حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

7 عاملی كه بیش‌تر از عاشق‌بودن رابطه‌تان را حفظ می‌كند

باید بدانید كه موفقیت از منظرِ كسی كه می‌خواهید با او آینده‌تان را رقم بزنید چه معنایی دارد و خانواده چگونه بر رشد آن‌ها اثرگذار بوده است.

1401/06/07
|
09:53

حس عمیق عشق و محبت یكی از ضروری‌ترین بخش‌های هر رابطه عاشقانه بلندمدت است. اما یك كارشناس رابطه می‌گوید، برخلافِ عقیده رایج، عشق مهم‌ترین عامل در یك رابطه نیست.


یك محقق، 7 عاملِ كلیدی، شاملِ داشتنِ این حس كه از رؤیاهای‌تان حمایت می‌شود و می‌توانید مرزهای سالم داشته باشید، را شرح می‌دهد كه برای ساختنِ یك رابطه سالمِ عاشقانه ضروری هستند.

او می‌گوید: «خیلی خوب است كه شما همدیگر را دوست دارید و عاشقِ هم هستید، اما عشق كافی نیست.»


این كارشناس رابطه 4 پرسش اصلی را مطرح می‌كند كه هر فردی باید از خودش بپرسد:


1. شریك عاطفی شما چگونه با شما رفتار می‌كند؟ آیا آن‌ها مهربان، خوش‌رفتار و مراقب هستند یا مردم‌آزارانی هستند كه شما را فقط برای خوش‌گذرانی می‌خواهند؟


2. آیا در كنار آن‌ها به‌قدر كافی احساس امنیت و ایمنی دارید كه خودِ واقعی‌تان را نشان دهید یا در مقابلِ آن‌ها فقط بخش‌هایی از شخصیت‌تان را ظاهر می‌كنید و بقیه را می‌پوشانید؟ چرا این كار را می‌كنید؟


3. آیا حس می‌كنید كه از امیدها، آرزوها و اهدافِ آینده‌تان حمایت می‌شود؟ زیرا این نكته برای داشتنِ رابطه سالم بسیار اهمیت دارد.


4. آیا حس می‌كنید كه نیازهای عاطفی‌تان برآورده می‌شود؟ آیا حس می‌كنید كه دیده، درك و حمایت می‌شوید؟ یا خودتان را عقب نگه می‌دارید، زیرا طرفِ عشقی‌تان نمی‌داند چطور از شما حمایت كند؟


5. آیا می‌توانید «نه» بگویید و بدونِ اینكه احساس گناه یا خودخواهی كنید برای خودتان مرز تعیین كنید؟ آیا مجبور شده‌اید كاری كه رضایت نداشتید را انجام دهید؟ حتی در عاشقانه‌ترین روابط هم رضایت قلبی هم‌چنان مهم است.


6. آیا بعد از جروبحث می‌توانید مشكلات را حل كنید، دوباره با هم پیوند برقرار كنید، حس كنید همه حرف‌ها زده شده یا اینكه حس می‌كنید به لحاظِ عاطفی از شما انرژی گرفته شده و خسته هستید؟


بسیاری از كسانی كه با این پرسش‌ها مواجه شده‌اند می‌گویند آرزو می‌كردند قبل از ازدواج به این پرسش‌ها پاسخ می‌دادند. یكی از كاربران نوشته بود: «دعواهایی كه با همسر سابقم داشتم باعث می‌شد كه حس ناامیدی و پوچی پیدا كنم، انگار من باید همیشه موجبات آرامش و آسایش او را فراهم می‌كردم.»


فرد دیگری نوشته بود: «این اولین ارتباط در زندگی‌ام است كه توانسته‌ام به همه این پرسش‌ها جواب مثبت بدهم.» بعضی‌ها هم از پاسخ‌هایی كه به این پرسش‌ها داده بودند، احساس ترس كرده بودند.


این كارشناس رابطه می‌گوید باید بدانید كه موفقیت از منظرِ كسی كه می‌خواهید با او آینده‌تان را رقم بزنید چه معنایی دارد و خانواده چگونه بر رشد آن‌ها اثرگذار بوده است.


سوال دیگری كه باید بپرسید آن است كه در هنگام غم و استرس چه چیزی شریكِ زندگی‌تان را آرام می‌كند و باعث می‌شود حس كند نوری به دنیای تاریكِ درونش تابیده شده است.


سال گذشته او 12 پرسش را مطرح كرد و گفت هر فردی كه 6 ماه از رابطه‌اش می‌گذرد باید بتواند به این پرسش‌ها پاسخ دهد:


1. چه چیزی شریكِ زندگی‌تان را می‌خنداند یا به گریه می‌اندازد؟
2. چه چیزی آن‌ها را سر شوق می‌آورد؟
3. خانواده چطور بر رشد آن‌ها اثر گذاشته است؟
4. چه چیزی آن‌ها را عصبانی می‌كند؟
5. آیا باورهای معنوی دارند و این باورها چطور بر انتخاب‌های‌شان در زندگی اثر می‌گذارد؟
6. نقاط عطف زندگی‌شان را چگونه تعریف می‌كنند؟
7. چه چیزی برایش از هر چیزی مهم‌تر است؟
8. موفقیت را چگونه تعریف می‌كنند؟
9. وقتی ناراحت هستند یا استرس دارد چه نوع حمایتی نیاز دارند؟
10. چه چیزی بیش‌تر از همه مایه غرورشان است؟
11. چه چیزی به سرعت می‌تواند آن‌ها را از درون خوشحال كند؟
12. چگونه باتری‌های عاطفی‌شان را شارژ می‌كنند؟

دسترسی سریع
حریم آرامش