حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

رفتارهایی كه بلای جان زوجین است!

روانشناس گفت: وابستگی شدید زوجین به خانواده‌ها و ورود بی‌مورد خانواده‌ها به رابطه زوج، از مشكل‌ساز ترین موارد خانواده‌هاست

1401/06/19
|
09:10

حسن آسایش روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در خصوص راهكارهای پیشگیری از جدایی زوجین، گفت: ازدواج و زوجیت نیاز به دانش دارد. ای كاش برای ازدواج ضرورت انجام تست سلامت روان وجود می‌داشت، تشخیص و درمان مسائل روانشناختی قبل از ازدواج، شروع زندگی بی مخاطره‌ای را رقم می‌زند.

وی گفت: ازدواج نوعی سفر است، نیاز به آمادگی برای سفر ضروری است. وقتی می‌خواهیم سفر كنیم باید از لحاظ جسمی مشكلی نداشته باشیم، وسیله نقلیه سالمی داشته باشیم. در بین سفر به تجهیزات نیاز داریم. گاهی مشكلی برای وسیله ما پیش می‌آید كه نیاز به تعمیر دارد. اینجاست كه حضور تعمیركار نیاز است و جعبه ابزار ماشین همان مهارت‌های زندگی است كه می‌توان به حل مسأله و كنترل خشم اشاره كرد.

این روانشناس گفت: گاهی این جعبه ابزار كفایت نمی‌كند و باید به تعمیركار مراجعه كرد. اینجاست كه زوجین باید به مشاور و روانشناس مراجعه كنند. گاهی ازدواج مناسب است اما در مسیر زندگی با دست اندازهایی مواجه شده‌اند كه به تنهایی قادر به ادامه راه نیستند و اینجاست كه وسیله دیگری باید ماشین ما را به تعمیرگاه برساند كه مشاور و روانشناس ما را به محل امنی می‌رسانند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: افرادی كه به روانشناس و مشاور مراجعه می‌كنند، شهامت دارند. فرزندان خود را قبل از ازدواج توصیه كنید تا مشاوره فردی و روانشناسی داشته باشند.

وی گفت: ناكارآمدی و نابلدی در عدم ابراز احساسات و برطرف نكردن نیازهای زیستی از جمله نیاز به احترام، نیاز به قدرت، نیاز به موفقیت و پیشرفت، نیاز به آزادی، نیاز به تفریح، نیازهای جنسی،نیاز به گفت‌وگو و.....از اهمیت زیادی برخوردار است.

آسایش ابراز كرد: ازدواجی كه شرایط برآورده شدن این نیازها را ایجاد نكند به سمت افول ونزول می‌رود. یكی از شاخص های یك خانواده نرمال، رابطه سالمی است كه بین اعضای خانواده وجود دارد و به چنین خانواده‌های توصیه می‌شود برای خودشان یك كارنامه زندگی درست كنند.

وی تصریح كرد: توجه كنند كه هر كدام چه خطایی دارند و به خودشان نمره بدهند و برای به دست آوردن نمره بیشتر تلاش كنند؛ اگر زوجی نتواند با تلاش به تنهایی، موفق به كسب نمره بیشتر شود نیاز به معلم دارد و اینجاست كه روانشناس برای پیدا كردن دانش این درس، به او كمك خواهد كرد.

آسایش تأكید كرد: ازدواج راه درمان اختلال روانی نیست، بهترین كار این است كه با مشاوره قبل از ازدواج به این اختلالات آگاه شویم و به درمان آن بپردازیم.

كارشناس برنامه، لجبازی‌ها، خودخواهی‌ها و تفكرات قالبی در فرهنگ‌های مختلف در زندگی خانوادگی را مشكل‌ساز خواند و گفت: وابستگی شدید زوجین به خانواده‌ها، همچنین ورود بی‌مورد خانواده‌ها به رابطه زوج از مشكل‌ساز ترین موارد خانواده‌هاست.

دسترسی سریع
حریم آرامش