حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

مهمترین نشانه‌های طلاق عاطفی چیست؟

همه ما كم و بیش درباره ازدواج سفید چیزهایی شنیده‌ایم، اما به‌تازگی با عبارتی روبه‌رو شده‌ایم با نام طلاق سفید كه شاید در مورد آن كم‌تر بدانید.

1401/05/19
|
11:30

یكی از مهم‌ترین تصمیماتی كه هر انسانی در درازای زندگی خود می‌گیرد تصمیم برای ازدواج با فردی خاص است، كسی كه با معیارهای او هماهنگ باشد، معیارهایی كه داشتن درستی آن‌ها اهمیت زیادی دارد. ازدواج تصمیمیست مهم برای تمام عمر پس اهمیتی فرای انتظار دارد. پس از ازدواج زندگی فرد با دیگری سهیم و مشترك می‌شود بنابراین اهداف و بسیاری مسائل دیگر هم تبدیل به اشتراكی میان دو تن می‌شود درواقع زندگی مشترك یعنی رابطه عاطفی، یعنی اهداف مشترك یعنی تعهد جنسی به همسر و هزاران مورد دیگر.

اگر هر یك از این وظایف و موارد در زندگی مشترك رعایت نشود آن را دچار مشكل می‌كند تا جایی كه ممكن است زن و مرد به فكر جدایی بیفتند، البته در این میان باتوجه به شرایط خود ممكن است دست به طلاق رسمی نزنند و آن را در دفترخانه به شكل رسمی ثبت نكنند. اگرچه این طلاق در هیچ یك از دفاتر ثبت احوال ثبت نشده است، اما زندگی مشترك هم هیچ گونه علائم و نشانه زندگی زناشویی سالم و با كیفیت را نیز ندارد. شوربختانه در كشورهایی كه ازدواج را امری مقدس می‌دانند و طلاق برایشان نوعی شكست تلقی می‌شود آمار طلاق عاطفی زیاد است.

از طلاق سفید چه می‌دانید؟
دلایل طلاق سفید
یكی از دلایل مهم در طلاق سفید و عاطفی راضی و خشنود نبودن زوجین از زندگی مشترك است. هیچ زن و مردی در ابتدای زندگی مشترك به فكر طلاق آن هم از نوع سفید آن نیستند، اما پس از مدتی و به دلیل نداشتن شناخت كافی از هم و نبود درك كافی و به‌وجودآمدن دعواهای مكرر و مدام كم‌كم زن و مرد پس از یك دوره طولانی وارد مرحله بی‌تفاوتی می‌شوند درواقع آخرین مرحله از روابط احساسی میان زن و مرد بی‌تفاوتی است. مشكلات اخلاقی و روانی هر كدام از زوجین می‌تواند یك زندگی را در آستانه فروپاشی قرار دهد.

مهمترین نشانه‌های طلاق عاطفی چیست؟
در ادامه به دلایل روانی تاثیرگذار بر طلاق عاطفی اشاره می‌كنیم:
نبود احترام و درك متقابل
یكی از عوامل مهم برای هم زیستی مسالمت آمیز و آرامش در زندگی، حفظ حرمت یكدیگر است. با توجه به تفاوت‌های موجود میان زن و مرد شناخت ویژگی‌ها و روحیات و خواسته‌های همسر و عمل بر اساس آن‌ها از موارد حفظ احترام متقابل است.

راز صمیمیت میان زن و مرد این است كه خصوصیات همدیگر را شناخته و تفاوت‌هایشان را درك كنند. هنگامی‌كه احترام متقابل كم‌رنگ می‌شود زمینه نارضایتی در زوجین به وجود آمده و بین آن‌ها فاصله می‌اندازد.

نبود راستی و صداقت و اعتماد
هنگامی‌كه روابط صمیمانه شكل می‌گیرد كه صداقت و اعتماد بر یك رابطه حاكم باشد زمانی كه یكی از زوجین دروغ می‌گوید یا پنهان‌كاری می‌كند زوجین به هم اعتماد نكرده و این نبود اعتماد روابط را وارد فضای سرد و بی‌روح می‌كند.

دعوا و مشاجره
دعوا و اختلاف‌نظر در هر زندگی‌ای رخ می‌دهد و این را می‌توان درك كرد، اما نه برای همیشه. همه به‌دنبال داشتن جایی برای آرامشند، اما گاه خانه برای برخی جز ناراحتی چیزی به همراه ندارد چنین چیزی بلای زندگی مشترك است و به‌شدت آن را تهدید می‌كند. مشاجره در خانه یكی از عواملی است كه این آرامش را گرفته و امنیت خانه را از بین می‌برد. درگیری و تعارض اثرات نامطلوبی بر كیفیت زندگی یك زوج می‌گذارد.

تفاوت فرهنگی و سطح تحصیلات
یكی دیگر از عللی كه در زندگی مشترك می‌تواند طلاق عاطفی و سفید را به همراه داشته باشد ازدواج انسان‌هایی با دو سطح تحصیلات، فرهنگ و جهان‌بینی متفاوت است.

ازسوی دیگر ابراز نكردن علاقه به همسر، رعایت‌نكردن بهداشت فردی، اعتیاد به مواد و اینترنت و شبكه‌های اجتماعی، بیان نكردن شفاف خواسته‌ها، عوامل اجتماعی و اقتصادی و افزایش توقعات و انتظارات مادی از دیگر عواملی‌اند كه در به‌وجودآمدن طلاق عاطفی تاثیرگذارند.

علائم طلاق سفید
اگر در روابط با همسرتان این نشانه‌ها را می‌بینید شما به جدایی عاطفی دچار شده‌اید و یا در معرض خطر آن هستید:

با هم بحث نمی‌كنید و در مورد حل مسائل بی‌تفاوتید. درواقع حرفی هم برای گفتن به هم ندارید.

وقت‌گذراندن بیش‌ از اندازه با دوستان و داشتن سرگرمی‌های زیاد در خارج از خانه.

شما مانند گذشته برای همسر خود و شنیدن حرف‌هایش وقت نمی‌گذارید و بیش‌تر با هم هم‌خانه‌اید تا همسر و داشتن زندگی مشترك.

روابط جنسی شما به‌شدت كم شده است و مانند گذشته با هم رابطه عاطفی خاصی ندارید.

پرداختن بیش از اندازه به فرزندان
درست است كه بچه‌ها اهمیت زیادی دارند، ولی برای داشتن یك زندگی زناشویی موفق اول حفظ رابطه زن و شوهر در اولویت بوده و بعد نوبت به فرزندان می‌رسد، در خانواده‌های سرد به خصوص از طرف زنان، بسیار دیده می‌شود كه كوشش می‌كنند محبتی كه همسران از آن‌ها دریغ كرده را خودشان نسبت به فرزندشان نشان بدهند و تمامی كمبودهای عاطفی ازسوی همسر را با فرزندشان جایگزین كنند.

توجه بیش از اندازه به نقاط ضعف طرف مقابل/ به هم اعتماد ندارید
به‌طوركلی یكی از مهم‌ترین علائم طلاق عاطفی این است كه زوجین در تنهایی، آرامش بیشتری دارند. كارها و تفریحات مشترك بسیار كم می‌شود و هر كدام در عین متاهل بودن به تنهایی زندگی می‌كنند.

راه‌های جلوگیری از طلاق عاطفی/ گفت‌وگو درباره مشكل و تلاش برای حل آن
گاه برخی از زن و شوهرها برای حل مشكلاتشان با هم گفتگو نمی‌كنند درصورتی‌كه بسیاری از آن‌ها با صحبت‌كردن حل خواهند شد؛ بنابراین اگر مشكلی را در زندگی مشتركتان احساس می‌كنید به جای نادیده گرفتن با همسرتان در مورد آن حرف بزنید و برای حل آن تلاش كنید.

آموزش مهارت‌های زندگی زوجین
یكی از مهم‌ترین آموزش‌هایی كه برای جلوگیری از وقوع جدایی عاطفی مورد نیاز است آموزش مهارت‌های زندگی مشترك به زوج‌هاست و همه به این آموزش‌ها نیاز دارند، زیرا بدون آموزش و با پیش فرض نمی‌توان مشكلات زندگی را حل كرد.

همسران باید بدانند مشكلات و اختلاف نظرهایشان را چگونه بیان و برطرف كنند، روش‌های حل مشكلات را بیاموزند، چگونگی رفتار با همسرشان را یاد بگیرند و... رفتار درست در پرتو آموزش حاصل می‌شود و همه باید به این آموزش‌ها دسترسی داشته و به دنبال یادگیری باشند.

شوربختانه در جامعه ما این آموزش‌ها بسیار كمرنگ است و افراد هنوز منبع درست و قابل اطمینانی برای یادگرفتن علمی و اصولی این مسائل ندارند.

مراجعه به مشاور
افراد اگر مشكلی در زندگی‌شان مشاهده كردند كه به تنهایی قادر به رفع آن نبودند بهتر است از یك روانشناس و یا مشاور بهره بگیرند تا با ریشه‌یابی مشكل بتواند به آن‌ها كمك كند تا جلوی از هم پاشیدن زندگی‌شان را بگیرند.

داشتن تعادل میان تربیت سنتی و سبك زندگی مدرن
بسیاری از زوج‌ها در یك زندگی سنتی و با سبك تربیتی سنتی بزرگ شده‌اند، ولی ارتباطات، اینترنت و ارتباطات گسترده نیازهای جدیدی را وارد زندگی افراد كرده است و در صورت وجود اختلاف از نظر سبك سنتی و مدرن بین یك زوج جدایی عاطفی به احتمال زیادی رخ می‌دهد بنابراین بهتر است گزیده‌ای از سبك زندگی مدرن را نیز در زندگی تان وارد كنید.

استفاده درست از شبكه‌های اجتماعی
شبكه‌های اجتماعی سبك زندگی خاصی همراه با تجمل‌گرایی را تبلیغ می‌كنند كه خواسته‌های جدیدی را در فرد به وجود می‌آورد، بنابراین برای پیشگیری از سردی و جدایی عاطفی زوجین بهتر است آموزش‌هایی در این زمینه نیز داشته باشیم و افراد با آگاهی از این شبكه‌ها استفاده كنند.

مساله دیگر در استفاده از فضای مجازی مساله زمان است، زمانی كه زوجین در كنار هم و در خانه هستند باید مدت مشخصی را برای استفاده از شبكه‌های اجتماعی برای خودشان تعیین كنند تا در كنار استفاده از این تكنولوژی‌ها زمان كافی برای همسر وخانواده خود نیز داشته باشند.

دسترسی سریع
حریم آرامش