حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

چگونه زوجین در برقراری روابط عاطفی با یكدیگر موفق باشند

راز موفقیت و محبوبیت در زندگی های با دوام زوجینی كه می توانند سالیان دراز در كنار یكدیگر ارتباط موفق و ماندگاری داشته باشند چیست؟

1401/07/25
|
13:45

آنچه یك رابطه را بین زوجین پایدار می سازد، چیزی فراتر از عشق و محبت است. اگر چه صداقت و احترام دو عامل مهم در روابط عاطفی است اما دانشمندان عوامل دیگری را نیز در شادی زوج ها دخیل می دانند.

راز محبوبیت و جذابیت زوجین برای یكدیگر این است كه هر یك به سهم خود در انجام كارهای مختلف زندگی و تصمیم گیری ها مشاركت داشته باشند و هرگز به دیگری وابستگی افراطی نداشته باشند.
یك روانشناس عمومی، اظهار كرد:شخصیت وابسته برخی خانم ها به همسر، یكی از مواردی است كه موجب سردی روابط زوجین نسبت به یكدیگر می شود، بطوریكه زن بیش از حد متكی به شوهر خود بوده و حتی قادر به تصمیم گیری در كوچك ترین مسائل نیست.

وی تصریح كرد:وابستگی زن تا حدودی به همسرش لازم است تا اقتدار مرد حفظ شود ولی زمانی كه این وابستگی جنبه افراطی داشته باشد، باعث كمرنگ شدن روابط میان آن ها خواهد شد.
ایشان با بیان اینكه شانه خالی كردن خانم در پذیرش مسئولیت های مختلف زندگی و سپردن آن به شوهر، باعث كاهش جذابیت او برای همسرش می شود،گفت:راز محبوبیت و جذابیت زوجین برای یكدیگر این است كه هر یك به سهم خود در انجام كارهای مختلف زندگی و تصمیم گیری ها مشاركت داشته باشند و هرگز به دیگری وابستگی افراطی نداشته باشند.
وی همچنان با اشاره به اینكه شخص وابسته همیشه ترس از دست دادن شریك زندگی خود را دارد و از تنها ماندن، تصمیم گیری و حتی تنها فكر كردن می ترسد، خاطر نشان كرد:این فرد در ابتدا باید احساسات خود را تقویت كند یعنی ترس از دست دادن، تنها ماندن، نداشتن اعتماد به نفس، نداشتن قدرت تصمیم گیری های مهم و ضروری را از خود دور كند تا در برقراری روابط عاطفی با همسر خود موفق باشد.

دسترسی سریع
حریم آرامش