حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

وقتی مردان حسود می‌شوند.

بدیهی است كه هم مردان و هم زنان می‌توانند حسود باشند، اما حسادت در مردان، به دلیل ویژگی‌های خاصی كه دارند ممكن است مُخِل ارتباط آنان با زنان شود.

1401/06/27
|
10:25

آنچه در اینجا بحث خواهیم كرد، حسادت معمولی ضعیف نیست كه در روابط عاشقانه زن و شوهر وجود دارد، بلكه حسادت بیمار گونه‌ای است كه برخی مردان به آن مبتلا هستند.
هر از گاهی از خواهر و برادر و یا اطرافیان خود می‌شنویم كه چگونه حسادت دیوانه‌وار مردی منجر به حوادث تلخ و وحشتناك می‌شود. یكی از پارادوكس‌های حسادت در مردان كه می‌توان آن‌را مشاهده كرد، این است كه مردان حسود به اندازه‌ای اعتماد به نفس دارند كه وقتی زنی را به دست می‌آورند، هر كاری كه از دست‌شان بر می‌آید انجام می‌دهند تا آن زن همیشه با او باشد. بله ممكن است تا اینجای امر كاملا طبیعی به نظر برسد، اما این افراد هیچ حد و مرزی نمی‌شناسند و حتی صحبت كردن همسرشان را با دوستان و ارتباط او را با خانواده خودش نیز محدود می‌كنند.

غیرت متفاوت از این حسادت و ترس بیش از اندازه است. رفتار بیمار گونه این مردان موجب می‌شود كه حتی آنان به افكار و اندیشه‌های همسر خود نیز حسادت كنند. گاهی به نظر می‌رسد كه مردان حسود بیش از حد غیرتی هستند، ولی این دو مقوله كاملا با یكدیگر تفاوت دارند. در اینجا نشانه های حسادت مردانه را بررسی می كنیم.

نشانه هایی از حسادت پنهان مردانه
حسادت می تواند رفتار مرد را تغییر دهد حتی اگر او سعی كند آن را از شما پنهان كند. گاهی اوقات ممكن است یك مرد حتی بدون اینكه خودش متوجه باشد نشانه هایی از حسادت از خود بروز دهد.

نسبت به قبل كنجكاوتر شده است
معمولاً وقتی به او می گویید كه با دخترها رفت و آمد داشته اید، حركتی از خود نشان نمی دهد؛ اگرچه او سعی می‌كند از ترس شما جلوگیری كند، اما نمی‌توانید متوجه شوید كه وقتی این چیزها را به او می‌گویید، در نهایت حرف شما را باور نمی‌كند یا خیر.در ادامه ی گفت و گو مكالمات شما شبیه به یك بازجویی پیش می رود.

به پاسخ های شما انعكاس متفاوتی نشان می دهد
وقتی مردی از شما سوال می پرسد كه روز شما چگونه سپری شده و كجا بوده اید، یكی از نشانه های حسادت او این است كه دیگر ممكن است پاسخ های شما را واقعی در نظر نگیرد.

هنگامی كه او به طور ناگهانی شكاك و كنجكاو می شود، شما اطلاعات بیشتری درباره روز خود به او می گویید و احتمالاً جزئیات بیشتری را از شما می خواهد، ممكن است به این دلیل باشد كه او حسادت می كند.

وقتی مرد دیگری را تحسین می كنید عصبانی می شود
یكی از ساده‌ترین راه‌ها برای تشخیص حسادت یك پسر این است كه بررسی كنید وقتی در حضور او درباره مردان دیگر صحبت می‌كنید، چگونه واكنش نشان می‌دهد.

آیا او سعی می كند به شما اشاره كند كه چگونه ممكن است بیش از حد واكنش نشان داده باشید؟ آیا او با خونسردی به مكالمه گوش می دهد و سعی می كند بلافاصله موضوع را تغییر دهد؟ اینها می تواند برخی از نشانه های حسادت او باشد.

با هر مردی كه تعریف كنید رقابت می كند
"این مرد خوب لباس می پوشد."
بله، او این كار را می كند. می‌دانی كه من هم همینطور هستم، درست است؟
آیا وقتی به ویژگی‌های خوب مردان دیگر اشاره می‌كنید، سریع به شما یادآوری می‌كند كه ویژگی‌های مشابهی دارد؟ این كار او می‌تواند به خاطر حسادتش باشد.

سعی می كند حسادت شما را برانگیخته كند
تمایل یك مرد حسود برای ایجاد همین احساس در شما معمولاً یك عمل بازتابی است. یكی از نشانه هایی كه او حسادت می كند اما آن را پنهان می كند این است كه سعی می كند احساس حسادت شما را تحریك كند.

ممكن است متوجه شوید كه او به طور ناگهانی در جایی كه شما هستید پیدا می شود و او تلاش بیشتری می كند تا خوب به نظر برسد، حتی زمانی كه می خواهید با گروه معاشرت كنید.

مردی حسود در مورد این صحبت می‌كند كه چگونه همه خانم‌ها در هر فرصتی دور او جمع می‌شوند و به نظر می‌رسد او هر كاری را كه شما انجام می‌دهید انجام می دهد.

بنابراین، اگر با شخص دیگری قرار ملاقات بگذارید، او هم همین كار را می كند.

وقتی از زندگی عاشقانه اش می پرسی حالت تدافعی می گیرد
حالت تدافعی نشانه دیگری است كه باید به آن توجه كرد. وقتی از او می‌پرسید كه آیا در حال حاضر كسی را می‌بیند، چگونه پاسخ می‌دهد؟

وقتی یك پسر علاقه ای ندارد، ممكن است به روشی كه برای او عادی است پاسخ دهد. بنابراین، اگر او دوست داشته باشد كه نقش بازی كند، احتمالاً به طور همزمان مقداری طنز را با جملات خود به كار می برد. با این حال، آیا هر زمان كه در مورد زندگی عاشقانه‌اش می‌پرسید، احساس می‌كنید كه در حالت «دفاعی» قرار می‌گیرد؟ كه می تواند یكی از نشانه های حسادت او باشد.

او همیشه می خواهد وارد عمل شود
وقتی پسری حسادت می‌كند، معمولاً تمام تلاشش را می‌كند تا وارد عمل شود و در كارهایی كه انجام می دهید به شما كمك كند. تا آنجا كه به او مربوط می شود، او دوست دارد شما بدانید كه او همیشه در كنار شما خواهد بود.

هنگامی كه ماشین شما در یك مكان خراب می شود به او زنگ بزنید و او احتمالاً در راه است تا به شما كمك كند یا راننده ای را بفرستد تا شما را بیاورد.

او از این ایده لذت می برد كه می تواند كسی باشد كه در طول روز به شما كمك كند و شما را تنها نگذارد.

او شما را بیشتر از قبل چك می كند
در ابتدا، او احتمالاً راضی بود كه فقط چند بار در هفته با شما صحبت كند. با این حال، یكی از ساده‌ترین راه‌ها برای شناسایی مردان حسود این است كه ببینید او چند بار شما را چك می‌كند.

او بیشتر و بیشتر شما را چك خواهد كرد؛ اگرچه او ممكن است سعی كند اعمال خود را با شوخ طبعی و هر تاكتیك دیگری كه می تواند حسادتش را پنهان كند، مخفی نگه دارد، اما هنوز این واقعیت را تغییر نمی دهد كه ممكن است حسادت كند.

از دوستانتان درباره شما سوال می پرسد
یكی از نشانه های حسادت او این است كه ممكن است سعی كند با دوستان شما ارتباط برقرار كند تا از آنها اطلاعات كسب كند.

معمولاً، سؤالات ممكن است حول محور اتفاقاتی كه بین شما و یك پسر خاص در حال رخ دادن است باشد. انجام این كار یكی از نشانه هایی است كه نشان می دهد یك پسر به پسر دیگری حسادت می كند.

شما را در شبكه های اجتماعی دنبال می كند
او همه پست های شما را دوست دارد. او هر بار كه عكسی در اینستاگرام می‌اندازید نظر می‌دهد. چیزی كه این موضوع را بدتر می كند این است كه او احتمالاً قبل از این زمان حتی در رسانه های اجتماعی فعال نبوده است اما با فعالیت شما در اینستاگرام، معمولا اولین نفری است كه شما را زیر نظر دارد.

سعی می كند گوشی شما را چك كند
یك مرد حسود سعی می كند پیام های شما و چت های رسانه های اجتماعی را بخواند. گزارش ها به اثرات نامطلوب تلفن های همراه بر اعتماد بین زوج ها اشاره می كنند، زیرا ممكن است مرد حسودی را پیدا كنید كه تلفن شما را چك می كند.

وقتی با دوستان مرد شما ملاقات می كند سرد می شود
اگر او سردی، بی ادبی و یا به سادگی به شما می گوید كه بیشتر دوستان مرد شما را دوست ندارد، می تواند به خاطر حسادت او باشد.

این سردی به زودی به شما هم سرایت می كند
ناراحت كننده تر این است كه او ممكن است به شما نگوید كه چرا با شما اینقدر سرد رفتار می كند. پسری كه حسادت می كند سعی می كند تا مطمئن شود كه احساسات خود را به شما منتقل می كند.

زمانی كه مردان دیگر در اطراف شما هستند، پرخاشگر می شود
قبل از این، زمانی كه افراد دیگر سعی می‌كردند وارد فضای شما شوند، خونسرد بود و عادی رفتار می‌كرد. با این حال، یكی از نشانه های حسادت او این است كه ممكن است ناگهان هر زمان كه مرد دیگری را در اطراف شما می بیند، كنترل خود را از دست داده و پرخاشگرانه رفتارمی كند.

تعهد و نگرانی بیش از حد
اغلب مردان حسود، تمایل به ایجاد ارتباط بیش از حد دارند و به محض مشاهده كوچك‌ترین نگرانی بر افروخته می‌شوند و بی‌اندازه خود را متعهد می‌دانند. توجه داشته باشید كه منظور از ایجاد ارتباط بیش از اندازه، رابطه جنسی نیست، این ارتباط برای مردان و زنان معنای متفاوتی دارد و تنها عشق است كه منجر به تعهد می‌شود و نه رابطه جنسی. اگر به نظر می‌رسد كه همسر شما بیش از حد نگران شماست و هر جا كه می‌روید مراقب‌تان است، دو حالت دارد: یا خیلی حسود است و یا اعتماد به نفس پایینی دارد و نگران است كه شخص دیگری نظر شما را به خود جلب كند.علاقه و خوبی بیش از حد
اگر همه مردم انسان‌های خوبی باشند، دنیا مكان بهتری برای زندگی خواهد بود؛ البته اگر این خوبی مثل گرگی در لباس گوسفند نباشد. اینكه همسر شما فرد خوبی است، فوق‌العاده است، ولی اگر این خوبی بیش از حد بود، احتیاط كنید كه می‌تواند زنگ خطری باشد. ریشه حسادت همیشه از ترس است؛ ترس از دست دادن و این ترس همیشه ریشه در اعتماد به نفس پایین و تصویر بد از خود، دارد. مردی كه اعتماد به نفس كمی دارد، به سختی می‌تواند به این باور برسد كه همسرش او را با تمامی محاسن و معایبش پذیرفته است. البته هنوز هم مردانی پیدا می‌شوند كه خیلی خیلی خوب باشند، ولی اگر مردی فوق‌العاده خوب باشد، به طوری كه خوبی او موجب آزار همسرش شود و نتواند رفتار خود را كنترل كند، نمی‌توان آن‌را نادیده گرفت، زیرا می‌تواند حسادت او به یك بیماری تبدیل شده و نیاز به درمان داشته باشد.نیاز به ابراز علاقه مداوم
به نظر می‌رسد كه لازم است تمامی خانم‌ها به همسرشان ابراز علاقه كنند و به او نشان دهند كه نگران او هستند و او در زندگی‌شان مهم است. این موضوع هیچ ضرری ندارد اما بسیاری از مردان به این سندرم مبتلا هستند كه به دلیل عدم اعتماد به نفس كافی از همسران می‌خواهند دائماً به آنها ابراز علاقه كنند. و تصویر خوبی از خود ندارند. برخی از مردان حسود دیوانه‌وار و حتی با خشونت از همسرشان درخواست می‌كنند كه به او ابراز علاقه كند.


تلفن‌ها و تماس‌های بیش از حد
مردان حسود، همیشه نیاز دارند كه بدانند همسرشان كجاست و در حال انجام چه كاری است! اگر همسر شما در طول روز زیاد به شما تلفن می‌كند و در مواقعی كه نمی‌تواند به هر دلیلی شما را پیدا كند، عصبانی می‌شود و حتی حرف زشت می‌زند و با خشونت رفتار می‌كند، نگران شوید و آن را با پزشك مطرح كنید.بدگویی از دیگران
مردان حسود وقتی موفق نمی‌شوند شما را از سایر افراد دور كنند، شروع به بدگویی از دیگران كرده و به گونه‌ای رفتار می‌كنند كه شما احساس كنید حتی نزدیك‌ترین دوستان‌تان نیز افراد خوبی نیستند و كم‌كم از آنان فاصله بگیرید.


تمام وقت شما را برای خودشان می‌خواهند
اگرچه ممكن این موضوع را درك نكنید، ولی یكی از نشانه‌های مهم مردان حسود این است، كه در تمامی حالات دوست دارند شمانزدیك آنها و در محدوده دید آنها باشید. حتی وقتی در حال تایپ كردن متنی هستید، از شما می‌خواهند كه جلوی او بنشینید و كارتان را انجام دهید. در ابتدا ممكن این مسائل خیلی عاشقانه به نظر برسد، ولی به مرور روی زندگی اجتماعی شما تأثیر می‌گذارد و به تدریج ارتباط شما را با تمامی دوستان و حتی انجام ساده‌ترین فعالیت‌های روزمره محدود می‌كنند.انتقاد
این همان چیزی است كه باعث می‌شود زندگی با مردان حسود به سلامتی شما آسیب بزند. این افراد واقعا مریض هستند و به آسانی نمی‌توانند از شر این رفتار خود خلاص شوند. وقتی مرد حسود احساس ناامنی می‌كند، سعی دارد با انتقاد از شما، حس بدی در شما ایجاد كند تا فكر كنید كه واقعا چقدر خوش شانس بودید كه با این مرد ازدواج كردید و از آنجایی كه تنها تكیه‌گاه شما در زندگی اوست. حرف‌های او روی شما بسیار تاثیرگذار و معنی‌دار خواهد بود و تصور می‌كنید واقعا آنچه می‌گوید صحیح است و به تدریج هویت خود را از دست می‌دهید. اینها برخی از نشانه‌های مردان حسود است؛ اگر چه نشانه‌های دیگری نیز وجود دارند كه به آنها اشاره نكردیم و خود شما با كمی وقت می‌توانید متوجه آنها شوید.روش‌های رهایی از حس حسادت
حسادت چیزی است كه به وفور می‌توان آن را در هر نوع روابط انسانی دید؛ روابط خواهر و برادر، همكاران، همكلاسی، زن و شوهر و ... در اینجا به طور عمده چگونگی مقابله با حسادت در روابط زن و شوهرها را بررسی خواهیم كرد. با توجه به این اصول مشترك می‌توانید از آنها در برخورد با انواع دیگر حسادت نیز استفاده كنید. اگر چه حسادت در تمامی روابط انسانی دیده می‌شود، ولی به هیچ وجه توجیه پذیر نیست. اگر متوجه شدید كه فرد حسودی هستید، در اسرع وقت باید روش‌هایی بیابید و با آن از شر احساسات بد خود خلاص شوید؛ چرا كه اگر آن‌را درمان نكنید، به زودی كل زندگی شما را تسخیر خواهد كرد. حسادت هیولایی است كه می‌تواند روابط، شخصیت و حتی سلامت روان را از بین ببرد. اجازه ندهید حسادت در زندگی شما بتازد و شما و یا همسرتان را كنترل كند. چیزهایی را كه باعث حسادت شما می‌شود، بیابید. اكثر اوقات خواهید دید كه ریشه حسادت در واقع در خود شماست و به خارج از شما ارتباطی ندارد؛ چرا كه ریشه اصلی آن ترس است و ترس همیشه از درون می‌آید.

با او مقابله كنید
او ممكن است همه این كارها را به این دلیل انجام دهد كه شما را دوست دارد و از ناتوانی خود در درخواست شما ناامید شده است. اگر شما هم همین احساس را نسبت به او دارید، ممكن است بخواهید با او در این زمینه برخورد كنید.

مرزهای مشخصی را تعیین كنید
حسادت در مردان همیشه نشانه این نیست كه آنها شما را دوست دارند. این می تواند بخشی نه چندان زیبا از اخلاق او باشد.

اینجاست كه مرزها وارد عمل می شوند. به مرد حسود بگویید چه چیزی را دوست دارید، می توانید تحمل كنید و چه چیزی برای شما یك «نه مطلق» است.

به او بگویید كه از كمك گرفتن نترسد
حسادت می تواند نتیجه تجربیات آسیب زا در روابط گذشته او باشد. اگر اینطور باشد، او نیاز به كمك حرفه ای دارد تا بتواند از پس آن بربیاید.

اینجاست كه درمان مطرح می شود. این موضوع را به دقت مطرح كنید و به مرد حسود كمك كنید تا ببیند چرا باید به خودش فرصت داده و كمك دیگران را دریافت كند.كانال‌های ارتباطی را باز كنید
هنگامی كه فردی احساس حسادت می‌كند، معمولا سعی دارد آن‌را پینهان كند تا حتی نزدیك‌ترین افراد نیز متوجه آن نشوند. از سوی دیگر، شریك زندگی شخص حسود، معمولا در الگوی مشابه واكنش نشان می‌دهد و به منظور جلوگیری از مشكلات بیشتر، كارهایی را از همسر خود مخفی نگه می‌دارد؛ به خصوص اگر حسادت به یك رفتار آزار دهنده تبدیل شود. ولی انجام این كار فقط شرایط را بدتر می‌كند. این شیوه، شیوه مناسبی برای برخورد با حسادت نیست. در شیوه صحیح، هر دو طرف باید بدون هیچ كتمان و مخفی‌كاری با یكدیگر رفتار كنند.

بیاموزید كه مثبت‌تر فكر كنید: یك فرد حسود، همیشه نیمه خالی لیوان و بدترین حالت‌ها را تصور می‌كند. این امر در میان این افراد بسیار معمول است، ولی اگر تمایل دارید كه حسادت را كنار بگذارید این عادت بد خود را ترك كنید. این تصورات و تحقق بخشیدن به این افكار فقط احساس بدبختی و حسادت و كاهش اعتماد به نفس را در شما بر می‌انگیزد. خوشبین باشید و مثبت فكر كنید. مثلا اگر امروز همسرتان به شما تلفن نكرده است و یا تلفن همراهش را جواب نمی‌دهد، فكر نكنید كه به شما اهمیتی نمی‌دهد، بلكه مثبت فكر كنید و با خود بگویید شاید شارژ تلفنش تمام شده و یا كار او در اداره آنقدر زیاد است كه فرصت صحبت كردن ندارد.یاد بگیرید كه به یكدیگر اعتماد كنید
اعتماد كلید مبارزه با حسادت در یك رابطه عاشقانه است. آیا دوست دارید كه همسر شما نیز به شما بی اعتماد باشد؟ اكثر مردم معتقدند رابطه‌ای كه در آن اعتماد وجود نداشته باشد، بی‌ارزش است؛ بنابراین اگر به همسرتان اعتماد ندارید و احساس خطر می‌كنید و تصور می‌كنید كه ممكن است روزی شما را ترك كند، این رابطه اصلا شایسته حفظ و ماندگاری نیست. علاوه بر این، بی‌اعتمادی شما روی رفتار همسرتان نیز تاثیر می‌گذارد و او را بیمار و خسته می‌كند. پس به یكدیگر اعتماد كنید كه اعتماد كلید اصلی مقابله با حسادت است.
برای خودتان ارزش بیشتری قائل شوید: حسادت میان زن و شوهرها معمولا ناشی از ترس خیانت و از دست دادن است و ترس ریشه‌ در اعتماد به نفس پایین دارد. ترس از طرد شدن و از دست دادن فرد مورد علاقه و ترس از آینده به طور طبیعی، اعتماد به نفس را كاهش می‌دهد. ابتدا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، زیرا اگر بدون آن بخواهید حسادت را از بین ببرید، گویی با تفنگ بدون گلوله به جنگ دشمن رفته‌اید. برخی از ترفندهای ساده می‌توانند موجب افزایش اعتماد به نفس شوند؛ مثل رفتن به یك كلاس ورزش و حفظ تناسب اندام و آراستگی ظاهر. با اعتماد به نفس بیشتر به مرور حس حسادت شما نیز كمتر می‌شود.
خودتان را با دیگران مقایسه نكنید: این كاری است كه اكثر افراد حسود همواره در حال انجام آن هستند و بیش از حد روی معایب و كاستی‌های خود تمركز كرده و خودشان با دیگران مقایسه می‌كنند و این امر بسیار آزار دهنده است. همیشه به یاد داشته باشید كه شما منحصر به فرد و از دیگران متفاوت هستید. اگر چه ممكن است از برخی جهات كاستی‌هایی داشته باشید، ولی حتما در برخی مسائل دیگر از سایرین بالاترید. پس هر گاه در حال مقایسه خودتان با دیگران بودید دست نگه دارید و روی نقاط قوت و مثبت خود تمركز كنید.حس حسادت خود را به سمت موضوعی مثبت منحرف كنید
حسادت یك حس بسیار قدرتمند است، به همین دلیل در برخی موارد حتی به قتل می‌انجامد. حسادت می‌تواند فرد را به حدی ضعیف كند كه او چاره‌ای جز گریه كردن و ناامیدی نداشته باشد. به جای تمام این افكار منفی، هر گاه احساس حسادت كردید، بی‌درنگ خود را كنترل و به احساس خود غلبه كنید و به انجام كاری مثبت مشغول شوید؛ مثلا آشپزی كنید. خانه را تمیز كنید و یا به گل‌ها آب دهید و ...

دسترسی سریع
حریم آرامش