر دو نفر در اولویت است، احتمالاً در یك رابطه پایدار قرار دارید. حتی اگر شرایط زندگیتان در حال حاضر صد درصد عالی نباشد.

دسترسی سریع
حریم آرامش