حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

همكار بودن زن و شوهر در زندگی مشكل آفرین است؟

یك روانشناس با بیان اینكه زوجینی كه در یك محیط با یكدیگر همكار هستند نباید انتظاراتی كه از نقش یكدیگر در محیط كار دارند را به خانه و زندگی مشترك منتقل كنند، گفت:

1401/05/11
|
10:03

همواره توصیه می‌شود حتما زوجینی كه با یكدیگر در یك محیط همكار هستند درباره نقش خود در محیط خانه به یك توافق برسند تا مسائل كاری با مسائل زندگی مشترك ادغام نشود.
دكتر مژگان ناقل با بیان اینكه همكار بودن زن و شوهر می‌تواند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشد، اظهار كرد: از جمله مزایای آن این است كه زوجین وقت بیشتری را با یكدیگر می‌گذرانند و این امر می‌تواند منجر به برقراری ارتباط عمیق‌تر آن‌ها با یكدیگر شود. در عین حال نباید نباید فراموش كرد كه این گذراندن وقت زیاد با همسر نباید منجر به از دست دادن هویت زوجین شود.

به گفته این روانشناس بعضا وقتی زوجین زمان زیادی را با یكدیگر سپری می‌كنند، از اختصاص زمانی برای انجام فعالیت‌های انفرادی خاص خود غافل می‌شوند و این امر می‌تواند به از دست دادن هویت و استقلال فرد منجر شود، بنابراین زوجین باید زمانی را در هفته برای انجام فعالیت‌های خاص خود اختصاص دهند.

وی در ادامه به بیان مشكلاتی كه ممكن است برای زوجین همكار پیش آید پرداخت و ادامه داد: بعضا برای زوجینی كه با هم در یك محیط كار می‌كنند، ممكن نیست بحث‌هایی كه مرتبط با كار است را به محیط خانه منتقل نكنند. در این موارد زوجین در منزل نیز درباره كار و مباحث شغلی با یكدیگر صحبت می‌كنند و تمركز آن‌ها بر مسائل كاری بیشتر از تمركزشان بر مسائل زندگی مشترك است و این امر می‌تواند زندگی مشترك را تحت تاثیر قرار دهد.

ناقل در ادامه سخان خود به اهمیت تفكیك نقش‌هایی كه زوجین در محل كار و خانه می‌پذیرند نیز اشاره كرد و افزود: گاهی زوجین این نقش‌ها را با هم ادغام می‌كنند، برای مثال اگر یكی از زوجین در محل كار رئیس است، به اشتباه همان نقش را در منزل نیز ایفا می‌كند و اینگونه میان نقش زوجین در خانه و محل كار تضاد ایجاد می‌شود.

به گفته این روانشناس، بعضا دیده می‌شود زوجین همكار اختلافات پیش آمده در محل كار را به خانه منتقل كرده و بین این دو محیط تمایزی قائل نیستند.

وی معتقد است كه تضاد و اختلاف نظر در محیط كاری مربوط به همان محیط است و زوجین نباید از اختلافات پیش آمده در محیط كار سوء استفاده كرده و نقص طرف مقابل در محیط كار را ابزاری برای تحقیر یا سوء استفاده هیجانی از او قرار دهند.

ناقل در پایان سخنان خود با تاكید بر اینكه اولویت زوجین در محیط كار باید صحبت درباره مسائل كاری و اولویت آن‌ها در منزل باید صحبت درباره مسائل زندگی مشترك و خانواده باشد، توصیه كرد: پردازش نقش زوجین در محیط كار و منزل بسیار مهم است. زوجین باید بین نقش خود در محیط كار و خانه تمایز قائل شوند و تضادهایی كه با همسر خود در محیط كار به عنوان یك همكار دارند را از زندگی مشترك تفكیك كنند. همچنین از اختصاص زمانی خاص برای خود و در جهت حفظ استقلال و هویت غافل نشوند.

دسترسی سریع
حریم آرامش