حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

اهمیت شناخت شریك زندگی قبل از ازدواج

شناخت و درك دیگران به خصوص شریك زندگی، كار آسانی نیست و پدیده ای نیست كه به طور ذاتی آن را همراه خود داشته باشیم، بلكه با گذر زمان و با مكالمات بهتر و بیشتر می توانیم به آن دست پیدا كنیم.

1401/06/02
|
09:21

معنی درك شریك زندگی
درك شریك زندگی خود به این معنی است كه بدون اینكه از او در مورد آن سوال بپرسید بدانیم منظور آنها و اهداف آنها چیست. این یك دانش ناخودآگاه است كه فرد در مورد الگوهای رفتاری و افكار شریك زندگی خود ایجاد می كند.

اگر یاد گرفته باشید كه چگونه شریك زندگی خود را درك كنید، احتمال سوء تفاهم و ارتباط نادرست كمتر است. شما قادر خواهید بود آنچه را كه آنها می خواهند بگویند، بدست آورید، حتی زمانی كه نمی توانند دقیقاً آن را به شما بگویند.

یك ژست، یك بیان یا یك كلمه از طرف شریك زندگی تان، نیت و پاسخ او را به شما نشان می دهد، اگر برای شناخت بهتر یكدیگر وقت گذاشته باشید.


چرا مهم است كه شریك زندگی خود را درك كنید
اگر تفاهم مفیدی بین زوجین در مورد یكدیگر و در مورد انتظاراتی كه از یكدیگر دارند وجود داشته باشد، یك ازدواج می تواند سالم و شاد بماند.

اگر زوجی فاقد تفاهم بین فردی باشد، به دلیل سوء تفاهم و فرضیات نادرست در مورد یكدیگر، ناگزیر به درگیری خواهند شد. تعارضات كمتر، همراه با درك بهتر از یكدیگر، ازدواج سالم و شادتری را به همراه خواهد داشت.

تحقیقات در مورد پویایی زوج ها نشان می دهد كه درك شریك زندگی یكی از ضروریات یك رابطه قوی بین دو نفر است. این شامل آگاهی از سوابق شخصی یكدیگر، انتظارات متفاوت از ازدواج و تجربیات آسیب زای گذشته است.

شركا باید احساس كنند كه یكدیگر را درك می كنند تا احساس كنند با یكدیگر پیوند دارند. آنها احساس ارزشمندی می كنند، توسط شریك زندگی خود شنیده و دیده می شوند. و این به نوبه خود شادی كلی را كه هر دو طرف در ازدواج تجربه می كنند افزایش می دهد.

15 گام برای درك شریك زندگی خود
اغلب درك شریك زندگی ممكن است سخت و پیچیده باشد. با این حال، درك چیزی است كه می توانید در طول زمان آن را توسعه دهید. اگر شریكی مشتاق و باز باشید، می توانید دیدگاه شریك خود را به راحتی درك كنید.

یادگیری نحوه درك شریك زندگی خود نیازمند كمی تلاش و بررسی دقیق است. مراحل ذكر شده در زیر را امتحان كنید و مشاهده كنید كه رابطه خود به زیبایی تغییر می كند:

1. ابتدا خودتان را درك كنید
ضروری است كه ابتدا درك درستی از احساسات، نیات و تعصبات خود داشته باشید. اینها گرد هم می آیند تا بر درك شما از همه چیز و همه افراد اطرافتان تأثیر بگذارند.

هنگامی كه خودتان را بشناسید، پس از جدا كردن تعصب خود از موقعیت، می توانید رفتار و احساسات شریك خود را بهتر بسنجید. همچنین به شما كمك می كند بین رفتار شریك زندگی خود و رفتار خود تشابهاتی ایجاد كنید و در نتیجه نسبت به آنها درك بیشتری داشته باشید.

2. از «عبارات من» استفاده كنید
یك ابزار و عادت مفید كه می تواند به شما یاد دهد كه چگونه شریك زندگی خود را درك كنید، "گزاره های من" هستند. جملاتی كه با كلمه «شما» شروع می‌شوند، برای متهم كردن شریك زندگی‌تان طراحی شده‌اند، مانند «شما بد هستید».

«گزاره‌های من» یا جملاتی كه با كلمه «من» شروع می‌شوند، تجربیات و احساسات شما را بدون استفاده از زبان سرزنش و اتهام منتقل می‌كنند. این اظهارات باعث نمی شود كه شریك زندگی شما در گوشه و كنار و در نتیجه حالت دفاعی احساس كند.

تحقیقات نشان می‌دهد كه «گزاره‌های من» ابزارهای ارزشمندی در حل تعارض هستند و به افراد كمك می‌كنند تا دیدگاه‌های یكدیگر را راحت‌تر درك كنند.

3. آن را در اولویت قرار دهید
درك همسر یا شریك زندگی خود چیزی نیست كه به طور ذاتی به آن علم داشته باشید. اگر ذهنیت مناسبی داشته باشید، می توانید این مهارت را در طول زمان توسعه دهید.

درك شریك زندگی خود را در اولویت خود قرار دهید، زیرا این تنها راهی است كه می توانید مطمئن شوید كه چگونه شریك زندگی خود را درك كنید. شما باید آگاهانه برای ایجاد درك از شریك زندگی خود تلاش كنید و منتظر نباشید تا جادو به خودی خود اتفاق بیفتد.

4. به نشانه های زبان بدن توجه كنید
آن شانه انداختن را دیدی؟دیدی نفس عمیقی كشیدند؟ این نشانه‌ها می‌توانند در یادگیری نحوه درك بهتر شریك زندگی‌تان كلیدی باشند.

زبان بدن و نشانه های فیزیكی چیزهای زیادی را در مورد احساس یك فرد در پاسخ به موقعیت ها، اعمال یا كلمات خاص نشان می دهد. اگر شروع به خواندن زبان بدن همسرتان كنید، درك ناخودآگاهی از پاسخ ها و افكار او خواهید داشت.

ممكن است متوجه الگوی رفتار آنها شوید یا احساسات واقعی آنها را در مورد چیزهای خاصی تشخیص دهید. این مشاهدات به شما كمك می كند كه چگونه شریك زندگی خود را هر روز بهتر درك كنید.

5. درباره دوران كودكی آنها سوال بپرسید
دوران كودكی ما تا حد زیادی بر شخصیت ما تأثیر می گذارد. شخصیت فرد را شكل می دهد و به درك او از محیط اطرافش اطلاع می دهد.

یادگیری نحوه درك شریك زندگی خود مستلزم به دست آوردن بینشی از گذشته شریك خود است، زیرا آنها می توانند اطلاعات كلیدی در مورد چیزهای شكل دهنده در دوران كودكی خود را كه اكنون با خود دارند، آشكار كنند.

با پرسیدن سوالات یا یادآوری چیزهایی كه در مورد گذشته خود ذكر كرده اند، می توانید انگیزه ها و پاسخ های آنها را بهتر درك كنید. شما می توانید بگویید كه آیا یك تجربه آسیب زا از دوران كودكی آنها دلیل طغیان یا گوشه گیری آنها است یا علت دیگری دارد.

6. قدردانی خود را نشان دهید
یادگیری درك شریك زندگی‌تان آسان‌تر خواهد بود اگر شریكتان مراقب شما باشد تا بتوانید احساسات و انگیزه‌های واقعی او را درك كنید.

تحقیقات نشان می دهد كه ابراز قدردانی شما منجر به بهبود رضایت از رابطه می شود و هنگامی كه مردم در روابط خود شادتر باشند، احساس راحتی بیشتری با شریك زندگی خود می كنند.

اگر قدردانی و عشق خود را نسبت به شریك زندگی خود نشان دهید، به احتمال زیاد او در مورد خود با شما صحبت می كند و سعی نمی كند احساسات خود را در اطراف شما پنهان كند.

قدردانی می تواند به آنها نشان دهد كه برایشان ارزش قائل هستید و باعث می شود احساس كنند كه آنها به اندازه كافی پذیرفته شده و راحت هستند.

7. سبك ارتباطی آنها را بیاموزید
هر فردی بر اساس فرهنگ، شخصیت و تجربیات خود سبك ارتباطی متفاوتی دارد. برخی افراد با استفاده از كلمات مستقیماً با بیان دقیقاً احساس خود ارتباط برقرار می كنند و برخی دیگر این كار را با استفاده از ارتباط غیر مستقیم انجام می دهند.

برخی افراد از صحبت كردن در مورد خود احساس ناخوشایندی می كنند، بنابراین ممكن است از اعمال یا حركات خود برای انتقال احساس خود استفاده كنند. به تركیب منحصربفرد روش‌های ارتباطی كه همسرتان برای درك بهتر شما و خودش استفاده می‌كند، توجه داشته باشید.

8. دور شوید
دعوا برقراری ارتباط نیست.

برای همه زوج ها اختلاف و دعوا طبیعی است . با این حال، اگر رویكرد درستی نداشته باشید، اینها می توانند معكوس باشند. گاهی اوقات، دور شدن از دعوا به شما كمك می كند دیدگاه شریك خود را بهتر درك كنید.

به جای اینكه به یكدیگر اتهام بزنید، نفس عمیقی بكشید و دور شوید. به خود این فرصت را بدهید كه در مورد گفته ها و اعمال شریك زندگی خود فكر كنید. تامل در مورد چیزها ممكن است به شما كمك كند یكدیگر را بهتر درك كنید.

9. حماقت ها و اشتباهات را بپذیرید
تنها راه برای درك شریك زندگی تان این است كه با یكدیگر روراست باشید. بخش بزرگی از این امر پذیرش اشتباهات و مسئولیت پذیری در قبال اعمال خود است زیرا بر رفتار شریك زندگی شما نسبت به شما تأثیر می گذارد.

آسیب پذیری و مسئولیت پذیری شما باعث می شود كه شریك زندگی شما در حضور شما احساس امنیت كند. آنها كمتر احساس می‌كنند مورد قضاوت قرار می‌گیرند و از این رو راحت‌تر با موقعیت و شما كنار می آیند. یادگیری نحوه درك شریك زندگی خود مستلزم این است كه به او فرصت دهید تا شما را نیز درك كند.

10. عزیزانشان را بشناسند
عزیزان نه تنها در شكل‌دهی یك فرد، بلكه در پاسخ دهی به نیازهای او نیز نقش مهمی دارند. آنها پنجره ای هستند به اینكه شریك زندگی شما چه كسی است، پس آنها را بشناسید.

اجازه دهید بین شما و عزیزان شریكتان اعتماد ایجاد شود. آنها ممكن است بتوانند جزئیاتی را در مورد شریك زندگی شما به اشتراك بگذارند كه ممكن است شما متوجه آنها نشده باشید، یا به سادگی می توانند به عنوان تجسم افرادی باشند كه شریك زندگی شما برای آنها ارزش قائل است.

11. از آنها در مورد نیازها و خواسته هایشان بپرسید
حدس زدن می تواند سرگرم كننده باشد، اما با گذشت زمان می تواند خسته كننده باشد. بنابراین، به جای تلاش برای حدس زدن نیازهای همسرتان ، ادامه دهید و از آنها بپرسید.

نیازها و خواسته‌های مردم با توجه به اینكه چه كسی هستند و برای چه چیزی ارزش قائل هستند مشخص می‌شود. بنابراین، می‌توانید با پرسیدن مستقیم نیازهای شریك زندگی‌تان، یاد بگیرید كه چگونه آن‌ها را درك كنید. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بدانند كه برایتان مهم است و در عین حال تصویر واضحی از اینكه شریك زندگی‌تان كیست به شما می‌دهد.

12. حامی شریكتان باشید
زمان های سخت جنبه های كلیدی شخصیت و مكانیسم های مقابله ای فرد را نشان می دهد. بنابراین، زمانی كه شریك زندگی شما دوران سختی را پشت سر می گذارد، زمانی را برای حمایت مهربانانه خود از او اختصاص دهید.

حمایت می تواند اطمینان حاصل كند كه شریك زندگی شما می تواند به شما اعتماد كند و در مواقع سخت، احساس و دلیل خود را به راحتی آشكار می كند. این به شما كمك می كند تا بفهمید كه چگونه شریك زندگی خود را بهتر درك كنید.

13. به مرزهای آنها احترام بگذارید
تنها اگر شریك زندگی تان در اطراف شما آزاد باشد، می توانید آنها را درك كنید. نقش مهمی كه می توانید برای اطمینان از این اتفاق بازی كنید، احترام به مرزهای شخصی آنهاست.


اگر مرزهای شریك زندگی خود را زیر پا بگذارید، احتمال اینكه او نسبت به شما خصمانه یا سرد شود بسیار بیشتر است. آنها ممكن است دفاع خود را در اطراف شما به عنوان راهی برای محافظت از فضای خود بالا برده باشند، كه می تواند درك آنها را بسیار دشوار كند.

سعی كنید به مرزها و فضای شخصی همسرتان احترام بگذارید . با انجام این كار می توانید كاری كنید كه شریك زندگی تان به شما اعتماد كند و در نتیجه با سرعت خودش برای اینكه با شما صحبت كند، داوطلب شود.

14. حضور داشته باشید
مشغول كاری؟ در افكارت گم شدی؟

وقتی در اطراف شریك زندگی خود هستید، حضور واقعی داشته باشید، زیرا این فرصتی را به شما می دهد تا به چیزهایی در مورد شریك زندگی خود توجه كنید. اگر لحظه ای به آنها توجه نكنید، ممكن است آنها را احساس نكرده و به مرور درك این اساسات از كنترل شما خارج شود.

با حضور واقعی خود، می توانید یاد بگیرید كه چگونه شریك زندگی خود را بهتر بشناسید ، زیرا این كار باعث می شود بدانند كه شما برای آنها مهم هستید. آنها با سهولت بیشتری با شما صمیمی می شوند و به شما فرصتی می دهند تا آنها را بهتر درك كنید.

15. با یك متخصص مشورت كنید
گاهی اوقات هر كاری با كمك یك متخصص به بهترین وجه انجام می شود.

اگر درك شریك زندگی خود را چالش برانگیز می دانید، می توانید با یك درمانگر مشورت كنید . آنها می توانند ابزارهای مفیدی را در اختیار شما قرار دهند تا مشكل خاص شما را برطرف كرده و درك بین شریك زندگی و خودتان را تسهیل كنند.

افكار نهایی
اگرچه ممكن است برای درك احساسات، اقدامات و واكنش‌های شریكمان كار بیشتری لازم باشد، اما در نظر گرفتن مراحل ذكر شده در بالا می‌تواند ارتباط بین شما و همسرتان را بهبود بخشد.

شما باید یك محیط باز ایجاد كنید و تلاش آگاهانه ای برای یادگیری بیشتر در مورد شریك زندگی خود انجام دهید. به جای اینكه منتظر بمانید تا درك شهودی ایجاد شود، مسائل را به دست خود بگیرید.

برای اینكه یاد بگیرید چگونه شریك زندگی خود را درك كنید، زمانی را برای ادامه یادگیری در مورد شریك زندگی خود اختصاص دهید تا بهبود و رشد در رابطه شما تسهیل شود.

دسترسی سریع
حریم آرامش