حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

8 نابودگر عشق در روزهای اول زندگی مشترك

یك سری رفتارهای خطرساز هستند كه شور و اشتیاق زن ‌و ‌شوهرهای تازه ازدواج ‌كرده را در اولین روزهای با هم بودن به سردی می‌ كشانند.

1401/05/08
|
09:52

واقعیت این است كه هر دختر و پسری كه با هم عقد می‌ كنند، هدف‌شان شاد و سعادتمند زندگی كردن و خوشبخت ‌شدن است اما در واقعیت زندگی گاهی این اتفاق نمی‌ افتد. موارد متعددی بودند كه زن و شوهر تازه ازدواج كرده با مشكلات زیادی رو به‌ رو می‌ شوند و هنوز به خانه خود نرفته‌ اند، ممكن است طلاق هم بگیرند. این مسئله بسیار نگران كننده است و شاید بپرسید كه آن همه شور و اشتیاق و عشق اولیه چرا به این مرحله رسید؟ باید توجه داشت كه یك سری رفتارها در روابط زوج ها اگر زیاد و تبدیل به عادت شود، بدون این‌ كه خودشان متوجه باشند رابطه را به بن‌ بست می‌ رساند. بهتر است دختر و پسر درباره رفتارهای خود هوشیار باشند و بپذیرند كه ازدواج كرده‌ اند و در قبال انتخاب خود مسئولیت دارند. در ادامه به چند مورد از رفتارهای خطرساز كه شور و اشتیاق زن‌ وشوهرهای تازه ازدواج‌ كرده را در اولین روزهای با هم بودن به سردی می‌كشاند، اشاره خواهیم كرد.

همچنان به خانواده‌ تان وابسته هستید
تفاوت ‌های فرهنگی و اقتصادی خانواده‌ها كه عموما تا قبل از عقد دیده می‌شود ولی خیلی جدی گرفته نمی‌شود و بعد از عقد كه ارتباطات بیشتری صورت می‌گیرد، واقعیت جریان خودش را نشان می‌دهد از عواملی است كه نیاز به مدیریت دارد. همچنین گاهی اوقات دو نفر عقد كرده‌اند ولی همچنان سكان فكری و تصمیم‌گیری ‌شان به عهده خانواده است و جالب این‌ جاست كه همیشه حق را به خانواده خود می‌دهند و حتی قصد فكر كردن به رفتار خود را هم ندارند. در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار یك رابطه موفق را داشت.
هر روز از همسرتان انتقاد می‌ كنید
در بیشتر موارد یكی از علل سردی و ایجاد مشكل در دوران عقد این است كه زن و شوهر از همان ابتدا و دایما یكدیگر را نقد می‌كنند تا چون از نظر آن‌ها خشت اول گر نهد معمار كج، تا ثریا می‌رود دیوار كج. در صورتی كه این ضرب ‌المثل در این جا كاربرد ندارد. شما باید مشخص كنید كه این رفتارتان یعنی انتقادهای مدام ناشی از چه دلایلی است؟ روز خوبی نداشتید و ناراحت هستید یا این‌ كه شیوه انتقاد را بلد نیستید یا ... . همین انتقادها باعث می‌شود طرف مقابل دایما از سوی همسرش سرزنش شود و تایید نگیرد و در ادامه رابطه سرد و بی‌انگیزه شود.

به‌ جا بودن توقعات ‌تان را بررسی نمی‌ كنید
گاهی دو نفری كه عقد كرده‌اند، آن روی زندگی را ندیده‌اند كه همیشه شادی و خوشی نیست. زندگی مخارج خودش را دارد كه عموما از توان زوج جوان خارج است. درك نكردن واقعیت و كم نكردن سطح خواسته‌ها، توقعات و مقایسه‌ های بی‌ربط با دیگران می‌تواند یك آتش عظیم در رابطه ایجاد كند.

مسئولیت كارهای تان را نمی پذیرید
آیا وقتی كه نگرانی خود را درباره یك موضوع مطرح می‌كنید، همسرتان فورا بهانه‌ای می‌آورد بدون این‌ كه مسئولیت هیچ كاری را به عهده بگیرد؟ این یكی از عوامل سرد شدن رابطه در دوران عقد است. این نكته را فراموش نكنید كه وقتی همیشه در حالت تدافعی هستید و مسئولیت انتخاب و كارهای تان را نپذیرید، جایی برای ساختن و اصلاح وجود ندارد.

اصول رابطه كلامی مناسب را بلد نیستید
پایه و اساس یك رابطه موفق، داشتن یك رابطه كلامی مناسب است. توجه داشته باشید اگر تمایلی به گفت ‌وگو درباره مشكلات زندگی مشترك ندارید، شما نمی‌توانید به تنهایی هم آن‌ها را برطرف كنید. حل مشكلات به تلاش دو نفره نیاز دارد و هر دو نفر باید مشاركت كنند.

برای هم وقت نمی‌ گذارید
وقتی دو نفر همدیگر را دوست دارند برای با هم بودن وقت می گذارند. اما اگر یك نفر یا هر دو به بهانه ‌های مختلف از بودن با هم طفره بروند یعنی این كه نسبت به هم سرد شده‌اند و این اتفاق، عشق را كم رنگ می‌كند.
دخالت ‌های نابه جای دیگران را مدیریت نمی‌ كنید
بسیار دیده شده كه بعضی والدین با دخالت ‌های مدام كه از سر دلسوزی هم هست، مشكلات و دردسرهای زیادی را برای دختر و پسرهای تازه ازدواج كرده ایجاد می كنند. متاسفانه واقعیتی در این بین وجود دارد، گویا از این ‌كه فرزندشان قرار است صاحب یك خانواده جدید شود و از منزل پدری برود، وحشت می‌كنند.

برای مراسم عروسی درگیر چشم ‌و ‌هم‌ چشمی می‌ شوید
قرار بوده كه جشن عروسی برای شادی باشد و یك خاطره خوب باقی بگذارد ولی بسیار دیده شده كه به دلیل مشكلات خانواده طرفین یا زیاده خواهی‌ها و چشم‌و ‌هم‌چشمی به مشكلات زیادی می‌انجامد. حتی هنگام مراسم زن و شوهر عصبی‌ و با هم قهر هستند!

چند توصیه به دختر و پسرهای تازه ازدواج ‌كرده
یك یا چند مورد از موارد مطرح شده اگر وجود داشته باشد و زن و شوهر توان جمع كردن آن را در خود نبینند و از مشاور هم كمك نگیرند، عواقب وخیمی خواهد داشت. عده‌ای به غلط تصور می‌كنند اگر به منزل خود بروند، مشكل به خودی خود حل می‌شود. عده‌ای هم سریع گزینه طلاق را انتخاب می‌كنند و توجیه آن‌ها این است كه تا خانه خودمان نرفتیم و بچه‌ای هم نداریم، چه بهتر كه جدا شویم! به هر حال هیچ‌ كدام از این‌ها راه چاره نیست. ابتدا باید گفت اگر شرایط فكری و شخصیتی مناسب در فردی هنوز شكل نگرفته به فكر ازدواج نباشد. اگر كسی وجود خود را در خانه نزد مادرش جا گذاشته بهتر است همان جا بماند. اگر كسی هنوز نپذیرفته كه در برابر انتخابش برای ازدواج مسئولیت صد در صد دارد به ازدواج كردن فكر نكند. لطفا اگر عقد كردید و دچار مشكل شدید حتما از یك روان شناس و مشاور برای حل مشكل كمك بگیرید نه افراد غیر متخصص.

دسترسی سریع
حریم آرامش