حریم آرامش پنجشنبه ها از ساعت 22:15 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

بهترین روش حل اختلاف همسران

روانشناس بهترین راه حل تعارضات بین زوجین را گفت‌وگوی بین زوجین دانست و گفت:باید گفت‌وگویی باشد كه باعث آرامش و اطمینان در طرف مقابل شود.

1401/08/11
|
09:25

كامران شیوندی، روانشناس، در مورد ریشه‌های سوء تفاهم در زندگی زناشویی و به همه گیری این موضوع در بین خانواده‌ها اشاره كرد و گفت: هرچه حلقه عاطفی و ارتباطی بین زوجین نزدیك‌تر باشد، سوء تفاهم ها نیز بیشتر اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد:‌همچنین با تفاوت‌های فرهنگی بیشتر، سوء تفاهم‌ها نیز بیشتر می‌شود. هرچقدر زبان آنها به یكدیگر نزدیك تر باشد، كلید واژه‌ها را راحت به یكدیگر انتقال می‌دهند. زبان بدن شامل رفتارهای غیركلامی است كه از ما سر می‌زند و در دید طرف مقابل احساسات و هیجاناتی را بروز می‌دهد.با اصلاح زبان محاوره و زبان بدن، سوء تفاهم‌های بین زوجین كاهش خواهد یافت.

شیوندی بهترین راه حل تعارضات را گفت‌وگوی بین زوجین دانست و افزود:باید گفت‌وگویی باشد كه در آن با ظرافت‌های گفتاری كه حاصل كمال و رشد انسانی است، باعث آرامش و اطمینان در طرف مقابل شود.

كارشناس برنامه تاكید كرد: خانواده در هر سطحی كه باشند تعارضاتی در خود خواهد داشت؛ مهم برخورد عاقلانه وصحیح با این تعارضات است.زوج‌هایی كه از دو فرهنگ مختلف با یكدیگر ازدواج می‌كنند برای شناخت هم حداقل 3 تا 5 سال زمان نیاز دارند تا زبان همدیگر را بفهمند و به راحتی با یكدیگر درددل كنند.

شیوندی از تحقیقات انجام شده در خصوص گلایه‌های بین زوجین به این نكات اشاره كرد و بیان داشت: عمده گلایه مردها از همسرانشان درخواست غیر منطقی و غرولند از طرف آنها و عمده گلایه خانم‌ها از شوهرانشان، بی تفاوتی و بی احساسی مردها بوده است.

وی یادآور شد:‌ریشه‌های این قضیه به دوران كودكی و سبك زندگی آن زمان باز می‌گردد؛ به طوری كه در ده سالگی بین دختران و پسران، میزان پرخاشگری مساوی است، اما در 13 سالگی تفاوتهای زیادی بین این دو جنس ایجاد می‌شود.

این روانشناس خاطرنشان كرد: در این سن دخترها تاكتیك‌های تهاجمی را یاد می‌گیرند، غیبت‌های كینه جویانه بسیار ظریفی انجام می‌دهند و انتقام‌های غیر مستقیمی دارند. در حوزه عواطف مثبت، دخترها در این سن، تاكتیك‌های نزدیك شدن به پدر مادر را بیشتر بلدند.

شیوندی گفت: در سن 15 سالگی دخترها به گروه‌های دوستانه و صمیمی كوچك علاقه دارند و همكاری و تلاش می‌كنند اما پسرها در گروه‌های پرجمعیت فعالیت می‌كنند و احساس‌های رقابت جویانه دارند. افتخار پسرها به این است كه تنها و مستقل روی پای خود ایستاده‌اند اما افتخار دختر‌ها این است كه خود را بخشی از یك گروه بدانند و خودشان را فدای آن گروه كنند.

وی گفت: بزرگترین تهدید برای پسرها این است كه استقلال نوجوان را از او بگیریم، اگر استقلال نوجوان پسر زیر سوال برود، بزرگترین تهدید برای اوست، ولی در دخترها اگر ارتباطشان را با دوستانشان قطع كنیم بزرگترین تهدید برای آنها محسوب می‌شود.

این روانشناس تاكید كرد: اگر طرف مقابلتان را بشناسید و همچنین با ویژگی‌های جنس مخالف آشنا شوید، سوتفاهم ها به شدت كاهش می‌یابد.

شیوندی افزود:تفاوت‌ها را درك كنیم و در دام جنسیت قرار نگیریم، شاه‌بیت رفع سوتفاهم گفت‌وگو است.

كارشناس برنامه گفت: از جمله چیزهایی كه زندگی را دوام و قوام می‌دهد، صمیمیت است. در این بین برداشت زن‌ها و مردها از صمیمیت متفاوت است. مفهوم صمیمیت در خانم ها، با هم صحبت كردن و گفت‌وگو است اما مردها صمیمیت را در رازداری و درك طرف مقابل می‌دانند.

وی ابراز كرد: در بحث سوءتفاهمات، معمولاً ذهن به سمتی می‌رود كه طرف مقابل را ترور كند و واژگانی ویرانگر و مخرب به كار می برد. تكرار زیاد، طرف مقابل را به دیوار سنگی تبدیل می‌كند.

شیوندی تصریح كرد: برای سوق ندادن كشش عاطفی منفی، نیاز به داشتن دانش و مهارت كافی داریم. اگر می‌خواهیم مهارتهای زندگی را آموزش دهیم، باید از دوران كودكی شروع كنیم. آموزش مهارت‌های زندگی از دوران ابتدایی تا پایان دوران دانشگاه ضروری است.

دسترسی سریع
حریم آرامش